Nejslavnější český choreograf slaví sedmdesátiny. Národní divadlo Brno je oslaví speciálním představením

Brno – Světoznámý choreograf Jiří Kylián oslaví významné životní jubileum. Národní divadlo Brno při této příležitosti pozvalo soubor Baletu Národního divadla moravskoslezského, které se připojí k inscenaci Petite Mort s vlastním provedením Kyliánovy choreografie s názvem Falling Angels.

Přidejte svůj názor

Petite Mort
doporučujeme

Proslulý český choreograf Jiří Kylián oslaví sedmdesáté narozeniny. Národní divadlo Brno při této příležitosti odehraje svou vynikající inscenaci Petite Mort, které dala jméno právě Kyliánova choreografie. Petite Mort je vrcholnou částí inscenace, vedle ní ještě obsahuje choreografie Spolu a Beethoven uměleckého šéfa Baletu NdB Mária Radačovského a Masculine / Feminine Lukáše Timuláka.

Kromě Petite Mort však čeká diváky jedno překvapení. Národní divadlo Brno totiž pozvalo ostravský soubor Baletu Národního divadla moravskoslezského, který slavnostní představení Petite Mort doplní svým provedením Kyliánovy choreografie Falling Angels.

Psali jsme:  

Petite Mort vytvořil Jiří Kylián speciálně pro Salcburský festival k příležitosti dvoustého výročí úmrtí W. A. Mozarta. Choreografii, kterou tančí šest mužů, šest žen a šest šermířských kordů, vytvořil na pomalé části ze dvou nejkrásnějších Mozartových klavírních koncertů. Šermířské kordy jsou zde skutečnými tanečními partnery. Petite Mort v překladu znamená „malá smrt“, ve francouzštině a arabštině je to však také parafráze na orgasmus.

Choreografii Falling Angels tančí osm tanečnic, jejichž vůdčí emocí je vzrušující a přímý let. Jiří Kylián v díle vychází z Reichova minimalismu, který dovedl metodu fázování až na samou hranici lidských technických možností.

„Falling Angels je choreografií pro osm žen, která byla koncipována jako poněkud odlehčená pocta tanečnicím. Osm žen od začátku do konce skladby neopustí jeviště. Jejich vzájemná závislost a zároveň přání, aby se z ní vymanily, jsou patrné v celé kompozici,“ říká o svém díle Jiří Kylián.

„Falling Angels vypráví o tanečnicích a umění interpretace, o eleganci, úzkosti, zranitelnosti, komplexech méněcennosti a humoru. Je symbolem sporu mezi sounáležitostí a nezávislostí, dilematem, které doprovází každého z nás od kolébky do hrobu,“ dodává choreograf.

Slavnostní představení Petite Mort s přidanou choreografií Falling Angels se koná 22. února v 19 hodin v Janáčkově divadle.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zase ten Havel..? Městské divadlo v Brně zahájilo sezónu Žebráckou operou

20.09.2019 12:17 RECENZE - Městské divadlo v Brně uvedlo jako svou první činohru sedmdesáté páté sezony hru Václava…

EH! Život je krásnej! Odhoďte starosti a pojďte se dobře pobavit

10.09.2019 12:22 Odhoďte starosti a ponořte se s námi do příjemného povídání a vzpomínání v pořadu EH! Život je…

Zemřel Jaroslav Weigel (†88), člen legendárních Cimrmanů

05.09.2019 12:20 Aktualizováno Herec a výtvarník Jaroslav Weigel, který byl od počátku sedmdesátých let členem legendárního…

Studenti JAMU nabídnou slavnou komedii Poprask na laguně

03.09.2019 12:59 Věhlasným komediálním titulem Poprask na laguně zahájí novou divadelní sezónu studenti Divadelní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama