Zemřel herec a divadelní režisér František Miška

Praha – V sobotu 11. února zemřela divadelní osobnost evropského významu, František Miška. Herec a divadelní režisér byl držitelem ocenění Rytíře české kultury.

Přidejte svůj názor

František Miška

František Miška začínal svou divadelní dráhu jako ochotník už v sedmnácti letech. Kvůli židovskému původu prošel za války Terezínem, Osvětimí a Buchenwaldem, odkud byl v roce 1945 osvobozen. Po válce pracoval už jako profesionální divadelník na scéně kladenského divadla. Postupně prošel Realistickým divadlem, Divadlem Státního filmu a nakonec natrvalo zakotvil v Městských divadlech pražských.

Jeho nejplodnější léta jsou spojena právě s Městskými divadly pražskými. Ztvárnil zde řadu hereckých rolí a dostal se i k režii, která se nakonec stala jeho hlavní činností. V šedesátých letech inscenoval několik kontroverzních her, v nichž uplatnil výrazný společenský přesah. Jejich uvádění zpravidla končilo zákazem z vyšších míst.

Svůj talent uplatnil i na zahraničních jevištích. V sedmdesátých letech se režijně uplatnil v Düsseldorfu, Wuppertalu, Hamburku, Münsteru, Bohu, Basileji a Paříži. Třináct let byl uměleckým šéfem divadla v Baden-Badenu.

Miška se hned po válce objevil i ve filmu. Svůj talent uplatnil ztvárněním několika zcela protichůdných postav – například v dramatu Muži bez křídel z roku 1946 hrál gestapáka, ve filmu Nadlidé ze stejného roku se naopak objevil v roli odvážného odbojáře. V průběhu dalších dvaceti let se objevil asi ve dvaceti filmových rolích. Od konce šedesátých let filmové nabídky přestal přijímat, protože se plně věnovat divadelní režii.

V loňském roce František Miška převzal z rukou ministra kultury Daniela Hermana ocenění Rytíře české kultury za umělecký přínos i své statečné občanské postoje. Miška zemřel v sobotu 11. února v 97 letech. Informovala o tom tisková mluvčí Ministerstva kultury.

„S panem Františkem Miškou odchází nejen velká, charismatická a temperamentní divadelní osobnost, ale také velkorysý, statečný člověk, vězeň nacistického režimu a enfant terrible režimu komunistického. Byl živoucí divadelní pamětí 20. století; i touto ztrátou celá česká kultura o mnoho přichází,“ uvedl k úmrtí divadelní legendy Daniel Herman.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dvorní fotograf Divadla Bolka Polívky Jiří Salik Sláma představí to…

11.01.2019 17:24 Brno - Snímky Jiřího Salika Slámy jsou s Divadlem Bolka Polívky spjaty už 8 let. Vzájemnou symbiózu…

Horská dráha: V první letošní inscenací Divadla Bolka Polívky se představí…

07.01.2019 10:18 Ve francouzské konverzační komedii s prvky absurdního humoru pro dva herce se v režii Petra…

Kulaté výročí zajímavého divadla: Tož dondite do BuranTeatru!

04.01.2019 14:51 Hledáte inspiraci na kulturní zážitky v roce 2019? Prožijete rádi něco netradičního? Pak pro vás…

Horská dráha sveze v lednové premiéře v Divadle Bolka Polívky Milana…

02.01.2019 17:30 První inscenací nové sezony z vlastní produkce Divadla Bolka Polívky se stane Horská dráha. Ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama