Merde! Miroslav Donutil se vrací na Provázek v nejskandálnější hře v dějinách divadla

REPORTÁŽ: Divadlo Husa na provázku na dnešní tiskové konferenci představilo svoji novou inscenaci, která bude mít premiéru již tento pátek. Jednu z nejskandálnějších her v dějinách divadla, Ubu králem, uvede Provázek v režii Vladimíra Morávka a s Miroslavem Donutilem v titulní roli.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Miroslav Donutil a Vladimír Morávek na tiskové konferenci k inscenaci Ubu králem: Svoboda! (foto: Pavla Haluzová)

Divadlo Husa na provázku pokračuje s dramaturgickým programem sezóny 2016/2017 s názvem O naší současné krizi a Jak z toho ven, jehož první část tvořila opereta Včera jsme to spustili a druhou inscenace Tango macabre. Třetí částí programu je právě nejnovější provázkovská inscenace s názvem Ubu králem: Svoboda!, kterou divadlo uvádí v režii Vladimíra Morávka.

Hra Král Ubu francouzského dramatika Alfreda Jarryho je považována za jednu z nejskandálnějších her v dějinách světového divadla. Světovou premiéru měla v pařížském divadle L´Ouevre v roce 1896, kde vzbudila pohoršení publika, které se téměř půl hodiny bouřilo a snažilo se představení vypískat. Přesto se hra stala vůbec nejvlivnějším avantgardním dramatem historie a její autor se dnes považuje za praotce surrealismu, absurdního divadla a avantgardy.

Alfred Jarry napsal v roce 1888 komedii pro loutkové divadlo s názvem Poláci, v níž se inspiroval svým podivínským profesorem fyziky a vytvořil z něj postavu P.H., který se stane králem Polska. O několik let později hru přečetl poprvé přátelům v Paříži a tehdy se zrodila postava otce Ubu. Jarry v grotesce o vzestupu a pádu pokrytce a egoisty shromáždil „veškerou směšnost světa“. Otec Ubu je totiž schopen všeho, aby dosáhl svého, vraždí nepřátele a podplácí poddané.

V postavě Otce Ubu se v historii divadelnictví vždy odráželi diktátoři, o její nadčasovosti není pochyb. Právem je mimořádně populární v zemích třetího světa. Do Čech hru přivezl Jiří Voskovec, který ji viděl v Paříži, a v roce 1928 ji uvedlo Osvobozené divadlo s Janem Werichem v titulní roli. V Brně byla hra inscenovaná v roce 1987 souborem Večerní Brno. V Huse na provázku ji chtěl uvést Peter Scherhaufer už v osmdesátých letech s Miroslavem Donutilem jako otcem Ubu. Tenkrát k tomu nakonec nedošlo, Donutil se však v této roli objeví nyní pod vedením režiséra Vladimíra Morávka.

Morávek prý se svým týmem při zkoušení hodně filosofoval na téma Evropa dnes a zítra, co se stane atd. Jeho Ubu je především o svobodě a participaci na lži. Přestože je hra velmi aktuální, nenaráží otevřeně na českou společnost. Morávek se snažil zůstat v obecnější rovině, a ponechat tak prostor představivosti diváka.  V inscenaci se sice objeví mnoho mladých herců, oporou však jsou pro Morávka především dva hlavní protagonisté. Vedle Miroslava Donutila se zde totiž představí dlouholetá členka souboru DHNP Ivana Hloužková, která ztvární Matku Ubu.

Podle Miroslava Donutila je hlavním poselstvím inscenace myšlenka, že za určitých okolností se kdokoli může dostat k moci. Hra je tedy vysoce aktuální a herec ocenil jak dramaturgický výběr, tak především spolupráci s režisérem Morávkem. „Jsem vděčný za každou vteřinu, kterou můžu strávit tady,“ řekl Donutil.

Kromě Miroslava Donutila a Ivany Hloužkové v inscenaci uvidíme Milana Holendu, Martina Donutila, Simonu Zmrzlou, Nicole Maláčovou a další.

Premiéry Ubu králem: Svoboda! se uskuteční 24. a 25. února 2017 v Divadle Husa na provázku v Brně.

 

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dvorní fotograf Divadla Bolka Polívky Jiří Salik Sláma představí to…

11.01.2019 17:24 Brno - Snímky Jiřího Salika Slámy jsou s Divadlem Bolka Polívky spjaty už 8 let. Vzájemnou symbiózu…

Horská dráha: V první letošní inscenací Divadla Bolka Polívky se představí…

07.01.2019 10:18 Ve francouzské konverzační komedii s prvky absurdního humoru pro dva herce se v režii Petra…

Kulaté výročí zajímavého divadla: Tož dondite do BuranTeatru!

04.01.2019 14:51 Hledáte inspiraci na kulturní zážitky v roce 2019? Prožijete rádi něco netradičního? Pak pro vás…

Horská dráha sveze v lednové premiéře v Divadle Bolka Polívky Milana…

02.01.2019 17:30 První inscenací nové sezony z vlastní produkce Divadla Bolka Polívky se stane Horská dráha. Ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama