HaDivadlo otevře prostor nedivadelníkům. Novou inscenaci vytvoří výtvarník

Brno – HaDivadlo s příchodem nového vedení dává prostor tvorbě i nedivadelních umělců. Nyní připravuje první studiovou premiéru sezóny, kterou vytvořil výtvarník Roman Štětina.

Přidejte svůj názor

Roman Štětina (foto: archiv HaDivadla)
doporučujeme

Brněnské HaDivadlo otvírá svůj prostor i nedivadelním umělcům. První studiovou premiérou této sezóny bude počin výtvarníka Romana Štětiny, který zde vytvoří inscenaci s názvem Premiérareprízareprízaderniérapremiéra.

Roman Štětina je jednou z nejvýraznějších osobností české výtvarné scény. Pro svou tvorbu používá především metodu koláže a re-editu, což předvedl například v oceňovaném videu Ztracený případ z roku 2014. Jednalo se o hodinový sestřih z několika desítek dílů seriálu Columbo, v němž jsme mohli postupně sledovat stárnutí hlavního představitele. Postkonceptuální umělec Štětina je držitelem Ceny Jindřicha Chalupeckého.

Ve své inscenaci v HaDivadle bude Štětina zkoumat médium divadla s inspirativní distancí, která umožňuje osobité vnímání jeho jednotlivých složek, a zároveň i s fascinací, která vyplývá z dlouhodobého uměleckého zájmu o herce a postavu.

„Před pár lety jsem si uvědomil, že mě zajímá ohmatávání tenké hranice mezi hercem a postavou, kterou ztvárňuje. Pravděpodobně kvůli svému ostychu jsem si vybíral herce, kteří už nemohli protestovat. Možnost pracovat poprvé s živými herci a repertoárem jejich postav je pro mě pochopitelně velká výzva a přistupuji k tomu velmi podobně jako dříve k re-editům,“ říká Štětina v tiskové zprávě.

Štětina se ve svém počinu pokusí odpovědět na otázku, kde je inscenace, když se nehraje. Hledat ji bude prostřednictvím herce a jeho paměti, které tvoří nepostradatelnou složku divadla. Herci Agáta Kryštůfková, Marie Ludvíková a Jiří Svoboda budou pátrat ve svojí paměti po všech svých rolích ze současného repertoáru HaDivadla. Vznikne tak výchozí materiál pro slovně zvukovou a pohybovou kompozici, která zmapuje čtyři základní fáze herecké práce na inscenaci – příprava, učení, hra a zapomínání.

Inscenace prezentuje médium herecké paměti, vyvolává jednotlivá slova, repliky, monology, ale také mapuje pohyby a gesta, které uspořádává do jednotlivých fixně daných figur. Premiérareprízareprízaderniérapremiéra je tedy založena především na svobodě a náhodě všech tří hereckých pamětí. Repliky, které zazní, sice citují z repertoáru divadla, záleží však na hercích, jaké repliky vysloví. Každá repríza je tedy naprosto jedinečná a neopakovatelná.

Nová studiová scéna HaDivadla je neobvykle situována, a to do „tunelu“ vedoucího na hlavní scénu. Místo je ze dvou stran volně průchozí, zároveň je schopné vytvořit blízkou a intimní atmosféru.

Premiéra inscenace Premiérareprízareprízaderniérapremiéra se koná 28. února 2017 v HaDivadle v Brně.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hrát se nevyplatí. Většina divadel zůstane zavřená i po uvolnění restrikcí

01.05.2020 17:28 Aktualizováno Většina pražských divadel se 11. května neotevře, další vlna rozvolnění koronavirových omezení,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy