James Dean baletu přijede do Prahy

Praha – Jeden z nejvýraznějších světových tanečníků přijal pozvání do Prahy. Sergej Polunin je často označovaný jako James Dean baletu nebo nejtalentovanější baletní tanečník své generace.

Přidejte svůj názor

Národní divadlo v Praze - historická budova

Balet Národního divadla oznámil, že do Prahy zavítá jedna z nejvýraznějších osobností současné baletní scény. Sergej Polunin byl nejmladším sólistou v historii Královského baletu v Londýně a je často přirovnáván k legendárnímu Michailu Baryšnikovi. Ukrajinský tanečník se dostal až na filmové plátno díky spolupráci s americkým režisérem Stevenem Cantorem a producentkou Gabrielle Tanaovou.

Sergej Polunin se z nejprestižnějších divadel dostal až do filmu. Snímek Dancer měl světovou premiéru v USA a od té doby sklízí jeden úspěch za druhým. Pražští diváci budou mít možnost film zhlédnout v historické budově Národního divadla v květnu. Promítat se však bude pouze dvakrát během jediného dne.

Polunin se však nepředstaví pouze ve filmu, diváci budou moci tohoto vynikajícího tanečníka shlédnout živě, a to na prknech Národního divadla v populární choreografii Také me to Church. Po vystoupení se uskuteční veřejná diskuze s umělcem nejen o filmu, ale i o jeho kariéře a životě. Diskuzi povede producent Milosh Harajda, který se Sergejem i LaChapellem úzce spolupracuje a díky kterému se celá akce realizuje.

Vstupenky budou v prodeji od 10. března 2017 v pokladnách Národního divadla. Stane se tak přesně v den, kdy film vstoupí do distribuce ve Velké Británii.

„Jsem velice rád, že unikátní dokument s prostým názvem DANCER se podařilo dostat do Národního divadla, a to i s jeho protagonistou osobně. Sergeje Polunina považuji bez nadsázky za fenomenální zjev, a to nejen z hlediska jeho profesionálních dovedností, ale stejně tak i v rámci značné vnitřní rozervanosti a neučesaných životních peripetií.  Sergej sám i tento film „mluví“ o tom, že každá mince má dvě strany a nic v životě není zadarmo,“ svěřil se umělecký šéf Baletu Národního divadla, Petr Zuska, v tiskové zprávě.

Film Dancer je osobním portrétem pozoruhodného člověka a velkého umělce, tanečníka Sergeje Polunina. Ten na vrcholu své slávy, ve dvaceti jedna letech, odešel z tanečního světa a balancoval se svým talentem, jenž se v té době stal spíše zátěží než darem.

„Po privátní předpremiéře v Londýně, na kterou mě pozvala producentka filmu Gabrielle Tana, jsem pochopil, že Sergejův příběh musí vidět české a slovenské publikum. V Londýně nebo New Yorku veřejnost ocení uměleckou hodnotu tohoto dokumentárního díla, ale vzhledem k naší historii i geografické poloze film Dancer zdejší diváky zasáhne úplně jinak. Měl jsem to štěstí, být přítomen na začátku cesty Sergeje a Davida LaChapella a bylo fascinující pozorovat, jak jedno setkání v hotelu Claridges vyústilo do globální senzace," říká producent Milosh Harajda.

Sergej Vladimirovič Polunin se narodil v roce 1989 v ukrajinském městě Kherson. Od čtyř do osmi let chodit na hodiny baletu na místní akademii a poté navštěvoval Kievskou státní taneční konzervatoř. Jeho rodiče se rozvedli, když bylo Sergejovi patnáct. Tato skutečnost se pro mladého tanečníka stala zdrojem traumatu a Sergej ztratil motivaci tančit. Začal pít, nechodil na lekce, vystupoval pod vlivem kokainu.

Polunin se stal historicky nejmladším sólistou Královského baletu v Londýně, ale v roce 2012 z divadla odešel. Poté však přijal pozvání do Ruska a stal se prvním sólistou v Moskevském akademickém hudebním divadle K. S. Stanislavského a V. I. Němiroviče-Dančenka a ve Státním akademickém divadle opery a baletu v Novosibirsku. Za svou kariéru získal několik prestižních ocenění. V roce 2013 se rozhodl s tancem definitivně skončit.

O rok později se ale setkal s americkým fotografem a hudebním režisérem Davidem La Chapellem, který mu nabídl spolupráci a společně vytvořili mimořádně úspěšný hudebně-taneční klip Take me to Church. Po této zkušenosti se Polunin k tanci opět vrátil. Uvědomil si totiž, že je jeho životním posláním a darem.

Promítání filmu Dancer se koná 1. května 2017 v 16 a 20 hodin v Národním divadle v Praze.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dvorní fotograf Divadla Bolka Polívky Jiří Salik Sláma představí to…

11.01.2019 17:24 Brno - Snímky Jiřího Salika Slámy jsou s Divadlem Bolka Polívky spjaty už 8 let. Vzájemnou symbiózu…

Horská dráha: V první letošní inscenací Divadla Bolka Polívky se představí…

07.01.2019 10:18 Ve francouzské konverzační komedii s prvky absurdního humoru pro dva herce se v režii Petra…

Kulaté výročí zajímavého divadla: Tož dondite do BuranTeatru!

04.01.2019 14:51 Hledáte inspiraci na kulturní zážitky v roce 2019? Prožijete rádi něco netradičního? Pak pro vás…

Horská dráha sveze v lednové premiéře v Divadle Bolka Polívky Milana…

02.01.2019 17:30 První inscenací nové sezony z vlastní produkce Divadla Bolka Polívky se stane Horská dráha. Ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama