Rány v srdci. Kašpar chystá inscenaci plnou černého humoru

Praha – Tracy Letts patří v Americe k nejznámějším a nejoceňovanějším dramatikům. V České republice však jeho jméno pozná pouze hrstka lidí. Divadelní spolek Kašpar se pokusí tohoto předního autora současnosti představit širší veřejnosti a uvede jeho hru Srpen v zemi indiánů v režii herce Pavla Lagnera.

Přidejte svůj názor

Divadlo, ilustrační foto

„Rány v srdci, i když se časem zahojí, jsou na člověku po celý život znatelné…“

Tímto citátem básníka T. S. Eliota je orámována hra Tracy Lettse Srpen v zemi indiánů. V domě Westonových se po letech setkává celá rodina. Vlastně skoro všichni… Čeká nás brutální odhalení pravdy o životě rodiny a pád iluzí i vztahů jinak velmi spořádaných lidí. Přestože jméno Tracy Letts není v České republice až tak známé, patří k nejoceňovanějším dramatikům současnosti. Jeho slavné drama Srpen v zemi indiánů uvede pražské divadlo Kašpar v režii člena hereckého souboru Pavla Lagnera.

Lettsova hra Srpen v zemi indiánů se často přirovnává k Cestě dlouhým dnem do noci jiného slavného amerického autora O´Neilla. Letssova hra je ale skutečnou komedií i přes všechny tragické skutečnosti, které se v průběhu děje dozvídáme. Divák se musí smát, přestože mu po zádech běhá mráz cynismu.

Dlouholetý člen hereckého souboru divadla Kašpar, Pavel Lagner, se pro Lettsovu hru nadchl natolik, že se rozhodl poprvé po letech překročit pomyslnou čáru mezi jevištěm a hledištěm. Lagner se projevuje jako režisér s cílem vyvolat v divácích soucit nad tragickými životy postav. Na první pohled se sice zdá, že si lítost postavy nezaslouží, při bližším zkoumání se však dají naleznout velmi výmluvné důvody.

Tracy Letts za Srpen v zemi indiánů dostal Pulitzerovu cenu. New York Times hru označil za nejvíc vzrušující drama, které se v posledních letech objevilo na Broadwayi. Letts se navíc svěřil v jednom rozhovoru v roce 2014, že právě na tento text je ve svém životě nejvíc pyšný. Označil hru jako pravdu; ne pouze pravdivý příběh jeho rodiny, ale ztělesnění všeho, co on považuje za divadelní práci.

V inscenaci v divadle Kašpar se v hlavních rolích objeví Milena Steinmasslová, Jitka Nerudová, Jakub Špalek, Šárka Vaculíková, Jan Zadražil a další. Premiéra se koná 6. března 2017 v 19.30 v Divadle v Celetné.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dvorní fotograf Divadla Bolka Polívky Jiří Salik Sláma představí to…

11.01.2019 17:24 Brno - Snímky Jiřího Salika Slámy jsou s Divadlem Bolka Polívky spjaty už 8 let. Vzájemnou symbiózu…

Horská dráha: V první letošní inscenací Divadla Bolka Polívky se představí…

07.01.2019 10:18 Ve francouzské konverzační komedii s prvky absurdního humoru pro dva herce se v režii Petra…

Kulaté výročí zajímavého divadla: Tož dondite do BuranTeatru!

04.01.2019 14:51 Hledáte inspiraci na kulturní zážitky v roce 2019? Prožijete rádi něco netradičního? Pak pro vás…

Horská dráha sveze v lednové premiéře v Divadle Bolka Polívky Milana…

02.01.2019 17:30 První inscenací nové sezony z vlastní produkce Divadla Bolka Polívky se stane Horská dráha. Ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama