Zemřel taneční kritik a libretista Vladimír Vašut

Praha – Ve věku nedožitých 86 let zemřel taneční kritik, dramaturg, libretista a publicista, Vladimír Vašut. Profesor Vašut byl úzce spojen s Pražským komorním baletem, který spoluzakládal. Zemřel ve čtvrtek po dlouhé nemoci.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Nad Vinohradským divadlem zavlály černé smuteční prapory.

Vladimír Vašut studoval dějiny umění na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a taneční teorii na divadelní fakultě Akademie múzických umění. V roce 1964 společně s Pavlem Šmokem a Lubošem Ogounem spoluzaložil soubor Balet Praha. Na konci šedesátých let se Vašut stal dramaturgem Státního divadla Brno. Mezi lety 1984 až 1994 byl dramaturgem Pražského komorního baletu.

Působil také jako libretista; je autorem asi třiceti baletních libret. K nejznámějším patří Hirošima, Šťastná sedma, Nedbalky nebo Záskok, který napsal společně s Pavlem Šmokem. Velmi aktivní byl i jako publicista. Napsal velké množství kritik, studií a článků, které vyšly jak v domácím, tak i v zahraničním tisku. Je také autorem rozsáhlejších odborných prací a několika knih.

Přes dvacet let byl Vašut zaměstnancem v divadelním ústavu Akademie věd ČR v Praze jako odborný pracovník. Věnoval se také pedagogice – vyučoval na Filozofické fakultě UK v Praze a na Taneční katedře hudební fakulty AMU, kde se v roce 1993 stal profesorem a později vedoucím katedry.

Vladimír Vašut zemřel ve věku 85 let po dlouhé nemoci. O jeho smrti informovali zástupci Pražského komorního baletu. Termín posledního rozloučení zatím není znám, ale Pražský komorní balet věnuje památce této významné osobnosti nejbližší představení – Mysterium času v neděli 5. března 2017 v 19 hodin v Divadle na Vinohradech.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Divadlo Husa na provázku vstupuje do nové éry. Nová umělecká šéfka má…

23.01.2019 20:09 Na tiskové konferenci v polovině ledna představili noví divadelníci „Husy“ hodně nového. Proto rádi…

Na Kanárských ostrovech se stojí fronta na brněnského Ježíše

22.01.2019 21:58 Další mezinárodní úspěch si na své konto může připsat soubor Městského divadla Brno. Po pětkráte …

RECENZE: Při sledování konverzační komedie Horská dráha se budete cítit…

20.01.2019 12:40 RECENZE - Novou sezónu Divadla Bolka Polívky zahájila francouzská komedie s názvem Horská dráha. Ve…

Dvorní fotograf Divadla Bolka Polívky Jiří Salik Sláma představí to…

11.01.2019 17:24 Brno - Snímky Jiřího Salika Slámy jsou s Divadlem Bolka Polívky spjaty už 8 let. Vzájemnou symbiózu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama