Nová scéna představí hru australského dramatika v evropské premiéře

Praha – Nová scéna Národního divadla poprvé uvede australskou hru Finegana Kruckemeyera s názvem Na moři, zírám nahoru. Jedná se o evropskou premiéru a zároveň první představení mladého Australana českým divákům. V inscenaci v režii Štěpána Pácla v hlavních rolích uvidíme Magdalénu Borovou, Lucii Polišenskou nebo Jiřího Suchého z Tábora.

Přidejte svůj názor

Na moři, zírám nahoru (foto: Petr Neubert)

Finegan Kruckemeyer je australský dramatik, který oplývá nevyčerpatelnou fantazií. Drama Na moři, zírám nahoru vypráví o Angličanovi Noahovi, který žije v Bristolu, stará se o komunitní zahradu a truchlí pro svou italskou ženu, která zemřela při autonehodě. Další postavou je Australan Caleb, který trpí nočními můrami a živými sny, a dokonce kvůli jednomu takovému snu přijde o práci. Přestěhuje se proto do Anglie a setká se zde se snovou dívkou Sylvií.

img-responsive

Na moři, zírám nahoru (foto: Petr Neubert) | foto: Národní divadlo

Do panoptika postav se připlétá Emma, které se říká Řekyně, přestože pochází z Islandu. Emma je přesvědčená, že je prokletá, protože její bratři zemřeli za dramatických okolností na moři v okamžiku, kdy se dívali právě na ni. Emma chce ochránit milovaného otce a rozhodne se odjet na moře a už se nevrátit. Němka Elise každou noc jezdí autem se svým malým synem, protože jedině tak chlapec usne. Do osudu postav zasáhne Sylvie, která má schopnost objevovat se a zase zmizet.

img-responsive

Na moři, zírám nahoru (foto: Petr Neubert) | foto: Národní divadlo

„Kruckemeyerova hra má v sobě zvláštní kouzlo. Je v ní hodně z dětského světa a zároveň je to hra dospělá. Hra na pomezí skutečného příběhu a mýtu. Hra otevřená fantazii. Jsem nakonec až překvapený, co z našich nápadů vzniklo. Křehký, ale pevný tvar, pět skvělých hereckých výkonů, nevšední hudební pojetí a snová scénografie. Inscenace je plná pohybu, výkřiků, a přesto konečný zážitek vychází z ticha a klidu. Je to snové putování, ale nohama stojíte pořád na zemi,“ komentuje svou inscenaci režisér Štěpán Pácl.

img-responsive

Na moři, zírám nahoru (foto: Petr Neubert) | foto: Národní divadlo

„Volnost, s jakou autor nakládá s realitou, prostorem a časem, řada surreálných, magických okamžiků, dělá ze hry víc než jen popis života „tady a teď“. Díky jeho obraznosti se před námi odvíjí série příběhů, které by se nikdy nemohly stát, a přitom jakoby se dějí dnes a denně. Kdo by neznal strach ze smrti, z pojmenování věcí pravými jmény a taky lásku,“ dodává dramaturgyně Marta Ljubková v tiskové zprávě.

V inscenaci se představí Magdaléna Borová, Lucie Polišenská, Jiří Suchý z Tábora a hostující Lucie Štěpánková a Petr Vaněk.

Premiéry inscenace Na moři, zírám nahoru se konají 9. a 13. března 2017 na Nové scéně Národního divadla v Praze.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dvorní fotograf Divadla Bolka Polívky Jiří Salik Sláma představí to…

11.01.2019 17:24 Brno - Snímky Jiřího Salika Slámy jsou s Divadlem Bolka Polívky spjaty už 8 let. Vzájemnou symbiózu…

Horská dráha: V první letošní inscenací Divadla Bolka Polívky se představí…

07.01.2019 10:18 Ve francouzské konverzační komedii s prvky absurdního humoru pro dva herce se v režii Petra…

Kulaté výročí zajímavého divadla: Tož dondite do BuranTeatru!

04.01.2019 14:51 Hledáte inspiraci na kulturní zážitky v roce 2019? Prožijete rádi něco netradičního? Pak pro vás…

Horská dráha sveze v lednové premiéře v Divadle Bolka Polívky Milana…

02.01.2019 17:30 První inscenací nové sezony z vlastní produkce Divadla Bolka Polívky se stane Horská dráha. Ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama