Dolní vám. Olomouc bude mít nové kulturní centrum

Olomouc – Olomoucké Dolní náměstí bude mít nové kulturní centrum. S myšlenkou přišla společnost DW7, v čele se svým ředitelem Janem Žůrkem, která se mimo jiné pořádá festival Divadelní Flora a stará se o chod Divadla na cucky. Otevření nového prostoru pro uměleckou scénu a volnočasové aktivity je plánováno na letošní podzim.

Přidejte svůj názor

Wurmova 7 (foto Archiv divadla)

Na podzim letošního roku má byt otevřeno nové kulturní centrum na olomouckém Dolním náměstí s cílem přinést živou kulturu do centra města, otevřít prostor pro českou i mezinárodní uměleckou scénu a vytvořit místo pro volnočasové aktivity.

„V průběhu uplynulých let se nám podařilo nastartovat řadu vynikajících aktivit, které získávají dobré jméno i v zahraničí. Otevření nového prostoru je pro nás velkou výzvou, jak dosavadní snahy zase posunout o krok dál,“ uvedl Jan Žůrek, ředitel obecně prospěšné organizace DW7, která v Olomouci působí už jedenáctým rokem.

Společnost DW7 sídlí od roku 2012 v bývalé kanovnické rezidenci na Wurmově ulici 7 a kromě pořádání mezinárodního festivalu Divadelní Flora se stará také o chod Divadla na cucky, komunitní Za()hradu nebo Galerie W7. Nyní se chystá otevřít nový prostor v budově na Dolním náměstí č 23/42, jejíž majitelem je podnikatel Josef Kvapil.

img-responsive

Umístění nového kulturního centra na Dolním náměstí (foto Google) | foto: Divadlo na cucky

„Mám radost, že z našich původně obchodních prostor vznikne zázemí pro aktivity, které jsou pro společenský život v Olomouci jednoznačně přínosné,“ řekl Josef Kvapil, který je také držitelem ceny Via Bona za dlouhodobou finanční a materiální podporu neziskovým organizacím na Olomoucku.

Na velké změny se připravuje i Divadlo na cucky. Současně s přesunem z „Wurmovky“ do centra se souboru ujme nová umělecká vedoucí Silvia Vollmanová. Divadlo představí nový vizuál a plánuje dále budovat kvalitní repertoár, na němž se mají podílet výrazné osobnosti české i slovenské divadelní scény.

„Naším cílem do budoucna je vytvořit stabilní soubor a postupně sestavit fungující repertoár, rozmanitý ve formách i tématech. Příští sezónu chceme odstartovat premiérou jedné z netradičních divadelních forem – seriálu. Diváci se tak mohou těšit na divadelní sitcom, u kterého už nyní slibujeme pokračování,“ nastínila Silvia Vollmannová v tiskové zprávě.

img-responsive

Stávající sál Divadla na cucky (foto Archiv divadla) | foto: Divadlo na cucky

Budovu na Dolním náměstí čeká během jara a léta rozsáhlá rekonstrukce. „Připravujeme řadu zásahů do objektu, které umožní plnohodnotné provozování galerie, divadelního sálu, zkušebny a nezbytného zázemí,“ shrnul Jan Žůrek. Organizace nyní jedná se Statutárním městem Olomouc a Olomouckým krajem o financí podpoře projektu.

Přispět ale bude moct i veřejnost přes dárcovskou kampaň s heslem „Dolní vám. – Otevřete centrum kultuře!“, která bude spuštěna 7. dubna. Přispěvatelé budou odměněni tematickými dary podle vlastního výběru (například vstupenky).

Podpořit nové kulturní centrum však můžete už nyní. Stačí si zakoupit „zlaté vstupenky“ na produkcích Divadla na cucky nebo navštívit řadu akcí, které divadlo pořádá. V nejbližší době je to benefiční koncert kapel Hope Astronaut, Plum Dumplings a Mi martef, který se koná v sobotu 11. března18 hodin v Divadle na cucky. Sbírka vyvrcholí během května, kdy se koná 21. ročník mezinárodního festivalu Divadelní Flora.

SEZNAM AKCÍ

7. - 9. dubna 2017 Dočasné otevření v rámci akce Víkend v centru (přednášky, workshopy, besedy i prezentace našeho záměru široké veřejnosti)

10. dubna - 21. května 2017 Infocentrum Divadelní Flory (prostor bude otevřen jako infocentrum 21. ročníku festivalu Divadelní Flora)

13. dubna 2017 Představení Studia na cucky (divadelní rituál v podání frekventantů dramatického kurzu Studio na cucky bude součástí festivalu Olmutzer Kulturtage)

20. dubna 2017 Akce XY (vernisáž výstavy v rámci akce, v níž se propojují nezávislé olomoucké galerie)

13. května 2017 Create To Connect (mezinárodní konference o participativním divadle, která proběhne jako součást 21. ročníku festivalu Divadelní Flora)

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

RECENZE: Při sledování konverzační komedie Horská dráha se budete cítit…

20.01.2019 12:40 RECENZE - Novou sezónu Divadla Bolka Polívky zahájila francouzská komedie s názvem Horská dráha. Ve…

Dvorní fotograf Divadla Bolka Polívky Jiří Salik Sláma představí to…

11.01.2019 17:24 Brno - Snímky Jiřího Salika Slámy jsou s Divadlem Bolka Polívky spjaty už 8 let. Vzájemnou symbiózu…

Horská dráha: V první letošní inscenací Divadla Bolka Polívky se představí…

07.01.2019 10:18 Ve francouzské konverzační komedii s prvky absurdního humoru pro dva herce se v režii Petra…

Kulaté výročí zajímavého divadla: Tož dondite do BuranTeatru!

04.01.2019 14:51 Hledáte inspiraci na kulturní zážitky v roce 2019? Prožijete rádi něco netradičního? Pak pro vás…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama