RECENZE: Bláznivá a neuvěřitelně zábavná pocta The Beatles v Městském divadle Brno

RECENZE – Městské divadlo Brno uvedlo v minulém týdnu premiéru původního muzikálu Bítls. Trojice autorů Stanislav Slovák, Jan Šotkovský a Petr Štěpán se ve své „bláznivé féerii s písněmi The Beatles“ nevydali cestou životopisného muzikálu, ale vytvořili originální a neuvěřitelně vtipnou a zábavnou podívanou, která je především poctou hudbě liverpoolských „brouků“.

Přidejte svůj názor

Dušan Vitázek a company v muzikálu Bítls
doporučujeme

Stanislav Slovák, Jan Šotkovský a Petr Štěpán jsou zkušení autoři muzikálových titulů – pro Městské divadlo Brno v minulosti vytvořili Sněhurku a sedm trpaslíků, Měsíční kámen nebo titul Mendel aneb Vzpoura hrášků. Jejich nejnovější dílo Bítls je bláznivým retropříběhem o trojici asi šestnáctiletých kluků, kteří žijí v malém městě u Brna a v roce 1967 sní o kariéře rockových muzikantů.

„Já bych klidně byl rebel, ale táta by mě zabil.“

Chlapci Juřan, Žanek a Pavlík mají sice kapelu Beatrolls, ale místo vysněného rebelského života hrají taneční šlágry, chybí jim bubeník a jejich zpěvačka Renča neoplývá zrovna velkým talentem. Mám-li respektovat přání inscenátorů, více o ději prozradit nemůžu. Vězte ale, že se do příběhu plného nečekaných zvratů a bláznivých překvapení zamotá anglická královna s komorníkem, slavný tajný agent popíjející martini a dokonce rockový Bůh.

img-responsive

Dagmar Křížová a Aleš Slanina v muzikálu Bítls | foto: mdb.cz

Jak avizovali tvůrci, muzikál Bítls je opravdu bláznivý. Jedná se však o chytrý a rovnoměrně dávkovaný humor, plný hlášek, kulturních odkazů a výborně napsaných dialogů. Nadto muzikál odráží naši socialistickou minulost šedesátých let, ale opět s nadhledem a jaksi nenápadně.

Největšího ocenění, co se týče autorské práce, podle mě zaslouží fakt, že přestože je titul nabitý písničkami The Beatles, nejedná se o životopisný muzikál o legendární skupině. The Beatles zde fungují spíše jako symbol klukovského snění o hudebním světě a vědomě se pracuje s tím, že písně každý zná. Navíc jsou hudební výstupy do děje důvtipně vkomponovány a nejde o pouhé „slepování“ písní do celku, jak by se v podobném typu muzikálu mohlo stát.

img-responsive

Tomáš Herajt, Tomáš Dalecký, Barbora Remišová a Matyáš Kyncl v muzikálu Bítls | foto: mdb.cz

Přes to všechno je muzikál Bítls především poctou legendární liverpoolské skupině – obdiv a nadšení z jejich hudby z něj čiší od začátku do konce. V průběhu večera uslyšíme asi dvacet písní The Beatles ve vynikajících aranžích Daniela Kyzlinka a Jiřího Levíčka, které jsou originální a často překvapivé, ale zároveň zachovávají ducha originálních songů. Přes několik málo intonačních nepřesností v company je navíc slyšíme ve většinou výborné interpretaci orchestru a zpěváků.

Do hlavních rolí tří chlapců bylo obsazeno sedm středoškoláků vybraných přes konkurz. Premiéru odehráli Tomáš Dalecký, Miloš Fiala a Jan Dvořák. Všichni tři překvapili hereckou přirozeností a především výborným a přesným zpěvem – bravurně zvládli i trojhlas. Všichni tři kluci jsou velmi šikovní, mě nejvíce zaujal Dvořák.

img-responsive

Tomáš Dalecký, Tomáš Herajt, Matyáš Kyncl a company v muzikálu Bítls | foto: mdb.cz

Celkové obsazení se dá snad jen vychvalovat. Je jasné, že autoři znají svůj soubor dokonale a role jim psali na tělo. Nejvíc diváckého smíchu si vysloužili Petr Štěpán a Michal Isteník jako komická dvojice předsedy MNV a jeho „podržtašky“ Kolóška. Výborný byl i Aleš Slanina jako tajný agent především při svádění mladé Renči za zpěvu písně Oh Darling!, nebo Sára Milfajtová jako anglická královna, která sice za celou dobu nepromluví, ale její jediná píseň ke konci večera opravdu stojí za to. Bezkonkurenčně největší zážitek však přinesl Dušan Vitázek jako (skvěle napsaná a slovensky hovořící) postava Rockového Boha.

Inscenace vyniká i výtvarným řešením. Scénografii Jaroslava Milfajta inspirovanou kartonovou lepenkou doplňují dobové kostýmy Andrey Kučerové a velmi dobrá projekce Petra Hlouška. Vizuálně nejpovedenější jsou pak hudební výstupy company s choreografiemi Michala Matěje a také psychedelické obrazy například na píseň Lucy in the Sky with Diamonds, kdy se na scéně vyřádí company v kostýmech snad všech popkulturních postav, které vás napadnou.

img-responsive

Jakub Zedníček a Aleš Slanina v muzikálu Bítls | foto: mdb.cz

Bítls v Městském divadle Brno je bláznivá, ale zároveň velmi chytrá muzikálová komedie, která si neklade vyšší ambice než diváka pobavit a rozesmát. Vytvořit dobrou a opravdu vtipnou komedii není jednoduché, trojici autorům v čele s režisérem Stanislavem Slovákem se to však podařilo. Na své si pak přijdou především fanoušci kapely The Beatles, která je zde oslavována a uctívána příběhem i každou písní.

Celkové hodnocení: 90 %

Městské divadlo Brno

Stanislav Slovák, Jan Šotkovský, Petr Štěpán: Bítls

Režie: Stanislav Slovák
Hudební aranžmá a scénická hudba: Daniel Kyzlink a Jiří Levíček
Hudební nastudování: František Šterbák
Dirigenti: František Šterbák, Ema Mikešková
Scéna a masky: Jaroslav Milfajt
Scénické projekce: Petr Hloušek
Kostýmy: Andrea Kučerová
Choreografie: Michal Matěj
Sbormistr: Jana Suchomelová
Dramaturgie: Miroslav Ondra a Jan Šotkovský

Obsazení: Tomáš Dalecký / Dominik Brychta (Pavlík), Matyáš Kyncl / Miloš Fiala (Žanek), Tomáš Herajt / Jan Dvořák (Juřan), Marek Hurák (Swing), Marek Kolář / Jiří Mach / Jakub Zedníček (Richard Starkey, bubeník), Aleš Slanina / Lukáš Janota (James B., tajný agent), Viktor Skála / Petr Štěpán (Homola, předseda MNV), Michal Isteník / Alan Novotný (Kolóšek, jeho podržtaška), Barbora Remišová / Eliška Skálová / Dagmar Křížová (Renča, Homolova dcera), Ondřej Studénka / Jan Brožek / Jonáš Florián (Mirek, Pavlíkův bratr), Hana Kováříková / Mária Lalková / Kristýna Daňhelová (Maňa, lvice vesnice), Dušan Vitázek / Kamil Mikulčík / Stanislav Slovák (Rockový Pánbůh), Viktória Matušovová / Sára Milfajtová (Alžběta, britská královna), Robert Jícha / Lukáš Vlček (Komorník), Patrik Bořecký / Rastislav Gajdoš (Tatínek), Lucie Bergerová / Ivana Vaňková (Maminka), Miroslava Kolářová / Květoslava Ondráková (Matrikářka, Babička a jiné), Zdeněk Junák / Ladislav Kolář (Soudruh Šišolák, Dědeček a jiní), Pavlína Palmovská / Michaela Mrkosová (Monča), Erika Kubálková / Martina Severová (Učitelka ruštiny a jiné) Miroslav Čížek / Radek Novotný (Premiér Wilson a jiní), Jiří Ressler / Kristian Pekar (Hospodský Jouza) a další

Premiéra: 4 března 2017 na Hudební scéně Městského divadla Brno

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Recenze: Brněnský Don Quijote se obešel bez hlavních postav příběhu

19.11.2019 09:20 RECENZE - Poslední premiéra v divadle Husa na provázku má jednoznačný název: Don Quijote. Ovšem pod…

RECENZE: Santiniho jazyk aneb postmoderní výprava do fantazijní minulosti

29.10.2019 10:56 RECENZE - Městské divadlo v Brně uvedlo jako svou třetí inscenaci sezony a padesátou sedmou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama