Láska, nenávist a absint. Moravské divadlo Olomouc uvede hru o prokletých básnících

Olomouc – Vztah prokletých básníků Paula Verlaine a Arthura Rimbauda přiblíží nová inscenace Moravského divadla Olomouc. Hru o přátelství, lásce i nenávisti napsal dramatik Christopher Hampton ve svých dvaceti letech a drama se dočkalo slavného filmového zpracování Agnieszky Holland s Leonardem DiCapriem v hlavní roli. Činohra MDO ji uvede v režii Petra Štindla.

Přidejte svůj názor

Petr Kubes a Vojtěch Lipina v inscenaci Úplné zatmění (foto: Jan Procházka)

Hra Úplné zatmění uznávaného britského dramatika Christophera Hamptona zachycuje přátelství, lásku i nenávist mezi prokletými básníky Paulem Verlainem a Arthurem Rimbaudem. Držitel řady ocenění včetně Oscara a Ceny britské filmové a televizní akademie hru napsal ve svých dvaceti letech. K příběhu jej inspiroval jeho pobyt v Paříži, kde na něj silně zapůsobila Rimbaudova poezie a myšlení.

Úplné zatmění mělo světovou premiéru v roce 1968 v londýnském Royal Court Theatre. V roce 1995 hru zfilmovala polská režisérka a absolventka pražské FAMU Agniezska Holland a do role Rimbauda obsadila Leonarda DiCapria.

img-responsive

Vojtěch Lipina v inscenaci Úplné zatmění (foto: Jan Procházka) | foto: Moravské divadlo Olomouc (MDO)

„Naše verze se samozřejmě od filmu výrazně odlišuje, přece jen jsme na divadle a používáme jiné prostředky. Hra je založena na reálných postavách a reálných situacích, ale divák, který jména Verlaine a Rimbaud dobře nezná, nebude o nic ochuzený. Zjistí, že to byly fascinující osobnosti a zažije průběh jejich vztahu, který oba ovlivnil do konce života. Byl to vztah nečekaný a pro společnost nepochopitelný,“ uvedl režisér Petr Štindl, který s Moravském divadle uvedl v roce 2006 komedii Ephraima Kishona Oddací list.

Inscenátoři se rozhodli neakcentovat téma homosexuálního vztahu. Režisér Štindl totiž považuje v divadle za zajímavější náznak než explicitu. „Úplné zatmění je příběhem o lásce, v němž Rimbaud vystupuje jako anděl i Mefisto zároveň. Přestože na mnohé působil jako drzý fracek, pro Verlaina byl přitažlivý a uchvátil jej. Zdůrazňujeme téma svobody, práva na sebevyjádření, možnosti dělat to, co člověk cítí i za cenu odsouzení ze strany společnosti,“ přiblížil režisér v tiskové zprávě.

img-responsive

Petr Kubes, Jaroslav Krejčí a Vladimíra Včelná v inscenaci Úplné zatmění (foto: Jan Procházka) | foto: Moravské divadlo Olomouc (MDO)

V olomoucké inscenaci se představí Petr Kubes jako Verlaine a Vojtěch Lipina jako Arthur Rimbaud. Herci se ještě před začátkem zkoušet museli poctivě připravovat a nastudovat si o svých reálných postavách řadu textů.

„Znal jsem již dříve básně obou autorů a mám rád knihu Život Rimbaudův, jejímž autorem je Pierre Petitfils. Nabízí zajímavý a čtivý výlet do světa prokletých básníků. Úplné zatmění je příběhem o lásce jako veličině tak silné, že nezáleží na pohlaví zamilovaných. Zachycuje těžkou dobu, v níž museli Verlaine a Rimbaud svůj vztah skrývat, a ukazuje, že krásné věci se mohou zrodit i z bolesti a zoufalství,“ vysvětluje Petr Kubes. „Tato hra není historickou replikou. Důležité je téma touhy po svobodě a jedince proti konvencím. Rimbaud usiloval o hledání pravdivosti života a univerzálního prožitku,“ doplnil Lipina.

img-responsive

Petr Kubes a Vladimíra Včelná v inscenaci Úplné zatmění (foto: Jan Procházka) | foto: Moravské divadlo Olomouc (MDO)

V roli Verlainovy manželky Mathildy se představí Vladimíra Včelná, podle které Mathilda miluje svého muže, přestože k ní je hrubý a násilný i v pokročilém stádiu těhotenství. V dalších rolích uvidíme Ivanu Plíhalovou jako Mathildinu matku Antoinettu nebo Jaroslava Krejčího v roli otce.

Scénu v podobě skleníku nebo oranžerie s palmami a sochami pro inscenaci vytvořil výtvarník Petr B. Novák, jenž se nechal inspirovat zelenou barvou absintu, který prokletí básníci požívali. Podle režiséra scéna připomíná pomyslnou bublinu, v níž jsou oba básníci uzavření. Kostýmy jsou dílem Lucie Halgašové.

Premiéra Úplného zatmění se koná v pátek 17. března v 19 hodin v Moravském divadle Olomouc.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Noc bláznů v Brně: Trochu jiný „Přelet přes kukaččí hnízdo“

18.02.2019 10:12 RECENZE - Činohra Národního divadla v Brně uvedla v premiéře komedii, s jakou se běžně nesetkáváme.…

Ledecký návratem muzikálu Galileo popřel verše z jeho ústřední písně.…

10.02.2019 15:50 RECENZE - „Je tolik řek a já už vím, dvakrát do žádný nevstoupím,“ zpívá se v ústředním hitu…

Nadčasové klasika v Brně: Don Carlos v podání Národního divadla je…

03.02.2019 18:21 RECENZE - Málokterá opera světového repertoáru je tak výrazná, jako Verdiho Don Carlos. Málokterá…

Zemský ráj to na dohled? Téměř sci-fi inscenace v brněnské Redutě

30.01.2019 11:32 RECENZE: Bývá dobrým zvykem uvádět na scéně Národního divadla Brno v staroslavné Redutě inscenace,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama