Oceňovaný britský dramatik navštíví Hradec Králové

Hradec Králové – Klicperovo divadlo uvedlo v prosinci loňského roku inscenaci Vincenc podle britské konverzačně-situační komedie autora Torbena Bettse. Britský spisovatel nyní přijede do Hradce Králové a navštíví čtrnáctou reprízu inscenace.

Přidejte svůj názor

Vincenc v Klicperově divadle (foto: Patrik Borecký)

Světová premiéra britské komedii spisovatele Torbena Bettse se konala v březnu roku 2014 v komorním divadle Orange Tree Theatre, kde slavila takový úspěch, že byla inscenace přesunuta do většího prostoru na West End do St. James Theatre. Hra se setkala s nadšenými ohlasy jak od kritiky, tak neodborné veřejnosti.

Klicperovo divadlo hru uvedlo v prosinci loňského roku v režii Petra Štindla a s podobným úspěchem jako v Londýně se setkala i zde. Autor komedie, Torben Betts, v dubnu poctí Hradec Králové návštěvou a podívá se na reprízu inscenace. Při té příležitosti budou mít možnost setkat se s dramatikem i diváci, a to na speciální besedě, která se uskuteční hned po skončení představení v hledišti hlavní scény.

Oceňovaný dramatik a scénárista Torben Betts se narodil v roce 1968 ve středoanglickém Stamfordu. Vystudoval anglistiku na liverpoolské univerzitě a původně se chtěl stát hercem. Záhy se však přesvědčil, že ho mnohem více láka kariéra dramatika, údajně proto, že díky ní může uplatnit své herecké instinkty, aniž by se herectvím musel živit.

img-responsive

Vincenc v Klicperově divadle (foto: Patrik Borecký) | foto: klicperovodivadlo.cz

V roce 1999 byl přijat jako domovský dramatik v Stephen Joseph Theatre ve Scaraborough, kde měla téhož roku premiéru jeho hra A Listening Haeaven (Naslouchající nebe). Hra byla nominována na prestižní ceny TMA jako nejlepší nová hra a následně ji zařadilo do repertoáru slavné edinburské divadlo Royal Lyceum.

V roce 2001 začal Betts spolupracovat s proslulým Orange Tree Theatre v Richmondu na předměstí Londýna. Pro divadlo napsal autor řadu titulů, které se všechny setkaly s pozitivním přijetím publika. Naposledy zde uvedl právě komedii Vincenc (Invincible). Betts má na svém kontě více než dvacet her a dva filmové scénáře. Vincenc je první autorova hra přeložená do češtiny a u nás poprvé uvedena právě v Klicperově divadle.

Originální název hry Invincible znamená neporazitelný, což je jednak název válečné lodi, zároveň i domácího mazlíčka, kocoura Vincence. Hra je dle samotného autora satirou na levicového, středostavovského, vzdělaného literáta z jihu, který se přestěhuje na venkov. Základní situací je tedy srážka dvou odlišných světů – velkoměstských intelektuálů a maloměstských „buranů“.
    
„Rád se pohybuju na hraně mezi komedií a tragédií a mám za to, že smích z úzkosti je v divadle ten nejlepší. Doufám, že se těm lidem nevysmíváme, protože, jak říkáte, jsou to lidské bytosti, které cítí hodně bolesti. Já ale rád těžím komiku z každé situace. Asi jde o to, aby se lidi smáli, než si postupně v průběhu představení uvědomí, že už neslzí smíchy, ale pláčou. Jestli to teda není moc naduté!,“ vysvětluje Betts v tiskové zprávě.
 
Torben Betts přijede na reprízu inscenace Vincenc v úterý 11. dubna 2017 do Klicperova divadla v Hradci Králové.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Noc bláznů v Brně: Trochu jiný „Přelet přes kukaččí hnízdo“

18.02.2019 10:12 RECENZE - Činohra Národního divadla v Brně uvedla v premiéře komedii, s jakou se běžně nesetkáváme.…

Ledecký návratem muzikálu Galileo popřel verše z jeho ústřední písně.…

10.02.2019 15:50 RECENZE - „Je tolik řek a já už vím, dvakrát do žádný nevstoupím,“ zpívá se v ústředním hitu…

Nadčasové klasika v Brně: Don Carlos v podání Národního divadla je…

03.02.2019 18:21 RECENZE - Málokterá opera světového repertoáru je tak výrazná, jako Verdiho Don Carlos. Málokterá…

Zemský ráj to na dohled? Téměř sci-fi inscenace v brněnské Redutě

30.01.2019 11:32 RECENZE: Bývá dobrým zvykem uvádět na scéně Národního divadla Brno v staroslavné Redutě inscenace,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama