Národní divadlo moravskoslezské uvede zbrusu nové taneční zpracování Tří mušketýrů

Ostrava – Slavný romantický román Alexandra Dumase Tři mušketýři se dočkal před třiceti lety prvního tanečního zpracování. Nyní vznikla zbrusu nová verze s hudbou Jana Kučery a choreografií Kanaďana Paula Chalmera, která byla vytvořena speciálně pro Národní divadlo moravskoslezské.

Michaela Vápeníková (Královna Anna Rakouská), Stefano Pietragalla (Vévoda z Buckinghamu) v baletu Tři mušketýři

Národní divadlo moravskoslezské uvede zbrusu nové taneční zpracování slavného románu Alexandra Dumase Tři mušketýři. Hudební skladatel a dirigent Jan Kučera a kanadský choreograf Paul Chalmer inscenaci tvoří speciálně pro ostravský baletní soubor.

Dumasův romantický román plný intrik, zrady a osudové lásky se dočkal mnoha zpracování, včetně těch tanečních. První taneční verze vznikla v roce 1985. Národní divadlo moravskoslezské nyní objednalo novou hudbu skladatele a dirigenta Jana Kučery. Ten se při tvorbě držel bodového scénáře, který napsal choreograf Paul Chalmer. Kučerova hudba tedy vznikla přímo pro konkrétní situace, atmosféru a dějové zvraty. Součástí hudby jsou také leitmotivy všech hlavních postav.

img-responsive

Yago Catalinas Heredia jako Kardinál Richelieu v baletu Tři mušketýři | foto: Národní divadlo moravskoslezské (NDM)

„Chtěl jsem vytvořit hudbu, která bude baletu v dobrém slova smyslu sloužit, diváka vtáhne do děje, v pravý čas dokáže postrašit, rozjásat či dojmout, plně ukáže barevné možnosti symfonického orchestru, bude sdělná a melodicky výrazná. To není zrovna málo cílů, a jestli se mi to povedlo, musí posoudit publikum,“ říká Jan Kučera v tiskové zprávě.

Paul Chalmer spolupracoval s ostravským baletem již v roce 2015, kdy zde představil svoji choreografii baletu Popelka. Svým zpracováním Tří mušketýrů, na němž spolupracuje s libretistkou Wiebke Hüster, se chce především přiblížit nostalgické atmosféře románu.

img-responsive

Koki Nishioka jako Athos v baletu Tři mušketýři | foto: Národní divadlo moravskoslezské (NDM)

„Dumasův příběh je ve svých pěti částech složitý a nepravděpodobný, s obrovským množstvím postav a zápletek. Proto jsme museli být s autorkou a taneční kritičkou Wiebke Hüster při tvorbě libreta velice selektivní. Náčrt dějové linky zahrnoval dramatické situace, které by šlo snadno vyjádřit tanečním jazykem. Použili jsme proto nejlogičtější a nejpřirozenější dramatické zápletky pro dueta, tria i davové tance, které vycházely z Dumasova ‚pretextu‘, a přizpůsobili jsme je pro naše potřeby,“ uvádí choreograf.

Chalmer dodává, že v baletu kladl důraz především na první část románu, v níž d´Artagnan přijíždí do Paříže, setkává se s mušketýry a zamiluje se do Constance. Následuje jejich nebezpečná cesta do Anglie za ukradenými diamanty a záchranou cti královny Anny Rakouské. Chalmerova choreografie vychází z klasické baletní techniky, snaží se však o přirozenou řeč těla a výrazu, proto v inscenaci neuvidíme například tradiční baletní pantomimu.

img-responsive

Shino Sakurado (Milady de Winter) v baletu Tři mušketýři | foto: Národní divadlo moravskoslezské (NDM)

Součástí inscenace budou také scény se šermem, na nichž choreograf spolupracoval s mistry šermu Petrem Sýkorou a Ivanem Petrákem. „Bylo pro mě velice důležité, aby se tanečníci naučili správnou techniku šermu – nejen kvůli uvěřitelnosti scén, ale především kvůli jejich bezpečnosti. Tanečníci NDM začali studovat šerm mnoho týdnů předtím, než jsem do Ostravy přijel. Díky tomu jsme mohli společně pracovat na dosažení hladkého a bezpečného propojení techniky baletní i šermířské,“ vysvětluje choreograf.

I Jan Kučera se svojí hudbou pokusil přiblížit románu a neodporovat jeho stylu a době. Pojal ji tedy neobarokně a inspiroval se hudbou u dvora Ludvíka XIII., nebránil se však i přesahům do současné hudby. „Psát novou hudbu pouze v barokním stylu by byla trochu nuda. A protože mám rád rovněž filmová zpracování s hudbou Michela Legranda či LalaSchifrina, mnohokrát se v partituře objeví i určitá filmová akčnost,“ komentuje Kučera.

img-responsive

Scéna na plese – uprostřed Stéphane Aubry (Král Ludvík XIII.) v baletu Tři mušketýři | foto: Národní divadlo moravskoslezské (NDM)

Hlavní role v inscenaci ztvární Koki Nishioka jako Athos, Rei Masatomi jako Porthos, Sergio Méndez Romero jako Aramis nebo Giordano Bozza jako D´Artagnan. V roli Konstance se objeví Chiara Lo Piparo.

Světová premiéra baletu Tři mušketýři se uskuteční 23. března v 18.30 hodin v Divadle Antonína Dvořáka v Ostravě.

Zemřel profesor Divadelní fakulty JAMU PhDr. Miroslav Plešák

13.10.2021 16:54 Janáčkova akademie múzických umění s hlubokým zármutkem oznamuje, že dnes dopoledne 13. října 2021…

Jiří Suchý slaví 90. narozeniny. Legenda Semaforu je stráví na jevišti

01.10.2021 14:10 Své 90. narozeniny oslaví Jiří Suchý 1. října představením s názvem Znám ještě starší lidi ve svém…

Související:

Právě se děje

reklama