Divoký rocker ďábelsky zahrál a vyhrál Cenu Thálie

Praha - V Národním divadle bylo uděleno 15 prestižních divadelních Cen Thálie. Ceny se udělovaly za mimořádné umělecké výkony v oborech činohra, opera, balet, pantomima či jiný tanečně dramatický žánr a muzikál.

Josef Vojtek

A právě za muzikál byl oceněn i český rocker a frontman skupiny Kabát, Josef Vojtek. V kategorii Muzikál, opereta muži byl nominován za titulní dvojroli Mefista/Fausta ve stejnojmenném muzikálu Mefisto, který se od listopadu 2016 hraje na prknech pražského Divadla Hybernia. Porazil tak své kolegy Vojtěcha Dyka a Romana Tomeše.

 „Strašně si ocenění vážím, mj. proto, že bych se sem, do Národního divadla s kapelou asi nikdy nedostal.“ řekl s humorem čerstvý držitel Ceny Thálie Josef Vojtek.  „Před vyhlášením jsem byl úplně v klidu, jen se o mě pokoušela nějaká viróza, takže jsem i zrušil jedno představení. Ocenění za hudbu s Kabáty nebo muzikál je pocitově stejné, oba žánry mají k sobě hodně blízko, jen při ocenění  tu dnes  za mnou nestojí kapela a to já jsem přitom zvyklý být pořád v nějakém kolektivu. Mefisto je samo o sobě velmi zvláštní představení tím, že vidina dlouhého života nebo nesmrtelnosti, se objeví v myšlence každého člověka i to je jeden z důvodů, proč je divákům muzikál obsahově blízký. Mám radost, že v naší kategorii vyhrál původní český muzikál.“ řekl hned po převzetí ceny Josef Vojtek a dodal: „určitě tuhle cenu oslavím i s kapelou a věru, že nějakého panáčka dáme.“ 

Zajímavostí bylo, že každý oceněný dostal cenu v jiné barvě. Josef Vojtek obdržel červenou a hned na pódiu vyhlásil, že by jí rád vyměnil za zelenou, která se mu více hodí do interiéru. Velice ochotně se přihlásila Veronika Lazorčáková, vítězka v kategorii činoherečka do 33 let a s Pepou si ceny vyměnili.

Vojtek působí jako muzikálová hvězda již řadu let. Účinkoval například v Krysařovi, Hamletovi, Třech mušketýrech. Mezi jeho nejvýznamnější role patří Baron Prášil, Casanova a rozhodně Mefisto, který mu jako jediný vynesl nominaci, kterou také proměnil. Role ďábelsky náročná mu konečně přinesla štěstí a zpěvák se dočkal kýženého ocenění. Rozhodně zde ukázal, že je jedním z nejlepších a vysoce osobitých muzikálových herců a texty dialogů perfektně zvládá intonačně.

Scénárista a režisér muzikálu Zdeněk Zelenka dokonce psal roli Mefista Vojtkovi přímo na tělo. Dialogy tvořil tak, aby se mu dobře říkaly, představoval si jeho hlas, jak je interpretuje. A zpěvák do nich skutečně vklouzl, jako do vlastních bot. A díky této dokonalé souhře autora a zpěváka, připravuje Zelenka napsat další roli rockerovi přímo na míru. Měl by to být Al Capone, kvůli němuž Pepa přislíbil oholit si bradku a být plešatý. Samozřejmě jenom jako, Vojtek na své kadeře nedá dopustit.

„Pepa Vojtek dostal cenu především díky svým schopnostem, já mu dal jen noty, podle kterých skvěle hrál. Jsem samozřejmě rád, že cenu dostal za roli v muzikálu, na který jsme všichni tvůrci tak trochu pyšní. Výsledek je ovšem vždy závislý i a na výkonu interpretů, ale když máme v hlavní roli takovéhoto borce, cesta k dobrému výsledku je vždy snazší. Takže díky, Pepo, a gratuluji!“ dodal hrdě režisér Zelenka.

Prvním gratulantem byla manželka Jovanka Vojtková, která na ceremoniál Josefa Vojtka doprovodila. 

Kdo jen trochu váhal s návštěvou muzikálu, má teď pádný důvod, vzít rodinu a na Mefista do Divadla Hybernie zajít.

Mrazivé počasí zatím nepřijde, uklidňují meteorologové. Vyhráno ale není

21.09.2021 06:30 Ačkoliv budou teploty v noci padat v následujících dnech až ke dvěma stupňům, mrazy nás zatím ještě…

Česko začíná topit. Teplárny zahřejí byty milionů lidí

20.09.2021 11:35 Teplárny po celém Česku začínají topit, radiátory mohou v nejbližších dnech zapnout přes čtyři…

Soudní dvůr EU vyměřil Polsku pokutu půl milionu eur za každý den provozu…

20.09.2021 22:03 Soudní dvůr Evropské unie dnes vyměřil Polsku pokutu ve výši půl milionu eur (12,7 milionu korun)…

Maláčová chce minimální mzdu 18 tisíc, Babiš by rozhodnutí nechal na…

20.09.2021 22:04 Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by bylo nejlepší, aby o navýšení minimální mzdy rozhodla až…

Na Kanárské ostrovy dorazil premiér, sopka masivně chrlí lávu

20.09.2021 15:28 Na španělském ostrově La Palma, jednom z Kanárských ostrovů, evakuovali kvůli nedělní erupci sopky…

RECENZE: Čechovův Racek v Národním divadle v Brně patří k těm nejlepším…

12.09.2021 15:12 Divadelní hra, v níž Anton Pavlovič Čechov (1860–1904) zobrazil milostné a rodinné vztahy, je…

Divadlo v Brně žije. NdB chystá na letošní sezonu naditý repertoár

07.09.2021 09:55 Snad už zažíváme začátek konce koronaviru v ČR. To by byla dobrá zpráva i pro divadla, která se…

Související:

Právě se děje

reklama