Ceny Thálie za loňský rok zamířily do Ostravy, Brna i Olomouce

Praha/Brno – V sobotu byly v pražském Národním divadle předány Ceny Thálie za loňský rok. Ceny se každoročně udělují za mimořádné umělecké výkony v uplynulém roce ve čtyřech oborech – činohra, opera, balet a muzikál či opereta.

Yui Kyotani v baletu Don Quijote (foto: Jan Procházka)

V sobotu 25. března byly v pražském Národním divadle uděleny Ceny Thálie za uplynulý rok 2016. Ceny se každoročně udělují za mimořádné umělecké výkony v oborech činohra, opera, balet, pantomima či jiný tanečně dramatický žánr a muzikál, opereta či jiný hudebně dramatický žánr. O oceněných interpretech rozhoduje Kolegium pro udílení Cen Thálie, jmenované prezidiem herecké asociace. Prezidium pak vybírá také oceněné za celoživotní mistrovství a Cenu Thálie pro mladého činoherce do 33 let.

Letos se v Národním divadle udělilo patnáct Cen Thálie. Předávání v Národním divadle uváděli herci Taťjana Medvecká a Jan Cina. Tradičně byl večer vysílán přímým přenosem v České televizi.

Cenu Thálie pro mladého činoherce (do 33 let) letos obdržela osmadvacetiletá herečka Veronika Lazorčáková. Absolventka brněnské JAMU byla v roce 2012 nominovaná na Cenu Alfréda Radoka v kategorii Talent roku na základě role Sáši v Čechovově Ivanovovi v Národním divadle moravskoslezském. Do roku 2014 je členkou pražského Divadla v Dlouhé, kde ji můžeme vídat například jako Oblomovovu osudovou lásku Olgu v režii Hany Burešové. Hostuje také v Národním divadle, kde ztvárnila Irinu v Čechovových Třech sestrách v režii Daniela Špinara.

Držitelem Ceny kolegia se stal režisér, dramatik, herec, výtvarník a zakladatel legendárního Studia Ypsilon, Jan Schmid. Umělec, který letos oslavil osmdesátiny, se uplatňuje také jako spisovatel a profesor na pražské DAMU.  Schmid vytvořil desítky inscenací ve Studiu Ypsilon, kde byl uměleckým šéfem a od roku 1990 ředitelem, tvořil ale i na jiných scénách včetně Národního divadla. Uplatnil se i v televizi a rozhlase a ilustroval mnoho knih.

Cena Thálie za celoživotní baletní mistrovství byla udělena bývalé sólistce Národního divadla Marcele Martiníkové, v oboru opery cenu získala pěvkyně Marcela Machotková. Cenu za celoživotní činoherní mistrovství obdržela herečka Alena Vránová, která ztvárnila mnoho rolí v divadle, nejvíce se však proslavila jako princezna Krasomila v legendární filmové pohádce Pyšná princezna z roku 1952. V oboru opereta-muzikál prezidium ocenilo herečku a zpěvačku Pavlu Břínkovou, známou především z Hudebního divadla Karlín. V neposlední řadě, cenu za loutkářské mistrovství si převzalo umělecké duo Věra Říčařová a František Vítek.

Konečně se dostáváme k cenám za mimořádné jevištní výkony v uplynulém roce. V kategorii činohra byla oceněna herečka Národního divadla Brno Hana Tomáš Briešťanská za roli Štěpky v inscenaci Petrolejové lampy. Briešťanská porazila například Ivu Janžurovou, která byla nominovaná za roli Sarah Bernhardtová v inscenaci Božská Sarah v Divadle Kalich. Nejlepší mužský výkon předvedl podle poroty herec Milan Kňažko v roli Jona v inscenaci Shylock, kterou uvádí pražské Divadlo Na Jezerce.

img-responsive

Milan Kňažko v inscenaci Shylock v Divadle Na Jezerce (foto: I. Kahun) | foto: Divadlo na Jezerce

V roli Káti v opeře Káťa Kabanová zazářila členka souboru Národního divadla Brno, Pavla Vykopalová. Druhým oceněným v kategorii opera je Thomas Weinhappel za roli Hamleta ve stejnojmenné opeře v nastudování Národního divadla moravskoslezského Ostrava.

V kategorii balet, pantomima a jiné tanečně-dramatické žánry byl oceněn mim Radim Vizváry za sólo v inscenaci Sólo, kterou umělec i sám režíroval ve Švandově divadle. Druhou laureátkou se stala primabalerína Moravského divadla Olomouc Yui Kyotani za roli Kitri v olomoucké inscenaci Don Quijote.

img-responsive

Káťa Kabanová (foto: Marek Olbrzymek) | foto: Národní divadlo Brno

„Jsem moc šťastný a přeji Yui toto ocenění z celého srdce. Zaslouží si jej nejen za to, s jakou bravurou zvládla technicky náročnou roli Kitri, ale i za všechny její předchozí krásné role v Moravském divadle. Je to báječná umělkyně,“ uvedl umělecký šéf baletního souboru Moravského divadla Robert Balogh v tiskové zprávě.

Poslední, ale neméně důležitou kategorií je opereta muzikál a ostatní hudebně-dramatické žánry. Vítězkou této kategorii se stala Lenka Pavlovič za ztvárnění Hortensie v operetě Ples v opeře, kterou nastudovala režisérka Janka Ryšánek Schmiedtová v Národním divadle moravskoslezském Ostrava. Herečka porazila nominovanou Hanu Holišovou a Ivanu Korolovou. Mužským laureátem se stal Josef Vojtek za dvojroli Mefista a Fausta v muzikálu Mefisto v Divadle Hybernia Praha.

Premiéra inscenace S láskou Mary na Letní scéně Divadla Bolka Polívky v…

21.06.2021 01:57 Kvůli epidemii sice opožděnou, ale zato rovnou dvojitou premiéru bude mít hořká komedie S láskou…

Související:

Právě se děje