Národní divadlo Brno oživí vesnici Želary

REPORTÁŽ – Na včerejší tiskové konferenci v Mahenově divadle představil tvůrčí tým v čele s režisérem Dodem Gombárem a dramaturgem Martinem Sládečkem svoji novou inscenaci Želary (srdce mé). Dramatizace, jejímž autorem je režisér Gombár, se však značně liší od známého filmu Ondřeje Trojana. Kombinuje totiž jak povídkový soubor Květy Legátové s názvem Želary, tak i pozdější povídku Jozova Hanule.

Přidejte svůj názor

Magdaléna Tkačíková v inscenaci Želary (srdce mé) (foto: Jakub Jíra)

V Mahenově divadle už tento pátek premiérově ožije vesnice Želary, kterou známe z povídek brněnské rodačky, spisovatelky Květy Legátové. Inscenace Želary (srdce mé) se však odliší od slavného filmu Ondřeje Trojana. Režisér Dodo Gombár totiž v dramatizaci kombinuje povídkový soubor Želary z roku 2001 i o rok starší povídku Jozova Hanule, z které vychází právě Trojanův na Oscara nominovaný film. Gombár sám film neviděl, v dramatizaci se tedy vydává vlastní cestou.

„Snažil jsem se při psaní adaptace vycházet opravdu z literatury, která má na mě až uhrančivý účinek, hlavně těch osm povídek v Želarech, na které Jozova Hanule s lehkostí a zároveň naléhavou intenzitou navazuje,“ říká Gombár. Dodal také, že se snažil dvě díla prokomponovat co nejpřirozenější, například pomocí retrospektivy.

img-responsive

Zleva dramaturg Martin Sládeček, režisér Dodo Gombár a herci Magdaléna Tkačíková, Petr Halberstadt a Hana Tomáš Briešťanská na tiskové konferenci k inscenaci Želary (srdce mé) | foto: EuroZprávy.cz

Režiséra se navíc dílo dotýká osobně, je totiž sám rodák z vesnice a jak řekl „život vnímá přes liturgický cyklus“. Na tvorbě inscenace ho lákalo především hledání možných posunů v dramatizaci, možnost zachytit čas příběhů a práce s brněnským souborem, s nímž v minulosti připravil například inscenaci Veroničin pokoj, která je na repertoáru Divadla Reduta od roku 2015. Gombár také osobně zná několik studentů Květy Legátové, tato zkušenost ho proto přiměla „postavit se k tomu pokorně a pietně“.

V inscenaci účinkuje téměř celý činoherní soubor, doplněný dokonce o několik hostů. „Jako dramaturgové jsme při výběru tohoto titulu vsadili nejen na velký příběh brněnské autorky a schopnosti jednotlivých herců, ale především na sílu a souhru vícegeneračního hereckého kolektivu, která dokáže strhávat a uchvacovat,“ řekl dramaturg Martin Sládeček. Kromě dobré kondice hereckého souboru je podle Sládečka dalším důvodem pro uvedení spojení příběhu s poetikou Doda Gombára a také fakt, že Květa Legátová, přestože pochází z Brna, je místními divadly opomíjena. Želary byly inscenovány pouze jednou, a to v Praze.

img-responsive

Želary (srdce mé) (foto: Jakub Jíra) | foto: Národní divadlo Brno

Součástí brněnské inscenace je původní scénická hudba. Jejím autorem je skladatel David Rotter, který vycházel z lidové hudby, uslyšíme ale i prvky jazzu. Autorkou scény je Lucie Labajová, která zde použila vagón vlaku jako symbol nestability. Kostýmy Hany Knotkové jsou dobové a inspirované reálnými předobrazy.

V hlavní roli Elišky uvidíme Magdalénu Tkačíkovou. Ztvární zde chytrou lékařku z Brna, která je dle slov herečky „nucena žít jiný život, než si představovala.“ Podtitul inscenace „srdce mé“ se může týkat každé pastvy, pro Elišku Tkačíkové je to „srdce, které nalezne až v Želarech.“

img-responsive

Želary (srdce mé) (foto: Jakub Jíra) | foto: Národní divadlo Brno

Josefa Jandu ztvární Petr Halberstadt. Herec představil svoji postavu především přes jeho komplikovaný vztah s Hanou, při němž společně najdou ono titulní srdce. Halberstadt na své roli ocenil fakt, že se nejedná o „škatulkovou roli“, která by byla od začátku jednoznačná, ale o mnohem spletitější postavu.

Tiskové konference se zúčastnila také herečka Hana Tomáš Briešťanská, která je čerstvou nositelkou Ceny Thálie za roli Štěpky v inscenaci Petrolejové lampy a v Želarech se objeví v roli Ženi.

Premiéra inscenace Želary (srdce mé) se koná v pátek 31. března 2017 v Mahenově divadle.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dvorní fotograf Divadla Bolka Polívky Jiří Salik Sláma představí to…

11.01.2019 17:24 Brno - Snímky Jiřího Salika Slámy jsou s Divadlem Bolka Polívky spjaty už 8 let. Vzájemnou symbiózu…

Horská dráha: V první letošní inscenací Divadla Bolka Polívky se představí…

07.01.2019 10:18 Ve francouzské konverzační komedii s prvky absurdního humoru pro dva herce se v režii Petra…

Kulaté výročí zajímavého divadla: Tož dondite do BuranTeatru!

04.01.2019 14:51 Hledáte inspiraci na kulturní zážitky v roce 2019? Prožijete rádi něco netradičního? Pak pro vás…

Horská dráha sveze v lednové premiéře v Divadle Bolka Polívky Milana…

02.01.2019 17:30 První inscenací nové sezony z vlastní produkce Divadla Bolka Polívky se stane Horská dráha. Ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama