V Městských divadlech pražských začaly čtené zkoušky červnových premiér

Praha – V Městských divadlech pražských začaly první zkoušky inscenací, jejichž premiéry se chystají na červen. Režisér Pavel Khek připravuje v Divadle Rokoko životní příběh Karla Čapka bojujícího s politickou situací a fanatismem a Petr Svojtka začíná zkoušet hudební komedii o šedesátých letech minulého století.

Přidejte svůj názor

V. Gajerová, P. Juřica a E. Pacoláková na první čtené zkoušce 60´s aneb Šedesátky (foto M. Tomeš)

V Městských divadlech pražských právě začaly první čtené zkoušky dvou inscenací, jejichž premiéry se odehrají v červnu. Režisér Pavel Khek připravuje v Divadle Rokoko autorský projekt Čapek, který bude sledovat životní etapu Karla Čapka bojujícího s politickou situací, lidskou zaslepeností a fanatismem. Druhou inscenací je hudební komedie 60´s aneb Šedesátky, v níž režisér Petr Svojtka připomene nadějnou dobu šedesátých let minulého století.

Inscenace Čapek hodlá zmapovat pookupační období našich dějin přes životní příběh výjimečného českého spisovatele a novináře Karla Čapka. „Zvolili jsme si toto téma proto, že situace v tehdejším Československu je v mnohém podobná tomu, co dnes zažívá naše země. A stejně jako kdysi meziváleční intelektuálové i my máme pocit, že v této společenské situaci nelze mlčet,“ říká dramaturgyně a spoluautorka Věra Mašková v tiskové zprávě.

img-responsive

Stanislava Jachnická a Jiří Hána na návštěvě Památníku Karla Čapka (foto A. Hrbková) | foto: Městská divadla pražská

„Inscenace Čapek představuje náš názor na tuto významnou osobnost československé kulturní i politické sféry. Náš scénář není divadelní hrou, ale materiálem, jenž až autorským přístupem herců získá podobu inscenace – jde vlastně o divadelní rekonstrukci několika okamžiků z let 1935–1938, ale v divadle neplatí zákony času a prostoru, a tak se náš Karel Čapek setká například s Václavem Havlem,“ vysvětluje režisér Pavel Khek.

Herci se s textem poprvé seznámili v netradičním prostředí Čapkova bývalého letního sídla ve Staré Huti, kde dnes sídlí Památník Karla Čapka. V titulní roli se představí Jiří Hána, Čapkova bratra Josefa ztvární Milan Kačmarčík. V dalších rolích uvidíme Mášu Málkovou, Stanislavu Jachnickou, Viktora Dvořáka, Jana Vlasáka, Petru Tenorovu a další.

img-responsive

J. Vlasák, A. Bílík, S. Jachnická, M. Málková, M. Vykus a M. Kačmarčík na návštěvě Památníku Karla Čapka (foto: A. Hrbková) | foto: Městská divadla pražská

Druhou červnovou premiérou je projekt autorské dvojice Jiřího Janků a Petra Svojtka s názvem 60´s aneb Šedesátky. Hudební komedie v Divadle ABC připomene nadějná šedesátá léta dvacátého století, kdy se ke slovu dostávala první poválečná generace a docházelo k rozkvětu kultury.

„Chtěli jsme prostřednictvím této inscenace přiblížit dobu, ve které ideály jako láska a pravda nebyly jen prázdnými frázemi. Tyto hodnoty jsou velmi aktuální, obzvláště v dnešní době, kdy se pojmy jako multikulturalismus stávají hanlivými a terčem posměchu,“ říká režisér Petr Svojtka.

img-responsive

Z. Kalina na první čtené zkoušce inscenace 60´s aneb Šedesátky (foto M. Tomeš) | foto: Městská divadla pražská

Dramaturg Jiří Janků dodává: „Chtěli bychom nahlédnout na fenomén 60. let nejen z českého pohledu, ale i celosvětově. Tehdejší a dnešní ideály jsou diametrálně odlišné a my se je snažíme vzájemně konfrontovat formou crazy komedie. Náš pohled na šedesátá léta je nostalgický, lehce zidealizovaný a postavený zejména na hudebních číslech. Tak trochu záměrně se v něm vyhýbáme událostem kolem roku 1968 a připomínáme jiné, důležité události, jako například vesmírné lety, Beatlemánii či hudební festival ve Woodstocku.“

V inscenaci uvidíme Hanuše Bora, Veronika Gajerovou, Lucii Pernetovou, Pavla Juřicu a další.

Premiéry inscenace Čapek se uskuteční 3. a 5. červnaDivadle Rokoko. Premiéra 60´s aneb Šedesátky se koná 10. června 2017 v Divadle ABC.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

RECENZE: Don G: Vtipná opera z Českých Budějovic

11.03.2019 13:47 Recenze - Je to už skoro rok (květen 2018) co Opera Jihočeského divadla uvedla v premiéře velmi…

Národní divadlo Brno představilo premiéry pro sezonu 2019/20. Na co se…

07.03.2019 13:38 Národní divadlo Brno představilo na tiskové konferenci své premiéry pro divadelní sezonu 2019/20.…

Balet Romeo a Julie oslaví 80. let od světové premiéry v Brně. Slavnostní…

02.03.2019 13:00 Brno - Prokofjevovo baletní drama Romeo a Julie mělo světovou premiéru v Národním divadle Brno 30.…

Zemřel Peca. „Nezapomeneme,“ zní z Divadla Husa na provázku

01.03.2019 17:40 Divadlo Husa na provázku se loučí se svým zakládajícím členem a brněnskou hereckou legendou Jiřím…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama