Shakespeare se zamiluje i v Ostravě

Ostrava – Kdo by neznal oscarový film Zamilovaný Shakespeare z roku 1998? Jeho cesta na divadelní prkna však nebyla vůbec snadná. Dosud ji u nás uvedla pouze dvě divadla. Třetím bude Národní divadlo moravskoslezské, které k režii divadelní adaptace slavného filmu přizvalo někdejšího kmenového režiséra činohry Radovana Lipuse.

Přidejte svůj názor

Anna Cónová jako Královna Alžběta, Vladimír Čapka, Lucie Končoková, Kateřina Kocichová, Lada Bělašková a Izabela Firlová v inscenaci Zamilovaný Shakespeare (foto: Radovan Šťastný)

Film Zamilovaný Shakespeare získal sedm Oscarů a v roce 1998 se stal velmi populárním hitem. Vypráví o legendárním dramatikovi Williamu Shakespearovi, který se právě pokouší dopsat hru, ale nešťastná láska mu brání v kreativním rozletu. Seznámí se s krásnou Violou, která se zároveň, převlečná za muže, uchází o roli v Shakespearově dramatu, které se právě začíná zkoušet. Značně se tak rodit jedna z nejslavnějších her alžbětinského dramatika, Romeo a Julie.

Podle původního filmového scénáře Marca Normana a Toma Stopparda vytvořil divadelní adaptaci britský dramatik a scénárista Lee Hall. Není to však pouze mistrovská hra s fakty a fikcí ze života Williama Shakespeara na pozadí romantického příběhu nešťastné lásky. Zamilovaný Shakespeare je především velkou oslavu divadla.

img-responsive

Izabela Firlová jako Viola de Lesseps a Lada Bělašková jako Chůva v inscenaci Zamilovaný Shakespeare (foto: Radovan Šťastný) | foto: Národní divadlo moravskoslezské (NDM)

„Pro mě je v této hře zakletý přístup k psaní pana Stopparda. Doufám, že si ji příliš neinterpretuji, ale z tohohle úhlu pohledu pro mě věrohodně kopíruje proces tvorby té které látky. A co je zásadní jak pro mou práci, tak i pro práci Radovana nebo třeba herců, je schopnost nebrat se tak vážně při tvůrčím procesu, ať je to v jakémkoliv oboru. To, myslím, je v té hře taky krásně vykreslené,“ vysvětluje dramaturgyně Lenka Lagronová, kterou si přizval ke spolupráci na inscenaci režisér Radovan Lipus.

I přes velký úspěch a popularitu filmu, cesta Zamilovaného Shakespeara na divadelní prkna nebyla úplně snadná. Světová premiéra se uskutečnila až v červenci 2014 v londýnském Noel Coward Theatre v režii britského filmového a divadelního režiséra Declana Donnellana.

img-responsive

Vít Roleček jako William Shakespeare, Robert Finta a David Janošek v inscenaci Zamilovaný Shakespeare (foto: Radovan Šťastný) | foto: Národní divadlo moravskoslezské (NDM)

Česká premiéra se konala teprve v loňském roce, konkrétně 12. listopadu 2016, v Městském divadle Brno (recenzi EuroZpráv na brněnskou inscenaci najdete v odkazu níže). Národní divadlo moravskoslezské bude teprve třetím divadlem, které příběh uvede. S inscenací se do NDM vrátí někdejší kmenový režisér činohry Radovan Lipus, pro něhož to znamená první spolupráci s ostravským souborem od jeho odchodu z angažmá v roce 2008.

„Poprvé inscenuju Shakespeara, i když oklikou. Mě baví pomyšlení, že se k němu dostávám až v padesáti, že jsem ho celý život programově nedělal, protože jsem o něj neměl strach, neboť se o něj vždycky někdo postará a udělá ho,“ uvádí Radovan Lipus.

img-responsive

David Viktora, Vít Roleček a Izabela Firlová v inscenaci Zamilovaný Shakespeare (foto: Radovan Šťastný) | foto: Národní divadlo moravskoslezské (NDM)

V obsazení hlavních rolí dostanou prostor především mladí herci souboru. Williama Shakespeara ztvární Vít Roleček a Violu Izabela Firlová. „Ten text mě prostě baví, jde do hloubky a postavy jsou vrstevnaté,“ říká Roleček v tiskové zprávě. „Je to takové dobré ‚PRko‘ pro divadlo. Je jedno, jestli je to pro mladší nebo pro starší, všichni se s tím sžijí,“ dodává Firlová. V dalších rolích uvidíme Davida Viktoru, Jana Fišera, Tomáše Jirmana a další.

Premiéra Zamilovaného Shakespeara se koná 6. dubna 2017 v 18.30 v Divadle Jiřího Myrona v Ostravě.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

RECENZE: Při sledování konverzační komedie Horská dráha se budete cítit…

20.01.2019 12:40 RECENZE - Novou sezónu Divadla Bolka Polívky zahájila francouzská komedie s názvem Horská dráha. Ve…

Dvorní fotograf Divadla Bolka Polívky Jiří Salik Sláma představí to…

11.01.2019 17:24 Brno - Snímky Jiřího Salika Slámy jsou s Divadlem Bolka Polívky spjaty už 8 let. Vzájemnou symbiózu…

Horská dráha: V první letošní inscenací Divadla Bolka Polívky se představí…

07.01.2019 10:18 Ve francouzské konverzační komedii s prvky absurdního humoru pro dva herce se v režii Petra…

Kulaté výročí zajímavého divadla: Tož dondite do BuranTeatru!

04.01.2019 14:51 Hledáte inspiraci na kulturní zážitky v roce 2019? Prožijete rádi něco netradičního? Pak pro vás…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama