Moravské divadlo Olomouc uvede tragédii o žárlivém vojevůdci v tanečním provedení

Olomouc – Moravské divadlo Olomouc připravuje původní baletní verzi slavné tragédie o žárlivém vojevůdci Othellovi, jeho věrné ženě Desdemoně a intrikánovi Jagovi. Jedná se už o třetí taneční adaptaci her Williama Shakespeara. Titulní roli ztvární sólisté Ivo Jambor a Damani Williams, zazní hudba gruzínského skladatele Alexeje Davidoviče Mačavarianiho.

Balet Othello v Moravském divadle Olomouc (foto: Aleš Kočíb)

Po Macbethovi, Snu noci svatojánské a Romeovi a Julii uvede Moravské divadlo Olomouc další taneční adaptaci hry Williama Shakespeara. Tentokrát to bude tragédie Othello o žárlivém vojevůdci, jeho věrné ženě Desdemoně a intrikánu Jagovi. Autorem choreografie a režisérem v jedné osobě je Robert Balogh a hudební nastudování je dílem Petra Šumníka.

„O inscenování baletního Othella jsem uvažoval již poměrně dlouho. Tato excelentní Shakespearova hra obsahuje vše, co choreograf a režisér taneční inscenace potřebuje. Děj dramatu je všeobecně známý – do popředí se dostává konflikt v jednání hlavních postav: Othellova žárlivost, Desdemonina nevinnost a Jagova prospěchářská nenávist,“ vysvětlil Robert Balogh v tiskové zprávě.

img-responsive

Ivo Jambor jako Othello (foto: Aleš Kočíb) | foto: Moravské divadlo Olomouc (MDO)

Příprava inscenace trvala více než rok. Podle Balogha bylo totiž potřeba nejen vytvořit scénář a scénosled představení a ujasnit si scénu a kostýmy. Bylo nutné připravit i notový materiál. Samotné zkoušky pak byly zahájeny na konci loňského roku.

Othello není nováčkem na českých baletních scénách, doposud byl však uváděn výhradně s hudbou Jana Hanuše. Režisér Balogh se však rozhodl pro změnu a zvolil doprovod gruzínského skladatele, dirigenta a hudebního pedagoga Mačavarianiho.

„Vydal jsem se cestou hledání. Nejdříve jsem uvažoval o vytvoření choreografie na Verdiho hudbu. Instrumentální úpravy by však byly náročné. Jsem opravdu nadšený z hudby gruzínského skladatele Alexeje Mačavarianiho, která nepostrádá dramatičnost, ale i něžnost. Jsem zvědavý, jak na tuto veskrze nádhernou hudbu budou reagovat naši diváci,“ sdělil Balogh.

Mačavarianiho balet Othello měl světovou premiéru v roce 1957 v Tbilisi a o tři roky později vznikla i jeho filmová verze. „V Mačavarianiho hudbě se střídají plochy romantické, lyrické, a plochy plné strhujícího rytmu a drsných harmonií. A právě tyto dva naprosto odlišné hudební světy vytváří potřebný kontrast, napětí. Autor pracuje s plně obsazeným velkým orchestrem, o zajímavé barevné kombinace tu není nouze. Vnímavý posluchač jistě v Mačavarianiho hudbě objeví vlivy jeho na mezinárodním poli slavnějších kolegů, ať už se jedná o Chačaturjana, Prokofjeva, Ravela nebo Bizeta. I přesto lze určitě říct, že autor vytvořil hudbu efektní, zajímavou a posluchačsky jistě vděčnou,“ shrnul autor hudebního nastudování Petr Šumník.

img-responsive

Lukáš Cenek jako Jago v baletu Othello (foto: Aleš Kočíb) | foto: Moravské divadlo Olomouc (MDO)

Robert Balogh není pouze režisérem a choreografem, vytvořil pro tuto inscenaci i libreto. K dílu Williama Shakespeara přistoupil s úctou, přesto muselo vzhledem k limitacím lidského těla dojít k menším úpravám děje. Kromě tří hlavních postav bude mít v inscenaci důležitou úlohu i sbor, a to především v prvním dějství.

Jak již bylo řečeno, v titulní roli bude alternovat Damani Williams s Ivo Jamborem. „Jsem rád, že naší další premiérou bude právě Othello, a to i z toho důvodu, že titulní roli ztvární Damani Williams. Tento tanečník po angažování do našeho souboru technicky velmi vyzrál a má pro titulní roli všechny předpoklady a mou plnou důvěru,“ zdůraznil Balogh. Pro britského tanečníka je Othello vysněnou rolí. V roli Jaga se objeví Lukáš Cenek v alternaci s Paulem Oliverem. Cenkovi nejsou záporné role cizí, podobné ztvárnil už v Labutím jezeře či ve Spartakovi.

img-responsive

Balet Othello v Moravském divadle Olomouc (foto: Aleš Kočíb) | foto: Moravské divadlo Olomouc (MDO)

Autorem kostýmů je jeden z nejvyhledávanějších návrhářů současnosti, Roman Šolc, a scénu vytvořil Baloghův dlouholetý spolupracovník Eduard Přikryl. Balet Othello byl v Moravském divadle poprvé uveden v roce 1992 v režii Jiřího Kyseláka. Tenkrát však za doprovodu hudby Jan Hanuše.

Premiéra baletu Othello se koná v pátek 7. dubna 2017Moravském divadle Olomouc.

Mrazivé počasí zatím nepřijde, uklidňují meteorologové. Vyhráno ale není

21.09.2021 06:30 Ačkoliv budou teploty v noci padat v následujících dnech až ke dvěma stupňům, mrazy nás zatím ještě…

Česko začíná topit. Teplárny zahřejí byty milionů lidí

20.09.2021 11:35 Teplárny po celém Česku začínají topit, radiátory mohou v nejbližších dnech zapnout přes čtyři…

Soudní dvůr EU vyměřil Polsku pokutu půl milionu eur za každý den provozu…

20.09.2021 22:03 Soudní dvůr Evropské unie dnes vyměřil Polsku pokutu ve výši půl milionu eur (12,7 milionu korun)…

Maláčová chce minimální mzdu 18 tisíc, Babiš by rozhodnutí nechal na…

20.09.2021 22:04 Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by bylo nejlepší, aby o navýšení minimální mzdy rozhodla až…

Na Kanárské ostrovy dorazil premiér, sopka masivně chrlí lávu

20.09.2021 15:28 Na španělském ostrově La Palma, jednom z Kanárských ostrovů, evakuovali kvůli nedělní erupci sopky…

RECENZE: Čechovův Racek v Národním divadle v Brně patří k těm nejlepším…

12.09.2021 15:12 Divadelní hra, v níž Anton Pavlovič Čechov (1860–1904) zobrazil milostné a rodinné vztahy, je…

Divadlo v Brně žije. NdB chystá na letošní sezonu naditý repertoár

07.09.2021 09:55 Snad už zažíváme začátek konce koronaviru v ČR. To by byla dobrá zpráva i pro divadla, která se…

Související:

Právě se děje

reklama