Pejsek a kočička upečou dort na Provázku

Brno - Po pohádce Dášeňka aneb Psí kusy připravuje herec a režisér Jiří Jelínek další inscenaci pro děti v Divadle Husa na provázku. Tentokrát se nechal inspirovat Povídáním o pejskovi a kočičce.

Přidejte svůj názor

O pejscích a kočičkách aneb Jak Josef a Karel Čapkovi vařili dort

Herec a režisér Jiří Jelínek v roce 2013 uvedl v Divadle Husa na provázku originální zpracování pohádky o Dášeňce. Nyní se nechal inspirovat Povídáním o pejskovi a kočičce, které napsal Josef Čapek v roce 1929, a vytvořil další rodinnou inscenaci s názvem O pejscích a kočičkách aneb Jak Josef a Karel Čapkovi vařili dort. Inscenace tvoří druhý díl cyklu Smějící se Jelínek.

V duchu Jelínkovy osobité poetiky a humoru ožijí některé pohádky z Čapkovy knihy, jako například Jak myli podlahu, Jak psali dopis, Jak dělali dort…, které jistě znají všichni malí i velcí diváci. Jelínek nechá pohádky zaznít z úst Josefa i Karla Čapkových.

Jiří Jelínek se nespokojil s pouhým převyprávěním pohádek, ale přidává své inscenaci další vrstvy. Uvidíme projekce výtvarníka Matěje Pospíšila inspirované kubistickým malířským stylem Josefa Čapka, na scénu se dostanou i další autoři prvorepublikové literatury pro děti, jako je Eduard Bass, Jaroslav Foglar nebo Vladislav Vančura. Zazní i humorné původní písničky, k nimž texty napsal Jiří Jelínek a hudbu Zdeněk Král.

„Předlohu Povídání o pejskovi a kočičce jsem si vybral ne kvůli zvířátkům, ale kvůli Josefovi a Karlovi Čapkovým. Je to hra o stáří i o dětství, ale hlavně o tom, kdy nám je a není dobře. A taky jsem moc chtěl, aby si „kluci“ zahráli a užili si to,“ říká Jelínek v tiskové zprávě.

Těmi „kluky“ myslí herce Pavla Zatloukala a Vladimíra Hausera, kteří ztvární bratry Čapkovy. Oba herci jsou dlouholetými členy souboru Divadla Husy na provázku a objevili se v několika legendárních inscenacích pro děti (například Malá Alenka nebo Svolávám všechny skřítky. Královna).

„Hraní pro děti jsem nijak zvlášť neměl rád, ale s Jirkou je to něco jiného…Text, výprava, všechno je pěkně úměrné Čapkovi. Je to radostná práce, a to nebývá samozřejmost,“ komentuje Pavel Zatloukal práci na této inscenaci. Hauser dodává, že díky svému přesahu je hra určená nejen dětem, ale i rodičům.

Premiéra pohádky O pejscích a kočičkách aneb Jak Josef a Karel Čapkovi vařili dort se koná v neděli 9. dubna 2017Divadle Husa na provázku.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Noc bláznů v Brně: Trochu jiný „Přelet přes kukaččí hnízdo“

18.02.2019 10:12 RECENZE - Činohra Národního divadla v Brně uvedla v premiéře komedii, s jakou se běžně nesetkáváme.…

Ledecký návratem muzikálu Galileo popřel verše z jeho ústřední písně.…

10.02.2019 15:50 RECENZE - „Je tolik řek a já už vím, dvakrát do žádný nevstoupím,“ zpívá se v ústředním hitu…

Nadčasové klasika v Brně: Don Carlos v podání Národního divadla je…

03.02.2019 18:21 RECENZE - Málokterá opera světového repertoáru je tak výrazná, jako Verdiho Don Carlos. Málokterá…

Zemský ráj to na dohled? Téměř sci-fi inscenace v brněnské Redutě

30.01.2019 11:32 RECENZE: Bývá dobrým zvykem uvádět na scéně Národního divadla Brno v staroslavné Redutě inscenace,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama