Shakespeare, Verdi i Werich. Moravské divadlo Olomouc představuje plán na příští sezónu

Olomouc – Příští sezóna v Moravském divadle Olomouc bude pestrá. V celkem dvanácti premiérách se na jevišti největší olomoucké scény objeví jak Cyrano z Bergeracu, tak loupežník Ernani, cynický vikomt de Valmont nebo pohádková hrdinka Jana Wericha.

Přidejte svůj názor

Divadlo, ilustrační foto
doporučujeme

Moravské divadlo Olomouc dnes představilo dramaturgický plána příští sezónu 2017/2018. Nová sezóna nabídne celkem dvanáct titulů, ještě před slavnostním zahájením však projde hlediště divadla další etapou rekonstrukce.

„Věřím, že se nám podaří vyměnit všechna sedadla v parteru i na balkonech, dále pak vybavit hlediště novými koberci i tapetami a čalouněním. Čeká nás také modernizace orchestřiště. To vše je možné vykonat pouze v čase divadelních prázdnin. Proto i letos ukončíme sezonu o několik dní dříve a novou sezonu zahájíme o několik dní později. Věřím, že diváci tyto důvody pochopí a ocení naši péči o jejich komfort,“ sdělil ředitel Moravského divadla Pavel Hekela v tiskové zprávě.

Novou sezónu odstartuje stejně jako loni autorský titul Michaely Doleželové. Po historicky komickém Robinu Hoodovi, na němž dramaturgyně a autorka spolupracovala s novým uměleckým šéfem činohry Romanem Venclem, to tentokrát bude moderní komedie Vzpoura nevěst v režii Janky Ryšánek Schmiedtové. Komedie se odehrává v agentuře pro plánování svatebního dne, podle Doleželové však nejde o feministický arsenál namířený proti mužům, ale o humornou sebereflexi žen.

Příští sezóna v činoherním souboru se ponese ve znamení francouzské kultury. „Je to právě Francie, jíž vděčíme za položení základů novodobé evropské kultury a vzdělanosti. V roce 2018 navíc oslaví země galského kohouta šedesát let své existence, jelikož teprve roku 1958 vyhlásil Charles de Gaulle takzvanou pátou republiku. Připomeneme si také sto let od úmrtí Edmonda Rostanda, autora nesmrtelného Cyrana z Bergeracu,“ vysvětlil umělecký šéf souboru Roman Vencl.

Diváci se mohou těšit na adaptaci milostné novely Romaina Rollanda Petr a Lucie či dramatizace románu Choderlose de Laclose Nebezpečné vztahy. Domácí tvorbu v repertoáru zastoupí dramatizace působivého románu Jana Vrby Boží mlýny, kterou vytvoří Roman Vencl a bývalý dramaturg olomoucké činohry Miroslav Ondra. V inscenaci zazní písně Jarka Nohavici. Podle Vencla je Moravské divadlo Olomouc jediným divadlem u nás, kterému je dovolenou použít Nohavicovy písně a živě je interpretovat.

V repertoáru nebudou chybět ani dramatické a komické opery, muzikály a operety. Vůbec poprvé v Olomouci bude uvedena Verdiho opera Ernani. „Za Verdiho života byl tento titul nejhranějším ze skladatelovy bohaté tvorby. Při jeho studiu jsem si uvědomil, o jak nádherné dílo se jedná. Vychází z italského belcanta a raně romantické italské operní tvorby, navzdory tomu, že je, podobně jako Nabucco, prodchnutý revoluční atmosférou,“ popsal umělecký šéf souboru Miloslav Oswald, který k režii přizval Karlu Štaubertovou.

Roman Vencl, ve spolupráci s Michaelou Doleželovou, se poprvé pustí do režie operety. Po úspěšném nastudování Mozartovy komické opery Kouzelná flétna dvojice uvede inscenaci operety Vinobraní Oskara Nedbala. Milovníci muzikálů se mohou těšit na inscenaci oblíbeného titulu Zvonokosy v režii Dagmar Hlubkové, která v Olomouci uvedla úspěšné muzikály Sugar či Noc na Karlštějně.

Baletní soubor pokračuje s adaptacemi Shakespearových her v režii Roberta Balogha a po aktuálním Othellovi uvede komický balet na motivy hry Zkrocení zlé ženy, pojednávající o věčném střetu mezi ženou a mužem. Druhou premiérou baletního souboru bude večer moderních choreografií. „Sjednocujícím prvkem bude odraz moderního tanečního divadla ve středoevropském kontextu. Osobité taneční kreace pro náš soubor vytvoří choreografové z Polska, Maďarska, Slovenska a České republiky,“ přiblížil umělecký šéf baletu, Robert Balogh.

V roce 2018 si přijdou na své i malí diváci, pro které vznikne nový pohádkový titul z produkce Moravského divadla. Werichova Královnu Koloběžku první zde totiž nastuduje se členy činoherního souboru jejich kolega Jan Ťoupalík.

PREMIÉRY V SEZONĚ 2017/2018:

15. 9. 2017 Janka Ryšánek Schmiedtová, Michaela Doleželová: VZPOURA NEVĚST (činohra)
6. 10. 2017 Oskar Nedbal: VINOBRANÍ (opereta)
3. 11. 2017 ZKROCENÍ ZLÉ ŽENY (balet)
24. 11. 2017 Edmond Rostand: CYRANO Z BERGERACU (činohra)
15. 12. 2017 Giuseppe Verdi: ERNANI (opera)
19. 1. 2018 Romain Rolland: PETR A LUCIE (činohra)
28. 1. 2018 Jan Werich: KRÁLOVNA KOLOBĚŽKA PRVNÍ (pohádka)
23. 2. 2018 Petr Markov, Jindřich Brabec: ZVONOKOSY (muzikál)
16. 3. 2018 Christopher Hampton: NEBEZPEČNÉ VZTAHY (činohra)
13. 4. 2018 Central European Dance Meeting (balet)
11. 5. 2018 Jan Vrba: BOŽÍ MLÝNY (činohra)
8. 6. 2018 Gaetano Donizetti: DON PASQUALE (opera)

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

RECENZE: Pucciniho Turandot - Scénický zázrak opery na otáčivém hledišti

07.08.2019 11:48 RECENZE - Nad Českým Krumlovem se v ten den mračila obloha, občas se objevily krátké bouřky. Jako…

Podivná cesta Podivného odpoledne doktora Zvonimíra Burkeho

29.07.2019 11:47 RECENZE - Divadlo Bolka Polívky na Biskupském dvoře v objektu Moravského zemského muzea v Brně…

Po těžké nemoci zemřel Jan Řeřicha, ředitel festivalu Mene Tekel

24.07.2019 15:42 Aktualizováno Ve věku 72 let zemřel v úterý v Praze po delší těžké nemoci režisér a herec, autor literárních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama