Národní divadlo Brno rozdalo divácké ceny za rok 2016

REPORTÁŽ – V Janáčkově divadle se ve středu konal galavečer k příležitosti předávání Cen Diva za loňský rok. Kromě tradičních cen na základě diváckého hlasování byly letos uděleny i ceny, o nichž rozhodovala odborná porota složená z odborníků a kritiků.

Přidejte svůj názor

Pavla Vykopalová (foto: Marek Olbrzymek)

Ve středu 12. dubna se konal v Janáčkově divadle galavečer k příležitosti předávání Cen Diva 2016. Letošní galavečer byl v režii opery (soubory se každý rok střídají, loni byl večer ve stylu činohry a inscenace Saturnin) a za hlavní téma si organizátoři zvolili operu Hry o Marii – příhodně k blížícím se Velikonocím.

Večerem provázel Daniel Bambas, který v opeře Hry o Marii účinkuje jako Vůdce hry. Mezi samotným předáváním cen zaznělo několik ukázek z této opery v režii Jiřího Heřmana a za doprovodu orchestru pod taktovkou Jakuba Kleckera. Kromě sólistů a sboru Janáčkovy opery účinkoval i Pěvecký sbor Masarykovy univerzity a Dětský sbor Brno.

img-responsive

Večerem provázel herec Daniel Bambas (foto: Marek Olbrzymek) | foto: Národní divadlo Brno

Vítězům Cen Diva se letos předávali originální dřevěné kraslice velikosti pštrosího vejce s tradičním dvoubarevným moravským dekorem. Krásné kraslice pro tuto příležitost vytvořil restaurátor a řezbář Martin Hrdlička.

Jako první byly vyhlášeny Ceny za nejlepší výkony v činohře. Nejvíc diváckých hlasů získali herci Hana Tomáš Briešťanská a Martin Siničák, kteří ve stejný večer v Mahenově divadle zrovna hráli Petrolejové lampy, ceny za ně proto převzal ředitel divadla Martin Glaser.

Za nejlepší taneční výkony diváci zvolili sólisty baletu Ivonu Jeličovou a Michala Pimka. „Dělám práci, kterou miluju, a ještě za ni dostávám ocenění,“ řekla při děkování Jeličová, která aktuálně září v inscenaci Chvění. Pro Michala Pimka se jedná o první cenu, minulé ročníky pravidelně vyhrával tanečník Jan Fousek.

Ceny za nejlepší výkony v opeře si odnesli Pavla Vykopalová a Jan Šťáva. „Jsem šťastná že můžu být v tomto divadle, protože zde nejsou stojaté kalné vody, ale že zde fouká svěží vítr,“ ocenila Vykopalová současnou úroveň Národního divadla Brno při projevu. Pěvkyně se zároveň stala absolutní vítězkou letošního hlasování.

img-responsive

Jan Šťáva (foto: Marek Olbrzymek) | foto: Národní divadlo Brno

Ceny za nejlepší inscenace vyhlásili dramaturgové jednotlivých souborů – Karel Littera za balet, Patricie Částková za operu a za činohru Martin Sládeček. Vítěznými inscenacemi letos stal balet Petite Mort a cenu za něj převzal umělecký šéf baletu Mário Radačovský. „Mít Kyliána na repertoáru si musíte zasloužit,“ ocenil kvalitu svého souboru Radačovský. Nejlepší operou byla zvolena Káťa Kabanová a za činohru zvítězily Petrolejové lampy.

Zbrusu novou kategorií letošních Cen Diva je Hvězda divadelního zákulisí, kterou vybírali zaměstnanci Národního divadla Brno. Zvolen byl jevištní mistr Mahenova divadla Boris Ráboň.

img-responsive

Arthur Abram a Ivona Jeličová (foto: Marek Olbrzymek) | foto: Národní divadlo Brno

I letos divadlo ocenilo výrazné osobnosti za celoživotní přínos baletnímu, opernímu a činohernímu umění. Do síně slávy vstoupily emeritní sólista baletu Josef Kubálek, operní sólistka Zdenka Kareninová a pedagog, překladatel a spisovatel Antonín Přidal in memoriam. Cenu za Antonína Přidala přišla převzít jeho žena. „Kdyby tu byl můj manžel, řekl by něco chytrého a vtipného,“ děkovala s dojetím paní Přidalová.

Kromě diváckých cen letos NdB předalo i ceny na základě výběru odborné poroty a kritiků, kteří se z větší části shodli s diváky. Z operních výkonů zvolili Pavlu Vykopalovou a Magnuse Vigiliuse, za baletní výkony zvítězili Ivona Jeličová a Arthur Abram, z činohry Hana Tomáš Briešťanská a Martin Siničák. Nejlepší inscenace podle odborné poroty pak jsou Káťa Kabanová, Petite Mort a Petrolejové lampy.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

RECENZE: Při sledování konverzační komedie Horská dráha se budete cítit…

20.01.2019 12:40 RECENZE - Novou sezónu Divadla Bolka Polívky zahájila francouzská konverzační komedie s názvem…

Dvorní fotograf Divadla Bolka Polívky Jiří Salik Sláma představí to…

11.01.2019 17:24 Brno - Snímky Jiřího Salika Slámy jsou s Divadlem Bolka Polívky spjaty už 8 let. Vzájemnou symbiózu…

Horská dráha: V první letošní inscenací Divadla Bolka Polívky se představí…

07.01.2019 10:18 Ve francouzské konverzační komedii s prvky absurdního humoru pro dva herce se v režii Petra…

Kulaté výročí zajímavého divadla: Tož dondite do BuranTeatru!

04.01.2019 14:51 Hledáte inspiraci na kulturní zážitky v roce 2019? Prožijete rádi něco netradičního? Pak pro vás…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama