Pohádková opera ožije na prknech Slezského divadla Opava

Opava – Operní soubor Slezského divadla Opava uvede jednu z nejoblíbenějších českých oper, Rusalku Antonína Dvořáka. Impresionistickou pohádku o lásce mezi člověkem a pohádkovou bytostí uvidíme v režii ředitele divadla, Ilji Racka.

Přidejte svůj názor

Katarína Mikšíková a balet SDO  (foto: Tomáš Ruta)

Antonín Dvořák (1841–1904) napsal Rusalku na libreto dramatika, spisovatele a činoherního režiséra Jaroslava Kvapila. Ten se nechal inspirovat atmosférou pohádek Hanse Christiana Andersena, Erbenovými baladami a dalšími podobnými díly. Vznikla tak jedna z nejkrásnějších a nejhranějších českých oper.

Dvořák v pohádkové opeře impresionisticky charakterizoval jednotlivé postavy, situace, prostředí i nálady. Příběh lásky mezi člověkem – Princem a přírodní pohádkovou bytostí – Rusalkou, která opouští svůj svět i přes varování otce Vodníka přináší spoustu otázek o lidském životě, který je omezen v čase, o nestálosti lidských citů a o touze po absolutní pohádkové dokonalosti.

img-responsive

Balet a sbor SDO (foto: Tomáš Ruta) | foto: Slezské divadlo Opava

Krása a čistota přírody zde stojí v kontrastu s jepičím životem jedince, výbušná vášeň zase s trpělivou láskou, spalující vzrušení s bolestí nevěry. Celkově je opera založena na baladickém, tragicko-poetické námětu lásky stoupenců dvou světů s modelem mužského a ženského principu a na vidění dvojího světa – lidí a nadpřirozených bytostí přírody.

Baladické prvky libreta, který se točí okolo viny z porušení mravních principů a následného trestu, Dvořák vyjádřil excelentní hudbou plnou snivých i magických témat s příznačnými motivy.

Podobný námět se dočkal velkého zájmu v období romantismu. Postava vodní víly se vyskytuje v řadě evropských i mimoevropských kultur po celá staletí, ač s různými jmény.  Klíčovým motivem legend je většinou tragický milostný vztah víly k člověku a touha po nepoznaném a zakázaném, která je hluboce zakořeněna v psychice člověka.

Dvořák na Rusalce pracoval půl roku – v době mezi 21. dubnem a 27. listopadem roku 1900. V hudbě prohloubil Kvapilovy motivy a odlišnými výrazovými prostředky zobrazil dva protikladné světy. Opera měla premiéru v Národním divadle pod taktovkou šéfdirigenta Karla Kovařovice a hlavní role tenkrát ztvárnili sopranistka Růžena Maturová a tenorista Bohumil Pták, který na poslední chvíli nahradil původně obsazeného Karla Buriana.

img-responsive

Balet SDO (foto: Tomáš Ruta) | foto: Slezské divadlo Opava

Slezské divadlo Opava Rusalku uvede v režii samotného ředitele divadla Ilji Racka a pod taktovkou dirigenta Marka Šedivého. Prince ztvární Juraj Nociar a Milan Vlček, v roli Rusalky uvidíme Terezu Kaveckou, Barboru Řeřichovou nebo Katarínu Mikšíkovou.

Premiéra Rusalky se koná 23. dubna 2017 ve Slezském divadla Opava.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ledecký návratem muzikálu Galileo popřel verše z jeho ústřední písně.…

10.02.2019 15:50 RECENZE - „Je tolik řek a já už vím, dvakrát do žádný nevstoupím,“ zpívá se v ústředním hitu…

Nadčasové klasika v Brně: Don Carlos v podání Národního divadla je…

03.02.2019 18:21 RECENZE - Málokterá opera světového repertoáru je tak výrazná, jako Verdiho Don Carlos. Málokterá…

Zemský ráj to na dohled? Téměř sci-fi inscenace v brněnské Redutě

30.01.2019 11:32 RECENZE: Bývá dobrým zvykem uvádět na scéně Národního divadla Brno v staroslavné Redutě inscenace,…

Bouře a klid: Nevšední zážitek z multižánrového představení o životě Emy…

29.01.2019 20:33 RECENZE - Brněnskou vilu Tugendhat není snad potřebné představovat. Jedna z ikon meziválečné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama