Pohádka, vraždy i Dostojevskij. Klicperovo divadlo představuje plán na příští sezónu

Hradec Králové – Dramaturgyně a nastupující umělecká šéfka Klicperova divadla Jana Slouková včera představila dramaturgický plán na sezónu 2017/2018. Divadlo na příští sezónu chystá celkem sedm premiér, z nichž dvě se uskuteční ve Studiu Beseda.

Přidejte svůj názor

Klicperovo divadlo Hradec Králové
doporučujeme

Klicperovo divadlo před nedávnou dobou ohlásilo nástup nové umělecké šéfky, kterou se stane dosavadní dramaturgyně divadla, Jana Slouková. Ta nyní představuje dramaturgický plán na sezónu 2017/2018. Divadlo připravuje celkem sedm premiér, z nichž dvě se uskuteční ve Studiu Beseda. Mezi režiséry nových inscenací patří v „klicperáku“ už osvědčení David Drábek, duo SKUTR, Tereza Karpianus a Petr Štindl a Adéla Laštovková Stodolová a Michal Hába, kteří budou v Klicperově divadle tvořit poprvé.

„Najdete zde tituly proslulé i zcela nové, režiséry v Klicperově divadle dobře známé i debutující, poetické texty i napínavé příběhy, díla dotýkající se smyslu života i oddychové komedie, inscenace pro ryze pánské obsazení i hru čistě dámskou. Čeká nás jazyk básnický i břitké dialogy, texty francouzské, britské, německé, ruské i domácí, horké novinky i základní pilíře světové a české literatury. A hlavně spoustu lásky, několik magických letních nocí, nejedno detektivní pátrání, svět budoucnosti i dávné minulosti, dostatek melancholie i zběsilosti, nespočet zmatení, snění, toužení, ale i drásání a pochybností,“ říká k dramaturgii příští sezóny Jana Slouková.

První premiérou v Klicperově divadle bude detektivní hra Osm žen francouzského dramatika Roberta Thomase, kterou proslavil také hudební film Francoise Ozona z roku 2002. Detektivku o jednom večeru, kdy se na zasněžené sídlo uprostřed pustiny sjíždí na Vánoce celá rodina podnikatele Marcela, který je však zabit, a rodina se pouští do amatérského pátrání po vrahovi, uvidíme v režii Petra Štindla.

Den před premiérou Osmi žen se ve studiu Beseda odehraje první uvedení projektu režisérky, choreografky a tanečnice Adély Laštovkové Stodolové s názvem Skybox. Po úspěšných inscenacích Muži, Ženy nebo Dating v osmi nyní tvůrkyně prozkoumá území tajemné a ženám většinou nedostupné a zapovězené – pánské WC, věčnou kulisu  pro desítky rozhovorů zásadních i banálních.

img-responsive

Dramaturgyně Jana Slouková | foto: klicperovodivadlo.cz

Klasiku zastoupí hra Williama Shakespeara Sen noci svatojánské, jejíž režie se v Klicperově divadle ujme David Drábek. Po Macbethovi, Richardovi III. a Romeovi a Julii se jedná o další setkání výrazného režiséra s anglickým dramatikem a další příspěvek do cyklu God Save William Shakespeare.

Režisér Michal Hába uvede hru Temná voda nejhranějšího německého současného dramatika Rolanda Schimmelpfenniga v české premiéře ve Studiu Beseda. Následovat bude adaptace velkého románu Bratři Karamazovi Fjodora Michajloviče Dostojevského v režii uměleckého dua SKUTR.

Druhou režií Davida Drábka v této sezóně bude inscenace Klášterní Lucie podle klasické veselohry francouzského mistra situačních komedií Eugena Labiche. Co se stane, když podpantoflák přes zákaz manželky jde na večírek střední školy a ráno se probudí v posteli s jiným mužem? A ještě k tomu se v novinách objeví zpráva o noční vraždě mladé uhlířky? Zjistíme v detektivní komedii na hlavní scéně Klicperova divadla.

Sezónu v květnu uzavře krásné pohádkové drama Julia Zeyera Radúz a Mahulena v režii Terezy Karpianus.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EH! Život je krásnej! Odhoďte starosti a pojďte se dobře pobavit

10.09.2019 12:22 Odhoďte starosti a ponořte se s námi do příjemného povídání a vzpomínání v pořadu EH! Život je…

Zemřel Jaroslav Weigel (†88), člen legendárních Cimrmanů

05.09.2019 12:20 Aktualizováno Herec a výtvarník Jaroslav Weigel, který byl od počátku sedmdesátých let členem legendárního…

Studenti JAMU nabídnou slavnou komedii Poprask na laguně

03.09.2019 12:59 Věhlasným komediálním titulem Poprask na laguně zahájí novou divadelní sezónu studenti Divadelní…

Brněnský Biskupský dvůr je centrem open air představení

02.09.2019 13:48 Tak se nám to už končí. Léto bohaté na kulturní akce. Stojí za to se ohlédnout, třeba jen po…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama