Pohádka, vraždy i Dostojevskij. Klicperovo divadlo představuje plán na příští sezónu

Hradec Králové – Dramaturgyně a nastupující umělecká šéfka Klicperova divadla Jana Slouková včera představila dramaturgický plán na sezónu 2017/2018. Divadlo na příští sezónu chystá celkem sedm premiér, z nichž dvě se uskuteční ve Studiu Beseda.

Přidejte svůj názor

Klicperovo divadlo Hradec Králové

Klicperovo divadlo před nedávnou dobou ohlásilo nástup nové umělecké šéfky, kterou se stane dosavadní dramaturgyně divadla, Jana Slouková. Ta nyní představuje dramaturgický plán na sezónu 2017/2018. Divadlo připravuje celkem sedm premiér, z nichž dvě se uskuteční ve Studiu Beseda. Mezi režiséry nových inscenací patří v „klicperáku“ už osvědčení David Drábek, duo SKUTR, Tereza Karpianus a Petr Štindl a Adéla Laštovková Stodolová a Michal Hába, kteří budou v Klicperově divadle tvořit poprvé.

„Najdete zde tituly proslulé i zcela nové, režiséry v Klicperově divadle dobře známé i debutující, poetické texty i napínavé příběhy, díla dotýkající se smyslu života i oddychové komedie, inscenace pro ryze pánské obsazení i hru čistě dámskou. Čeká nás jazyk básnický i břitké dialogy, texty francouzské, britské, německé, ruské i domácí, horké novinky i základní pilíře světové a české literatury. A hlavně spoustu lásky, několik magických letních nocí, nejedno detektivní pátrání, svět budoucnosti i dávné minulosti, dostatek melancholie i zběsilosti, nespočet zmatení, snění, toužení, ale i drásání a pochybností,“ říká k dramaturgii příští sezóny Jana Slouková.

První premiérou v Klicperově divadle bude detektivní hra Osm žen francouzského dramatika Roberta Thomase, kterou proslavil také hudební film Francoise Ozona z roku 2002. Detektivku o jednom večeru, kdy se na zasněžené sídlo uprostřed pustiny sjíždí na Vánoce celá rodina podnikatele Marcela, který je však zabit, a rodina se pouští do amatérského pátrání po vrahovi, uvidíme v režii Petra Štindla.

Den před premiérou Osmi žen se ve studiu Beseda odehraje první uvedení projektu režisérky, choreografky a tanečnice Adély Laštovkové Stodolové s názvem Skybox. Po úspěšných inscenacích Muži, Ženy nebo Dating v osmi nyní tvůrkyně prozkoumá území tajemné a ženám většinou nedostupné a zapovězené – pánské WC, věčnou kulisu  pro desítky rozhovorů zásadních i banálních.

img-responsive

Dramaturgyně Jana Slouková | foto: klicperovodivadlo.cz

Klasiku zastoupí hra Williama Shakespeara Sen noci svatojánské, jejíž režie se v Klicperově divadle ujme David Drábek. Po Macbethovi, Richardovi III. a Romeovi a Julii se jedná o další setkání výrazného režiséra s anglickým dramatikem a další příspěvek do cyklu God Save William Shakespeare.

Režisér Michal Hába uvede hru Temná voda nejhranějšího německého současného dramatika Rolanda Schimmelpfenniga v české premiéře ve Studiu Beseda. Následovat bude adaptace velkého románu Bratři Karamazovi Fjodora Michajloviče Dostojevského v režii uměleckého dua SKUTR.

Druhou režií Davida Drábka v této sezóně bude inscenace Klášterní Lucie podle klasické veselohry francouzského mistra situačních komedií Eugena Labiche. Co se stane, když podpantoflák přes zákaz manželky jde na večírek střední školy a ráno se probudí v posteli s jiným mužem? A ještě k tomu se v novinách objeví zpráva o noční vraždě mladé uhlířky? Zjistíme v detektivní komedii na hlavní scéně Klicperova divadla.

Sezónu v květnu uzavře krásné pohádkové drama Julia Zeyera Radúz a Mahulena v režii Terezy Karpianus.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ledecký návratem muzikálu Galileo popřel verše z jeho ústřední písně.…

10.02.2019 15:50 RECENZE - „Je tolik řek a já už vím, dvakrát do žádný nevstoupím,“ zpívá se v ústředním hitu…

Nadčasové klasika v Brně: Don Carlos v podání Národního divadla je…

03.02.2019 18:21 RECENZE - Málokterá opera světového repertoáru je tak výrazná, jako Verdiho Don Carlos. Málokterá…

Zemský ráj to na dohled? Téměř sci-fi inscenace v brněnské Redutě

30.01.2019 11:32 RECENZE: Bývá dobrým zvykem uvádět na scéně Národního divadla Brno v staroslavné Redutě inscenace,…

Bouře a klid: Nevšední zážitek z multižánrového představení o životě Emy…

29.01.2019 20:33 RECENZE - Brněnskou vilu Tugendhat není snad potřebné představovat. Jedna z ikon meziválečné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama