Národní divadlo moravskoslezské uvede Smetanův operní skvost

Ostrava – Do řady oper Bedřicha Smetany uvedených v Národním divadle moravskoslezském se nyní přidá skladatelova předposlední dokončená opera, Tajemství. Opera o přetrženém vztahu Kaliny a Rózy, který se po dvaceti letech komplikovaně urovnává, je považovaná za vůbec nejlepší Smetanovo dílo.

Přidejte svůj názor

Lucie Kašpárková jako Blaženka v opeře Tajemství (foto: Martin Popelář)

V roce 2024 uplyne dvě stě let od narození skladatele Bedřicha Smetany. Národní divadlo moravskoslezské k této příležitosti připravilo Smetanovský operní cyklus 2024. Po uvedených Smetanových operách Čertova stěna v roce 2014 a Braniboři v Čechách o dva roky později se do cyklu nyní zařadí předposlední dokončená opera již těžce nemocného skladatele, Tajemství.

Opera Tajemství bývá považována za vůbec nejlepší skladatelovu operní kompozici. Jádrem Smetanovy opery je opět komplikace provázející ústřední milenecký pár. Na rozdíl od prvotních komických oper se jeho pozornost však otáčí ke zralým, a o to problematičtějším vztahům.

img-responsive

Svatopluk Sem jako Kalina v opeře Tajemství (foto: Martin Popelář) | foto: Národní divadlo moravskoslezské (NDM)

„Tajemství je opera o vztazích, konkrétně o okolnostmi přetrženém vztahu Kaliny a Rózy, který se po dvaceti létech komplikovaně urovnává, přičemž na povrch vyplouvají staré křivdy, animozity, osočování a emoce. Tento osobní konflikt dokonce přerůstá v nevraživost celých rodin a jejich příznivců a málem rozbije i začínající vztah mladého páru Blaženky a Víta. Až sestup do podzemí spojený s bezprostředním ohrožením života přiměje Kalinu vidět věci z jiné perspektivy,“ uvádí režisér inscenace Tomáš Studený v tiskové zprávě.

„Naše inscenace je tradičně zasazena do prostředí romantického Bezdězu, vonícího chmelem, propleteného rostlinným motivem upomínajícím na purpurové maliny a zelenobílé kaliny,“ doplňuje dramaturgyně Eva Mikulášková.

Aby inscenace byla co nejkvalitnější, sbor opery byl posílen o téměř šedesát členů. Na inscenaci se bude také podílet Operní studio a balet ostravského divadla. Hudebního nastudování se ujal hudební ředitel opery NDM Jakub Klecker, sbory vede Jurij Galatenko, kostýmy navrhla Eva Jiřikovská a scénografii vytvořil David Janošek.

„Význam podstaty tajemství, které v sobě automaticky nese zvědavost, hledání, pátrání, cestu za poznáním, jsme zakódovali i do tvaru a rozložení jeviště samotného – rozehráváme hru na jevišti, pod jevištěm… cest je spousta. Tam všude a ještě dál může být ukryto tajemství; tajemství, o kterém hrajeme, procesí odněkud někam, cesta, kterou musíme představením urazit, abychom přinejmenším tajemství této opery odhalili,“ říká scénograf, kostýmní výtvarník a herec David Janošek.

img-responsive

Lucie Kašpárková a Ondřej Koplík v opeře Tajemství (foto: Martin Popelář) | foto: Národní divadlo moravskoslezské (NDM)

V roli Kaliny se představí Martin Bárta nebo Svatopluk Sem, Rózu ztvární Lucie Hilscherová v alternaci s Annou Nitrovou, v dalších rolích uvidíme Martina Gurbala, Pavla Vančuru, Lucii Kašpárkovou, Janu Siberu, Tomáše Černého, Ondřeje Koplíka a další.

Premiéry opery Tajemství se uskuteční 27. a 29. dubna 2017 v 18.30 v Divadle Antonína Dvořáka v Ostravě.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dvorní fotograf Divadla Bolka Polívky Jiří Salik Sláma představí to…

11.01.2019 17:24 Brno - Snímky Jiřího Salika Slámy jsou s Divadlem Bolka Polívky spjaty už 8 let. Vzájemnou symbiózu…

Horská dráha: V první letošní inscenací Divadla Bolka Polívky se představí…

07.01.2019 10:18 Ve francouzské konverzační komedii s prvky absurdního humoru pro dva herce se v režii Petra…

Kulaté výročí zajímavého divadla: Tož dondite do BuranTeatru!

04.01.2019 14:51 Hledáte inspiraci na kulturní zážitky v roce 2019? Prožijete rádi něco netradičního? Pak pro vás…

Horská dráha sveze v lednové premiéře v Divadle Bolka Polívky Milana…

02.01.2019 17:30 První inscenací nové sezony z vlastní produkce Divadla Bolka Polívky se stane Horská dráha. Ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama