Moravské divadlo Olomouc zavede diváky do exotické Číny

Olomouc – Soubor opery a operety Moravského divadla Olomouc připravuje inscenaci Lehárovy Země úsměvu, díky níž diváci zavítají do exotické Číny. Průvodci na cestě jim budou princ Su-Čong a Líza, která se do prince zamilovala a odjíždí z Vídně do neznámé země. Režie se ujala Dagmar Hlubková, která již v Olomouci uvedla úspěšné tituly Sugar, Noc na Karlštejně nebo Perly panny Serafínky.

Jakub Rousek v operetě Země úsměvů (foto: Jan Procházka)

Slavná Lehárova opereta Země úsměvů byla poprvé uvedena v roce 1923 ve Vídni pod názvem Žlutá kazajka, avšak s pramalým úspěchem u diváků. Skladatel tedy požádal libretisty Ludwiga Herzera a Fritze Löhnera, aby přepracovali původní libreto Victora Léona. Kromě řady úprav na partituře se také rozhodli dát dílu vážný konec, což se později setkalo s kladnými reakcemi.

„Jestliže se říká, že Don Giovanni je opera všech oper, pak Země úsměvů je operetou všech operet. Nabízí velké téma, s kterým se v tomto žánru málokdy setkáte, navíc téma současné. Hlavní hrdinka se zamiluje do cizince a odjede s ním do jeho země, bláhově přesvědčena o tom, že bude žít stejně jako dosud. Líza opouští moderní Vídeň a odjíždí do Číny, kde je zvykem, že služka dostane rány holí za to, že se na pána nevhodně podívala,“ zdůraznila režisérka Dagmar Hlubková, která v předchozích letech nastudovala tento titul v divadlech v Ostravě a Českých Budějovicích.

img-responsive

Martin Štolba a Olga Jelínková v operetě Země úsměvů (foto: Jan Procházka) | foto: Moravské divadlo Olomouc (MDO)

„Lehárova Země úsměvů mě provází už tři dekády. Předtím, než jsem tento titul režírovala, jsem měla možnost zahrát a zazpívat si roli Lízy,“ upozornila Hlubková, která v Moravském divadle Olomouc již uvedla úspěšné tituly, jako je Sugar, Noc na Karlštejně či Perly panny Serafínky.

Autorem hudebního nastudování je Tomáš Hanák, podle něhož Země úsměvů patří k tomu nejlepšímu, co může operetní žánr nabídnout. „Vypjaté pěvecké party hlavních představitelů jsou po pěvecké i výrazové stránce výzvou pro každého zpěváka. Roli Su-Čonga mají na repertoáru ti nejlepší světoví tenoristé. Exotická Čína, kde se odehrává druhá část operety, se naplno projevuje i v hudebním jazyku díla. Jde zejména o užívání pětitónové stupnice, jednohlasu ve sborových částech či sólové užití gongu,“ popsal Hanák. Opereta navíc obsahuje jednu z vůbec nejslavnějších tenorových árii – Své srdce tobě dám.

V roli Lízy uvidíme Lucii Janderkovou v alternaci s Olgou Jelínkovou. „Je to mé první setkání se Zemí úsměvů. Po hudební stránce je to překrásná opereta, jedna kouzelná melodie střídá druhou, Lehár dokonale využil exotické motivy. K tomu přidal vážné téma o střetu rozdílných kultur, lásce a velkomyslnosti,“ uvedla Jelínková.

Prince Su-Čonga ztvární Jakub Rousek v alternaci s hostujícím Martinem Šrejmou, v roli princovy sestry Mi-Tchu-sien uvidíme Lucii Kordovou nebo Barbaru Sabellu, dragounského poručíka Gustava von Pottenstein ztvární Martin Štolba a stálý host souboru Jakub Tolaš.

img-responsive

Lucie Kordová a Martin Štolba v operetě Země úsměvů (foto: Jan Procházka) | foto: Moravské divadlo Olomouc (MDO)

Výpravnou podívanou doplní scéna Jaroslava Milfajta a kostýmy Tomáše Kypty. V inscenaci bude mít důležitou úlohu i balet v choreografii Roberta Balogha. Lehárova Země úsměvů patří v Olomouci k populárním titulům. V minulosti se zde dočkala šesti nastudování, naposled v roce 2003 v režii Jana Štycha.

Premiéra operety Země úsměvů se koná v pátek 5. května v 19 hodin v Moravském divadle Olomouc.

Související:

Právě se děje