Nevšední scénickou meditaci Jaroslava Duška čekají poslední dvě reprízy

Ostrava – Pozoruhodný osud německého spisovatele Clemense Kubyho, který se po vážném úraze dokázal vyléčit sám pomocí meditace, inspiroval herce Jaroslava Duška a hudebníky Ondřeje Smeykala a Maria Buzziho k vytvoření pozoruhodného díla. Operní muzikál s názvem L2: Brána života, který autoři uvedli v Národní divadle moravskoslezském, nyní čekají poslední dvě reprízy.

Přidejte svůj názor

L2: Brána života (foto: Martin Popelář)
doporučujeme

Herec a improvizátor Jaroslav Dušek a hudebníci Ondřej Smeykal a Mario Buzzi se nechali inspirovat osudem německého spisovatele Clemense Kubyho, který se po vážném úraze a následné hrozbě celoživotního ochrnutí dokázat vyléčit sám pomocí meditace. Pozoruhodné dílo ve formě operního muzikálu s názvem L2: Brána života, bylo uvedeno v Národním divadle moravskoslezském 21. dubna 2016.

img-responsive

L2: Brána života (foto: Martin Popelář) | foto: Národní divadlo moravskoslezské (NDM)

„L2 je obratel v páteři, který se v orientální medicíně nazývá pojmem Brána života. My jsme toto označení použili se skladatelem Ondřejem Smeykalem pro název divadelního tvaru, kterému říkáme ‚úzdravné operum’. Je to hudebně-dramaticky-pohybově-pěvecké dílo. Vypráví příběh, jenž líčí skutečný osud Clemense Kubyho. Ten se před třiceti lety smrtelně zranil, když si rozdrtil druhý obratel bederní části páteře, kterému se právě říká L2. Diagnóza zněla strašlivě – ochrnutí dolních končetin do konce života. Ale on se v nemocnici rozhodl, že neposlechne tu prognózu, kterou uslyšel, a rozhodl se, že bude chodit navzdory tomu stavu, ve kterém byl… Postupně rozhýbal palec nohy, pak nohu v kotníku, poté druhou nohu. Znovu se učil chodit, nosil ocelový korzet a dnes chodí i bez této podpory. Stále pobíhá někde po světě, je na živu a je to nesmírně zajímavá osobnost…,“ popsal Jaroslav Dušek v tiskové zprávě.

Ke spolupráci přizval Jaroslav Dušek hráče na didgeridoo Ondřeje Smeykala: „Řekl jsem si, že by bylo zajímavé, kdyby tento australský domorodý nástroj byl vůdčím prvkem takového díla, protože je považován za léčivý,“ pokračuje Dušek. Do tvůrčího týmu se přidal ještě hudební skladatel Mario Buzzi a společně rozepsali zvukové spektrum nástroje do široké partitury pro standardní orchestr a sólové i sborové party.

Dílo je pozoruhodné především tím, že svou formou i zpracováním překračuje známé žánry. Není to opera, opereta, ani muzikál. Režie tohoto „úzdravného opera“, jak dílo tvůrci označují, se ujal Jiří Nekvasil.

Postavu Clemense Kubyho tvoří elementy Hlas a Tělo, které v inscenaci ztvárnili Juraj Čiernik a Jan Vlas. Kromě Jaroslava Duška, který se objevuje v improvizovaném prologu, uvidíme ještě Petera Svetlíka jako Psychologa, Martina Gurbala jako Hlavního chirurga a Martinu Šnytovou v roli Intuice. Hudební nastudování je dílem Marka Prášila. V inscenaci dále účinkuje sbor, pohyboví aktivanti a instrumentalisté souboru opereta/muzikál.

img-responsive

Jan Vlas, Juraj Čiernik a Peter Svetlik v inscenaci L2: Brána života (foto: Martin Popelář) | foto: Národní divadlo moravskoslezské (NDM)

Nevšední scénickou meditaci nyní čekají poslední dvě letošní reprízy, které proběhnou 3. a 26. května vždy v 18.30 hodin v Divadle Jiřího Myrona v Ostravě.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mne blesk se dotekl: Reduta uvedla zvláštní dílo, život spisovatele a…

23.03.2019 16:27 Málokdy se povede na jeviště dostat podrobný životopis známého autora tak, aby to nebyl jenom nudný…

RECENZE: Provázkovský Hráč je žánrový kočkopes. Nahota jako deus ex machina

22.03.2019 20:20 RECENZE – Inscenace klasického románu Dostojevského s názvem Hráč zaujme především anarchistickým…

Velký divadelní svátek v Brně: Blíží se 10. ročník festivalu Divadelní svět

20.03.2019 09:32 Divácky oblíbený festival Divadelní svět Brno letos v termínu 23. – 28. května 2019 vstoupí do…

RECENZE: Don G: Vtipná opera z Českých Budějovic

11.03.2019 13:47 Recenze - Je to už skoro rok (květen 2018) co Opera Jihočeského divadla uvedla v premiéře velmi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama