Pro Městské divadlo Brno vznikla nová dramatizace Žítkovských bohyní

Brno – Román Žítkovské bohyně Kateřiny Tučkové z roku 2012 se stal knižní senzací a získal mnoho ocenění včetně ceny Magnesia Litera v kategorii „Kosmas Cena Čtenářů.“ Fascinující příběh o ženské duši a sepětí s přírodou adaptoval režisér Dodo Gombár v roce 2014 pro Městské divadlo Zlín. Nyní připravuje zbrusu nový text pro Městské divadlo Brno.

Přidejte svůj názor

Radka Coufalová a Svetlana Slováková na vizuálu k Žítkovským bohyním

O ženách ze Žítkové, které „bohovaly“, vyprávěl folklorista a spisovatel Jiří Jilík v knize Žítkovské bohyně z roku 2005. „Na Moravských Kopanicích, v zapadlém kraji bělokarpatských lesů a horských planin, se protínají siločáry minulosti a budoucnosti. Jen tak si lze vysvětlit, že některé ženy z osady Žítková uměly nahlédnout do dějů, které teprve nastanou. Říkalo se jim bohyně a jejich umění nazvali lidé bohyňováním,“ píše Jilík ve své knize.

Poslední žítkovskou bohyní byla Irma Gabrhelová, která zemřela v roce 2001, a s ní zmizel i jedinečný úkaz lidové magie. Příběhy kopaničářských žen však inspirují dál. Do povědomí nejširší veřejnosti se dostaly díky úspěšnému románu brněnské rodačky Kateřiny Tučkové, která za knihu Žítkovské bohyně získala Cenu Josefa Škvoreckého, dále cenu Český bestseller 2012, Magnesiu Literu v kategorii Kosmas Cena čtenářů a Cenu čtenářů České knihy.

Příběh o ženské duši, sepětí s přírodou a dávných kletbách adaptoval režisér Dodo Gombár v roce 2014 pro svou inscenaci v Městském divadle Zlín. Nyní připravuje zbrusu nový text pro Městské divadlo Brno s podtitulem Krev je krev.

Hlavní postavou je opět Dora Idesová, poslední z rodu žítkovských bohyní, která se však jejich umění nenaučila. V rámci svého studia etnografie však pátrá po svých předcích a odhaluje neuvěřitelné osudy i souvislosti, a především objevuje sebe sama. Dora rozplétá osudy žítkovských žen a zjišťuje, že i ona je součástí tajemné tradice.

Městské divadlo Brno Žítkovské bohyně uvádí v režii Doda Gombára s výpravou Evy Jiříkovské a hudbou Davida Rottera. V hlavních rolích uvidíme Svetlanu Slovákovou, Radku Coufalovou, Zdenu Herfortovou, Ivanu Vaňkovou, Alenu Antalovou a další.

Premiéry se konají 20. a 21. května 2017 na Činoherní scéně Městského divadla Brno.        

           

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

RECENZE: Při sledování konverzační komedie Horská dráha se budete cítit…

20.01.2019 12:40 RECENZE - Novou sezónu Divadla Bolka Polívky zahájila francouzská komedie s názvem Horská dráha. Ve…

Dvorní fotograf Divadla Bolka Polívky Jiří Salik Sláma představí to…

11.01.2019 17:24 Brno - Snímky Jiřího Salika Slámy jsou s Divadlem Bolka Polívky spjaty už 8 let. Vzájemnou symbiózu…

Horská dráha: V první letošní inscenací Divadla Bolka Polívky se představí…

07.01.2019 10:18 Ve francouzské konverzační komedii s prvky absurdního humoru pro dva herce se v režii Petra…

Kulaté výročí zajímavého divadla: Tož dondite do BuranTeatru!

04.01.2019 14:51 Hledáte inspiraci na kulturní zážitky v roce 2019? Prožijete rádi něco netradičního? Pak pro vás…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama