Poslední operní premiérou Národního divadla Brno bude u nás neznámá Rossiniho opera o mladém donchuanovi

REPORTÁŽ: Poslední premiérou Janáčkovy opery v této sezóně bude u nás téměř neznámá opera Gioachina Rossiniho, Hrabě Ory. Režie komické opery o mladém pánovi, který se snaží vetřít do přízně krásné Adéle, se ujala choreografka a bývalá tanečnice Lenka Flory. Ta společně s autorem hudebního nastudování, Robertem Kružíkem, sólisty představili inscenaci na tiskové konferenci v Janáčkově divadle.

Přidejte svůj názor

Hrabě Ory (foto: Jakub Jíra)
doporučujeme

Mladý pán Ory hledá další ženu, které by vyznal svou momentální vášnivou a nehynoucí lásku. Právě teď má v hledáčku krásnou Adéle, která o něj však nejeví zájem. Do jejího hotelu je mužům vstup zakázán, to však Oryho nezastaví a neváhá se vydávat za poustevníka nebo dokonce za potulnou jeptišku.

img-responsive

Hrabě Ory (foto: Jakub Jíra) | foto: Národní divadlo Brno

Komická opera Hrabě Ory (Le comte Ory) Gioachina Rossiniho je u nás téměř neznámá, přestože podle inscenátorů patří k tomu nejlepšímu, co skladatel napsal. Dílo zároveň klade velké nároky na pěvecké obsazení i orchestr. Děj je založen na ve své době populárním vaudeville francouzských dramatiků Eugena Scriba a Charlese-Gasparda Delestre-Poirsona, který vychází ze středověké balady o nechvalně proslulém donchuánovi, jenž řádil v okolí řeky Loiry. Rossini původně jednoaktovou komedii rozšířil o hudební čísla ze své předešlé opery Il viaggio a Reims napsané ke korunovaci Karla X.

Režie se ujala choreografka a bývalá tanečnice Lenka Flory, která se rozhodla děj, původně se odehrávající v období křižáckých výprav, přenést do romantického prostředí francouzského venkova padesátých let dvacátého století. Přenesením děje chtěla příběh přiblížit současným divákům, nemusela však měnit vztahy mezi postavami, pouze posunout jejich charaktery tak, aby odpovídaly době padesátých let. Ory je tedy v této inscenaci syn továrníka automobilky, která v padesátých letech opravdu existovala, a děj se přesouvá z původního hradu do hotelu. Podle režisérky je opera primárně veselá a radostná, divák v ní však může najít i závažné motivy – pro Lenku Flory je to především křehkost lidských vztahů.

img-responsive

Zleva režisérka Lenka Flory, představitel Oryho György Hanczár, dramaturgyně Patricie Částková a umělecký šéf Janáčkovy opery Jiří Heřman na tiskové konferenci k opeře Hrabě Ory | foto: Pavla Haluzová, EuroZprávy.cz

Hudební nastudování je dílem Roberta Kružíka, pro kterého je to vůbec první nastudování v brněnské opeře. Mladý dirigent považuje Rossiniho operu za velmi náročnou po technické stránce, obsahuje totiž přímo „pěvecké koncerty“. Neméně náročná je také pro orchestr. „Nejkomplikovanější na Rossiiho hudbě je naučit orchestr lehkost,“ sdělil Kružík.

Titulní roli ztvární jedna z nejvýraznějších postav nastupující pěvecké generace Petr Nekoranec, který je jako vůbec první Čech od září loňského roku frekventantem Lindemannova programu v newyorské Metropolitní opeře. S Nekorancem se alternuje maďarský tenorista György Hanczár. V roli půvabné Adély se představí Kateřina Kněžíková v alternaci s Janou Šrejma Kačírkovou.

img-responsive

Hrabě Ory (foto: Jakub Jíra) | foto: Národní divadlo Brno

Kateřina Kněžíková, vzácný host Janáčkovy opery, přiznala, že když poprvé viděla noty ke svému partu, nechtěla roli zpívat vůbec. Komplikovanost pěveckých partů přirovnala ke zvedání činek. Nakonec se však partem prokousala a dokázala se roli naučit. S režisérkou navíc spolupracovala již dříve: „Rozumí tomu, co dělá, a nemá potřebu to nějak měnit,“ ocenila pěvkyně práci Lenky Flory. Na Kněžíkovou se navíc můžete těšit i po premiéře této inscenace, v Janáčkově opeře totiž bude hostovat i v příští sezóně, a to v Nápoji lásky a Faustovi a Markétce.

Maďarský tenorista György Hanczár vyjádřil nadšení ze spolupráce s režisérkou, která jako tanečnice překračuje hranice opery a zpěvákům v tomto ohledu rozšiřuje obzory a fyzické schopnosti.

Česká premiéry opery Hrabě Ory se koná 26. května 2017Mahenově divadle v Brně.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

RECENZE: Santiniho jazyk aneb postmoderní výprava do fantazijní minulosti

29.10.2019 10:56 RECENZE - Městské divadlo v Brně uvedlo jako svou třetí inscenaci sezony a padesátou sedmou…

RECENZE: Světoznámý muzikál Mamma Mia! dorazil do Brna: Kdo umí, ten umí…

24.10.2019 09:18 RECENZE - Světový muzikál, vytvořený ze známých písní skupiny ABBA, který vidělo v 440 městech vice…

Rozloučení s Chramostovou: Lidé čekali ve frontě, u rakve se vystřídali…

14.10.2019 13:47 Aktualizováno Vynesením rakve z Národního divadla (ND) skončilo dnes před polednem poslední rozloučení s herečkou…

RECENZE: Pera markýze de Sade? Nahota a perverze na jevišti Národního…

14.10.2019 12:06 Národní divadlo v Brně uvedlo inscenaci, která osvětluje postavu známého spisovatele 18. století de…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama