REPORTÁŽ: Divadelní svět Brno 2017 o konci světa, rakvičkách a odpovědnosti mocných

REPORTÁŽ: Osmý ročník mezinárodního festivalu Divadelní svět Brno ve středu po šesti dnech skončil. Letošní téma znělo „odpovědnost mocných“ stejně jako loni na čím dál prestižnější přehlídku přijaly pozvání soubory z celého světa. Dramaturgie festivalu také přivezla ty nejzajímavější inscenace českých souborů včetně poslední režie nedávno zesnulého Jana Borny v Divadle v Dlouhé nebo ostravské verze Spalovače mrtvol s vynikajícím Norbertem Lichým v hlavní roli.

Přidejte svůj názor

Divadlo v Dlouhé: Hovory na útěku
doporučujeme

Květen je pro Brňáky a kulturní nadšence měsícem divadla. Divadelní svět Brno 2017 se sice letos kryl s Divadelní Florou Olomouc, což je politováníhodné, ale co se dá dělat. Téma letošního osmého ročníku, který se konal mezi dvanáctým a sedmnáctým květnem, znělo „odpovědnost mocných“. Pozvání na mezinárodní festival, který každý rokem získává lepší a lepší pověst, přijaly soubory z celého světa. Dramaturgická rada složená ze zástupců všech institucí, které se pod vedením Národního divadla Brno, podílely, pozvala také nejvýraznější inscenace českých souborů. Právě na ty jsem vyrazila já.

„Všecka tráva už je spasena.“

Inscenace Hovory na útěku pražského Divadla v Dlouhé je poslední režií nedávno zesnulého divadelníka a básníka Jana Borny. Je to v podstatě kabaret, který střídá dialogy dvojice mužů (Miloš Kopečný a Miroslav Hanuš) na předscéně s písněmi britské kapely Tiger Lillies, které pro potřeby inscenace přebásnil do češtiny Miroslav Hanuš. Dialogická část je založena na fragmentu rukopisu Bertolta Brechta, v němž si dva čekatelé na azyl povídají na různá témata jak závažná, tak odlehčená.

Brecht text napsal v roce 1941, přesto je dnes velmi aktuální. Toho využili i inscenátoři a nechali nenápadně zaznít narážky na současné politické dění beze snahy je nějak zvlášť zdůrazňovat nebo vysvětlovat. V kontrastu s dialogy stojí dekadentní songy Tiger Lillies, které zábavnou formou plnou bizarnosti a exprese interpretují herci souboru za doprovodu živé kapely.

Vynikající herci z Dlouhé opět předvedli svou muzikálnost a plně se vyřádili v černém humoru, vulgaritách, ale i beznaději bláznivých písní. Nešlo se odtrhnout z Evy Hacurové a její skvěle nakřáplé interpretaci písně Všecka tráva už je spasena… Stejně tak dvojice starších pánů Kopečného a Hanuše vedli chytrý dialog s přirozeností a nenuceností. Tvaru a tempu inscenace by na druhou stranu jistě prospělo narušení mechanického střídání dialogických pasáží s písněmi.

img-responsive

Divadlo v Dlouhé: Hovory na útěku | foto: Divadlo v Dlouhé

„Tohle nesnáším. Když se lidi berou moc vážně.“

Vynikající Olga (Horrory z Hrádečku) pražského Divadla Letí letos dostala několik cen včetně Inscenace roku v anketě Divadelních novin nebo Ceny divadelní kritiky pro výkon herečky Pavlíny Štorkové. Současná hra Anny Saavedry staví do role hlavní postavy Olgu Havlovou a v nechronologicky řazených obrazech představuje životní období „ženy, která si svůj osud nevybrala, ale dokázala ho žít“, její vnitřní sílu a schopnost stavit se čelem k překážkám role první dámy.

Největším kladem inscenace je vskutku v reakcích opěvovaný výkon Pavlíny Štorkové. Malá a nenápadná herečka dokáže být rázná i bezradná, ironicky drsná i dojemná. Roli Václava Havla si rozdělili tři herci (nejčastěji Jiří Böhm, dále Tomáš Kobr a Pavol Smolárik). Inscenace je plná skrytých významů, závažných momentů, ale i humorných scének (kouzelná je například scéna, kdy „tři Havlové“ staví plot) a především ukazuje Václava Havla v jiném světle, než jak jsme ho zvyklí vnímat. Tento Havel umí být také sebestředný, nevěrný, a když se ptá Olgy na názor na novou hru, povídá si hlavně sám se sebou.

img-responsive

Pavlína Štorková v inscenci Olga (Horrory z Hrádečku) (foto: Robert Vystrčil | foto: Národní divadlo Brno

„Nadejde den, kdy lidé budou mít černozlaté oči…“

Pražský soubor MeetFactory letos přivezl inscenaci Malina podle jediného a nedokončeného románu rakouské spisovatelky a filosofky Ingeborg Bachmann. Román měl být jedním z třídílného literárního projektu o smrti. Inscenace v režii Lucie Ferenzové je pro diváka neuchopitelná, stejně jako je pravděpodobně neuchopitelná i předloha. Ženská postava v podání Anity Krausové vypráví o milostném trojúhelníku s Ivanem (Jakub Gottwald) a Malinou (Matěj Nechvátal).

V inscenaci, která nemá prakticky žádný děj (a to nemíním jako výtku) probleskují témata bezvýznamnosti člověka, závislosti na druhých a samozřejmě smrti. Postupně se dozvídáme, že Malina je vlastně hrdinčino alter-ego. Krausová je poutavá, Gottwald přesvědčivě sobecký, Nechvátal z neznámých důvodů roztřesený a společně se brodí v důmyslně jednoduché scéně složené ze tří praktikáblů s koberci. Dohromady je však inscenace jaksi nevýrazná a z patrné snahy o filosofické úvahy zůstanou pouze náznaky motivů.

„A já pro vás dělám pořád tak málo…“

V předposlední den festivalu přijelo z Ostravy Divadlo Petra Bezruče s inscenací Spalovač mrtvol. Příběh románu Ladislava Fukse netřeba představovat, pracovníka krematoria Karla Kopfrkingla, který se z vzorného manžela a otce rodiny stane vraždícím monstrem, zná každý ať už z filmu s Rudolfem Hrušínským nebo z mnoha jevištních adaptací.

V ostravské inscenaci v režii Jakuba Nvoty exceluje Norbert Lichý jako perfektně obsazený hlavní hrdina. Jeho herecký výkon založený na minimalistických výrazových prostředcích a přesné práci s hlasem se stal tahounem inscenace, které by možná neuškodilo několik málo škrtů a větší gradace s přicházejícími vraždami. Z ostatních představitelů zaujala Sarah Haváčová jako dcera Zina nebo Jakub Burýšek jako (mimo jiné) pan Dvořák. Skvělé je také využití tří kontrabasů, které slouží nejen jako atmosférický hudební doprovod, ale zastupují také rakve nebo vánoční stromeček.

img-responsive

Spalovač mrtvol Divadla Petra Bezruče | foto: Národní divadlo Brno

Napsala: Pavla Haluzová

Divadlo v Dlouhé
Bertolt Brecht: Hovory na útěku

Překlad: Rudolf Vápeník
Úprava: Miroslav Hanuš, Kateřina Šavlíková
Režie: Miroslav Hanuš, Jan Borna
Dramaturgie: Kateřina Šavlíková
Hudba: Tiger Lillies a Milan Potoček
Texty songů: Miroslav Hanuš
Hudební úprava a nastudování: Milan Potoček
Scéna: Jaroslav Milfajt
Kostýmy a masky: Hana Fischerová
Účinkují: Miloš Kopečný (Oto), Miroslav Hanuš (Wintr), Eva Hacurová (Velká žena), Magdalena Zimová (Malá žena), Veronika Lazorčáková (Světlovlasá žena), Martin Matejka (Muž bez vlasů), Jan Meduna (Muž s vlasy), Milan Potoček (piano, klarinet), Jan Buble (kontrabas), Slávek Brabec/František Tomášek (akordeon), Tomáš Makovský (bicí)
Premiéra: 3. prosince 2016

Divadlo Letí
Anna Saavedra: Olga (Horrory z Hrádečku)
Režie: Martina Schlegelová
Dramaturgie: Marie Špalová
Scénografie: Pavla Kamanová
Hrají: Pavlína Štorková, Jiří Böhm, Tomáš Kobr, Pavol Smolárik
Premiéry: 23. března a 1. dubna 2016 ve Vile Štvanice

MeetFactory
Ingeborg Bachmnn, Patrik Hlavsa: Malina
Překlad: Michaela Jacobsen
Dramaturgie: Matěj Samec
Výprava: Mariana Dvořáková
Režie: Lucie Ferenzová
Hrají: Jakub Gottwald, Matěj Nechvátal, Anita Krausová
Premiéra: 20. prosince 2014

Divadlo Petra Bezruče
Ladislav Fuks, Kateřina Menclerová: Spalovač mrtvol
Dramaturgie: Kateřina Menclerová
Scéna: Tom Ciller
Kostýmy: Markéta Oslzlá-Sládečková
Hudba: Mario Buzzi
Režie: Jakub Nvota
Hrají: Norbert Lichý (Roman Kopfrkingl), Marcela Čapková (Lakmé, jeho manželka), Sarah Haváčová (Zina, jeho dcera), Vojtěch Říha (Mili, jeho syn), Dušan Urban (Willi Reinke, doktor Bettelheim a další), Jakub Burýšek (pan Dvořák, mladý důstojník a další), Markéta Haroková (Erna Reinkeová, komediantka, paní Podzimnková a další), Pavla Gajdošíková (slečna Lála, mladá růžolící dívka v černých šatech, slečna Lišková a další)
Premiéra: 23. září 2016

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Až z 80 procent Češi nechtějí vrátit vstupné do divadla

23.03.2020 20:23 Až z 80 procent nechtějí lidé po divadlech vracet vstupné za představení, která se v důsledku…

Koronavirus: Ruší se premiéry filmů a zavírají divadla. Hrušínský…

10.03.2020 17:26 Aktualizováno Představení okamžitě až do odvolání zrušila některá pražské divadla s kapacitou sálu přes 100…

Národní divadlo Brno představilo novinky na sezónu 2020/2021

06.03.2020 15:41 V divadelní sezoně 2020/21 si mohou stálí i noví divadelní příznivci vybrat ze 14 předplatitelských…

RECENZE: Dobové tance. Hořká komedie Karla Steigerwalda v Mahenově divadle…

02.03.2020 15:34 RECENZE - Psal se rok 1980 a mladý dramatik Karel S. nastoupil po krátkém působení na Barrandově,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama