Petr Zuska se rozloučí s Národním divadlem světovou premiérou vlastní choreografie

Praha – Umělecký šéf baletu Národního divadla Petr Zuska uzavře své pražské působení poslední inscenací, a pomyslně tak předá žezlo svému nástupci. Rozloučí se světovou premiérou autorské choreografie Sólo pro nás dva, v níž se inspiroval písňovou tvorbou ostravských hudebníků Jaromíra Nohavici a Beaty Bocek.

Vizuál baletu Sólo pro dva

Poslední premiérou Baletu Národního divadla v této sezóně bude autorská choreografie uměleckého šéfa souboru, Petra Zusky. Choreograf světovou premiérou navazuje na svůj úspěšný titul BREL – VYSOCKIJ – KRYL / Sólo pro tři, který nyní po deseti letech opouští jeviště.

Zuska se v novém díle nechal inspirovat tvorbou ostravských hudebníků Jaromíra Nohavici a Beaty Bocek. Výsledek se dá označit jako dialog dvou písničkářů, které spojuje shodný region Těšína, jazyk i hudební žánr. Choreografie však vychází i z rozdílnosti obou umělců, jejímž důsledkem je kontrast napětí a žensko-mužský prvek v Zuskově díle. V inscenaci Sólo pro nás dva zazní třicet sedm písniček Nohavici a Bocek, například Těšínská, Markéta, Litanie u konce století a Pole mako nebo Dusza moja.

img-responsive

Sólo pro nás dva - plakát k inscenaci (foto: Pavel Hejný) | foto: Národní divadlo

Scénografie Jana Duška, který se Zuskou spolupracoval i na titulech Chvění, Stabat mater, Romeo a Julie, nebo zmiňované Brel – Vysockij – Kryl / Sólo pro tři, je inspirovaná taktéž severomoravským krajem. Inscenace bude uvedena na jevišti Nové scény.

„Půjde o skoro dvě hodiny plné vynikající muziky i tancování. Petr Zuska, v jedné osobě choreograf i režisér, bude hrát na strunu rozeznívající v nás to místo, kde vedle sebe leží pláč i smích a zda ho máte v srdce, či v hlavě, už je na každém z vás,“ lákají tvůrci na novou inscenaci v tiskové zprávě.

Jedná se zároveň o poslední premiéru Petra Zusky za působení v Národním divadle. Od Píští sezóny se uměleckým šéfem Baletu Národního divadla totiž stane Filip Barankiewicz. K této příležitosti vychází kniha Trio pro jednoho, která je věnovaná patnáctiletému působení Petra Zusky v čele baletu pražské scény.

Barevná publikace se pokouší vytvořit plastický obraz výjimečné osobnosti choreografa, tanečníka i šéfa. Kniha je psána formou „hovorů na dálku“, které vedlo čtrnáct osobností, které se výrazně dotkly životní či profesní Zuskovy cesty. Je to například Nina Vangeli, Libor Vaculík, Jiří Kylián, Jiří Pavlica, Pavla Zusková, Ctibor Turba a další.

Premiéra baletu Sólo pro nás dva se koná 15. června 2017 na Nové scéně Národního divadla v Praze.

Související:

Právě se děje