Teď mě zabij. Kontroverzní témata a černý humor v komorní premiéře Národního divadla moravskoslezského

Ostrava – Národní divadlo moravskoslezské pravidelně uvádí jednou za sezónu komorní premiéru současného dramatického textu v prostorách zkušebny Divadla Antonína Dvořáka. Letos bude uvedeným titulem úspěšná hra kanadského dramatika Brada Frasera Teď mě zabij, plná kontroverzních témat a černého humoru.

Přidejte svůj názor

Vít Roleček a Robert Finta v inscenaci Teď mě zabij (foto: Radovan Šťastný)
doporučujeme

Pravidelní návštěvníci Národního divadla moravskoslezského v Ostravě ví, že divadlo každý rok uvádí kromě velkých inscenací také jednu komorní premiéru současného dramatického textu v prostoru zkušebny Divadla Antonína Dvořáka. Letos se můžeme těšit na inscenaci hry Teď mě zabij úspěšného kanadského autora Brada Frasera, který je považován za jednoho z nejvýznamnějších a také nejprovokativnějších představitelů kanadské dramatiky.

„Fraser bývá často označován za předchůdce tzv. coolness dramatiky. Ve většině své tvorby totiž poměrně otevřeným a leckdy až drsným způsobem pojednává o převážně kontroverzních tématech. Nebojí se tak hovořit např. o násilí, drogách, sexualitě, queer problematice i mnohých dalších společenských tabu, čímž si nejednou vysloužil označení enfant terrible kanadského divadla. Fraserův rukopis ale upoutá i brilantní výstavbou s rychlým střídáním situací a dialogů, stejně jako neobyčejně živým jazykem a budováním jednotlivých postav,“ přibližuje autora dramaturgyně Pavla Bergmannová v tiskové zprávě.

img-responsive

Robert Finta a David Viktora v inscenaci Teď mě zabij (foto: Radovan Šťastný) | foto: Národní divadlo moravskoslezské (NDM)

Ve hře Teď mě zabij se autor sice odchýlil od zobrazování drsného světa kolem nás, ale kontroverzní témata zůstala. V tomto případě se drama týká sexuality a smrti. Hlavním hrdinou je čtyřicátník Jake Sturdy, jehož kariéru spisovatele před patnácti lety narušila tragická nehoda manželky, po jejíž smrti Jake pečuje o těžce tělesně postiženého syna Joeyho. S péčí o syna mu pomáhá Jakeova o deset let mladší sestra Twyly. Rodinná situace se komplikuje, Joey vstupuje do období prvních sexuálních potřeb a u Jakea se navíc rozvíjí degenerativní onemocnění páteře.

„Můj synovec má vrozenou genetickou poruchu – syndrom XXY, také nazývaný Klinefelterův. Je vážně postižený – fyzicky i mentálně – a dosahuje úrovně asi sedmiletého dítěte. Mluví jiným jazykem založeným na tom, jak slyší a vidí svět. Jak jsem ho blíže poznával a věnoval se mu, tak jsem postupně jeho řeč začal chápat, což bylo skutečně fascinující. Dorozumíval se s velkými nuancemi a velmi jasně, najednou jste věděli, co řekl. Je to tak trochu jako angličtina, ale zároveň je v tom i něco jiného. Přemýšlel jsem, jak bych to mohl zdivadelnit! Napsat pár řádků, nebo se pokusit znovu vytvořit jeho jazyk a přimět lidi, aby mu porozuměli?“ komentuje námět v jednom z rozhovorů autor Brad Fraser.

Přes závažná témata jsou Fraserovy hry prostoupeny lehkostí, empatií a osobitým, často až černým humorem. Komorní drama uvede Národní divadlo moravskoslezské v režii Janusze Klimszy. V inscenaci se představí pětice herců – Robert Finta, David Viktora, Lucie Končoková, Renáta Klemensová a Vít Roleček. Kostýmy vytvořila Marcela Lysáčková a scénografii Michal Syrový.

Česká premiéra inscenace Teď mě zabij se uskuteční 27. května v 19 hodin ve zkušebně Divadla Antonína Dvořáka v Ostravě.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Woody Allen zrežíroval operu, debutovat bude v milánské La Scale

03.07.2019 08:01 Po 51 filmech bude Woody Allen debutovat jako operní režisér ve slavné milánské La Scale. Od 6. do…

Muellerova zpráva se dočkala dramatizace. Jediné představení s řadou…

24.06.2019 21:26 Dnes už proslulá závěrečná zpráva amerických vyšetřovatelů o ruském vlivu na prezidentské volby v…

RECENZE: Romeo a Julie v nevšední inscenace pod brněnským nebem

17.06.2019 13:06 RECENZE - Slavná hra Williama Shakespeara se po letech vrátila do Brna a to na letní scéně, v…

Adaptace románu Hana v Národním divadle Brno: Úžasná inscenace s…

15.06.2019 12:52 RECENZE - Třetí román úspěšné autorky, Aleny Mornštajnové se dočkal jevištního zpracování. Povedlo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama