Něco se muselo stát. Poslední premiérou HaDivadla v této sezóně bude adaptace novely Petry Hůlové

Brno – Poslední premiérou HaDivadla v této sezóně bude adaptace prózy Petry Hůlové Macocha. Inscenace vzniká v koprodukci s pražským Studiem Hrdinů v režii Kamily Polívkové.

Přidejte svůj názor

Marie Ludvíková v inscenaci Macocha (foto: Marta Sobotková)
doporučujeme

Brněnské HaDivadlo zakončuje aktuální sebekritickou-sebereflexivní sezónu premiérou adaptace novely Petry Hůlové Macocha. Inscenace v režii Kamily Polívkové vzniká v koprodukci s pražským Studiem Hrdinů.

Macocha podle textu současné české spisovatelky Petry Hůlové (1979) hovoří o střetech západního (středo)evropského mezidobí každodennosti s krizí a neklidem světa mimo naše hranice kontinentu. Autorka v předloze vypráví o údělu moderní ženy v éře „dvoukariérového manželství“. Text stojí na hranicích banality (sama hrdina je zde spisovatelkou červené knihovny) a nadsazeného, racionálního módu.

img-responsive

Kamila Valůšková v inscenaci Macocha (foto: Marta Sobotková) | foto: HaDivadlo

V inscenaci v režii Kamily Polívkové, která je také autorkou dramatizace, se objeví pět hereček souboru HaDivadla – Táňa Malíková, Lucie Andělová, Simona Peková, Kamila Valůšková a Marie Ludvíková. Pětice hereček se stane jednotnou postavou ženy-vypravěčky, původně monologická próza Hůlové se tedy v inscenaci stane výpovědí zmnožených identit jednoho Já.

„Vzniká tu celé spektrum charakterů, respektive postav: autorka, matka, milenka, manželka a především žena-monstrum. Jde nám o zobrazení mentálních procesů odehrávajících se v hlavě jedné bytosti, která se cílevědomě propadá do propasti jenom proto, aby se nestala ,obětí‘ a poslušnou ,plnitelkou‘ tradičních (ženských) rolí,“  popisuje režisérka Kamila Polívková v tiskové zprávě.

img-responsive

Macocha (foto: Marta Sobotková) | foto: HaDivadlo

Inscenace propojuje vyprávění s performerskou akcí, herečky většinu scénických efektů ovládají přímo ze scény. Jevištní podobu doplní živé projekce v duchu metody Live Cinema. Scénografie, kterou vytvořil český odborník na live-žánr Antonín Šilar, vytváří ke zpovědi postav zrcadlo jiného náhledu.

Diváci budou mít možnost zhodnotit dramaturgickou kolekci letošní sezóny, HaDivadlo totiž odehraje všechny inscenace s podtitulem My a oni v rámci Přehlídky Sezona mezi 9. a 13. červnem. Do konce června nastane poslední možnost vidět derniéru loňské „tragikomedie pro studiová divadla“ Dokonalost v režii Barbary Herz, a to 14. června.

Premiéra Macochy se koná 6. června 2017HaDivadle v Brně. Inscenace bude mít i pražskou premiéru, a to 9. září ve Studiu Hrdinů.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Woody Allen zrežíroval operu, debutovat bude v milánské La Scale

03.07.2019 08:01 Po 51 filmech bude Woody Allen debutovat jako operní režisér ve slavné milánské La Scale. Od 6. do…

Muellerova zpráva se dočkala dramatizace. Jediné představení s řadou…

24.06.2019 21:26 Dnes už proslulá závěrečná zpráva amerických vyšetřovatelů o ruském vlivu na prezidentské volby v…

RECENZE: Romeo a Julie v nevšední inscenace pod brněnským nebem

17.06.2019 13:06 RECENZE - Slavná hra Williama Shakespeara se po letech vrátila do Brna a to na letní scéně, v…

Adaptace románu Hana v Národním divadle Brno: Úžasná inscenace s…

15.06.2019 12:52 RECENZE - Třetí román úspěšné autorky, Aleny Mornštajnové se dočkal jevištního zpracování. Povedlo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama