Císař a Sissi navštíví Ostravu. Město slaví mimořádné výročí

Ostrava – Národní divadlo moravskoslezské pomůže Ostravě oslavit mimořádné výročí 750 let od první písemné zmínky kulturní akcí nazvanou Návštěva císaře v Ostravě aneb tentokrát přijde i Sissi!!! Chcete-li zažít kus historie na vlastní kůži, stačí se zítra přidat k průvodu městem pod vedením činoherního souboru divadla.

Přidejte svůj názor

Pavlína Kafková jako Sissi (Foto: Radovan Šťastný)
doporučujeme

Statutární město Ostrava slaví mimořádné výročí 750 let od první písemné zmínky. Národní divadlo moravskoslezské k této příležitosti připravilo kulturní akci, která nese název Návštěva císaře v Ostravě aneb tentokrát přijde i Sissi!!!

Rakousko-uherský císař František Josef I. totiž poctil Ostravou svojí návštěvou hned dvakrát. Poprvé krátce 20. října 1880 a podruhé 28. června 1906, přičemž druhá návštěva proběhla s velkou pompou a dochovala se i fotodokumentace.

„Naším cílem však není tuto návštěvu historicky věrně rekonstruovat, nýbrž se jí nechat inspirovat a nabídnout Ostravanům možnost přenést se na jedno odpoledne do časů habsburské monarchie a pokusit se proměnit současnou Ostravu v Ostravu přelomu 19. a 20. století, Ostravu císařovny Sissi, která naše město sice nikdy nenavštívila, ale svou stopu v něm zanechala dodnes,“ uvádí dramaturgyně činohry Národního divadla moravskoslezského Sylvie Rubenová.

img-responsive

Pavlína Kafková jako Sissi (Foto: Radovan Šťastný) | foto: Národní divadlo moravskoslezské (NDM)

Císařovninou stopou je myšlena především kaplička sv. Alžběty, která stojí v Husově sadu. Nechali ji zde vystavět občané Ostravy na památku zavražděné a všemi milované císařovny. Císař a císařovna však ve městě zanechali stop více.

„Ulice vedoucí podél Husova sadu, dnes nesoucí název Českobratrská, se dříve nazývala Alžbětina, Jiráskovo náměstí (zvané též Kuří rynek) neslo název Kaiser Franz Josef Platz a Komenského sady byly až do roku 1919 nazývány sadem císaře Františka Josefa,“ vysvětluje dramaturgyně v tiskové zprávě.

img-responsive

Masarykovo náměstí 1906. Vše připraveno na příjezd císaře Františka Josefa I. (foto: archiv) | foto: Národní divadlo moravskoslezské (NDM)

Návštěvníci budou mít možnost prožít historii na vlastní kůži a společně s činoherním souborem Národního divadla moravskoslezského navštívil některá místa, která tehdy navštívil i František Josef I. Tentokrát však do Ostravy přijede i císařovna Sissi.

Inspirací pro tuto kulturní akci je kromě historické návštěvy také divadelní hra Viliama Klimáčka Sissi (Útěky Alžběty Rakouské), která bude v české premiéře uvedena 8. červnaDivadle Jiřího Myrona. S hlavními protagonisty inscenace uměleckého šéfa činohry Petra Gábora se tak diváci mohou setkat o týden dřív v různých koutech ostravského centra.

img-responsive

Davy Ostravanů vítají na ulici Nádražní císaře Františka Josefa I. (Foto archiv) | foto: Národní divadlo moravskoslezské (NDM)

Akce začne na hlavním nádraží, kde společně s Ateliérem pro děti a mládež při NDM návštěvníci přivítají Františka Josefa I. Poté se projedou s císařem historickou tramvají a oficiálně ho přivítají u katedrály Božského Spasitele z účasti Klubu českých velocipedistů v Hrabové a Operního studia NDM. Klub Atlantik se při této příležitosti promění ve vídeňsky laděnou kavárnu z přelomu století, kde se můžou zájemci zúčastnit soutěže o nejlepší vídeňský štrůdl.

„Krátce po šestnácté hodině se z kavárny Atlantik vydá průvod s císařem Františkem Josefem I. a jeho doprovodem do Husova sadu. Průvod se zastaví u kaple sv. Alžběty v Husově sadu, pak budeme očekávat příjezd arcivévodkyně Žofie z Jiráskova náměstí v doprovodu Klubu vojenské historie Ostrava a vydáme se směrem k Nové radnici na Prokešovo náměstí,“ doplňuje program manažerka mimořádných projektů NDM Andrea Dortová.

U Nové radnice se pak uskuteční oslavná salva vojáků a slavnostní předání dekretu velocipedistů k výročí založení jejich klubu. Nakonec se průvod přesune do Komenského sadu, kde asi o půl šesté celá akce vyvrcholí.

Akce Návštěva císaře v Ostravě aneb tentokrát přijde i Sissi se uskuteční 3. června od 15 hodin v centru města Ostravy.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Recenze: Brněnský Don Quijote se obešel bez hlavních postav příběhu

19.11.2019 09:20 RECENZE - Poslední premiéra v divadle Husa na provázku má jednoznačný název: Don Quijote. Ovšem pod…

RECENZE: Santiniho jazyk aneb postmoderní výprava do fantazijní minulosti

29.10.2019 10:56 RECENZE - Městské divadlo v Brně uvedlo jako svou třetí inscenaci sezony a padesátou sedmou…

RECENZE: Světoznámý muzikál Mamma Mia! dorazil do Brna: Kdo umí, ten umí…

24.10.2019 09:18 RECENZE - Světový muzikál, vytvořený ze známých písní skupiny ABBA, který vidělo v 440 městech vice…

Rozloučení s Chramostovou: Lidé čekali ve frontě, u rakve se vystřídali…

14.10.2019 13:47 Aktualizováno Vynesením rakve z Národního divadla (ND) skončilo dnes před polednem poslední rozloučení s herečkou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama