Císař a Sissi navštíví Ostravu. Město slaví mimořádné výročí

Ostrava – Národní divadlo moravskoslezské pomůže Ostravě oslavit mimořádné výročí 750 let od první písemné zmínky kulturní akcí nazvanou Návštěva císaře v Ostravě aneb tentokrát přijde i Sissi!!! Chcete-li zažít kus historie na vlastní kůži, stačí se zítra přidat k průvodu městem pod vedením činoherního souboru divadla.

Přidejte svůj názor

Pavlína Kafková jako Sissi (Foto: Radovan Šťastný)

Statutární město Ostrava slaví mimořádné výročí 750 let od první písemné zmínky. Národní divadlo moravskoslezské k této příležitosti připravilo kulturní akci, která nese název Návštěva císaře v Ostravě aneb tentokrát přijde i Sissi!!!

Rakousko-uherský císař František Josef I. totiž poctil Ostravou svojí návštěvou hned dvakrát. Poprvé krátce 20. října 1880 a podruhé 28. června 1906, přičemž druhá návštěva proběhla s velkou pompou a dochovala se i fotodokumentace.

„Naším cílem však není tuto návštěvu historicky věrně rekonstruovat, nýbrž se jí nechat inspirovat a nabídnout Ostravanům možnost přenést se na jedno odpoledne do časů habsburské monarchie a pokusit se proměnit současnou Ostravu v Ostravu přelomu 19. a 20. století, Ostravu císařovny Sissi, která naše město sice nikdy nenavštívila, ale svou stopu v něm zanechala dodnes,“ uvádí dramaturgyně činohry Národního divadla moravskoslezského Sylvie Rubenová.

img-responsive

Pavlína Kafková jako Sissi (Foto: Radovan Šťastný) | foto: Národní divadlo moravskoslezské (NDM)

Císařovninou stopou je myšlena především kaplička sv. Alžběty, která stojí v Husově sadu. Nechali ji zde vystavět občané Ostravy na památku zavražděné a všemi milované císařovny. Císař a císařovna však ve městě zanechali stop více.

„Ulice vedoucí podél Husova sadu, dnes nesoucí název Českobratrská, se dříve nazývala Alžbětina, Jiráskovo náměstí (zvané též Kuří rynek) neslo název Kaiser Franz Josef Platz a Komenského sady byly až do roku 1919 nazývány sadem císaře Františka Josefa,“ vysvětluje dramaturgyně v tiskové zprávě.

img-responsive

Masarykovo náměstí 1906. Vše připraveno na příjezd císaře Františka Josefa I. (foto: archiv) | foto: Národní divadlo moravskoslezské (NDM)

Návštěvníci budou mít možnost prožít historii na vlastní kůži a společně s činoherním souborem Národního divadla moravskoslezského navštívil některá místa, která tehdy navštívil i František Josef I. Tentokrát však do Ostravy přijede i císařovna Sissi.

Inspirací pro tuto kulturní akci je kromě historické návštěvy také divadelní hra Viliama Klimáčka Sissi (Útěky Alžběty Rakouské), která bude v české premiéře uvedena 8. červnaDivadle Jiřího Myrona. S hlavními protagonisty inscenace uměleckého šéfa činohry Petra Gábora se tak diváci mohou setkat o týden dřív v různých koutech ostravského centra.

img-responsive

Davy Ostravanů vítají na ulici Nádražní císaře Františka Josefa I. (Foto archiv) | foto: Národní divadlo moravskoslezské (NDM)

Akce začne na hlavním nádraží, kde společně s Ateliérem pro děti a mládež při NDM návštěvníci přivítají Františka Josefa I. Poté se projedou s císařem historickou tramvají a oficiálně ho přivítají u katedrály Božského Spasitele z účasti Klubu českých velocipedistů v Hrabové a Operního studia NDM. Klub Atlantik se při této příležitosti promění ve vídeňsky laděnou kavárnu z přelomu století, kde se můžou zájemci zúčastnit soutěže o nejlepší vídeňský štrůdl.

„Krátce po šestnácté hodině se z kavárny Atlantik vydá průvod s císařem Františkem Josefem I. a jeho doprovodem do Husova sadu. Průvod se zastaví u kaple sv. Alžběty v Husově sadu, pak budeme očekávat příjezd arcivévodkyně Žofie z Jiráskova náměstí v doprovodu Klubu vojenské historie Ostrava a vydáme se směrem k Nové radnici na Prokešovo náměstí,“ doplňuje program manažerka mimořádných projektů NDM Andrea Dortová.

U Nové radnice se pak uskuteční oslavná salva vojáků a slavnostní předání dekretu velocipedistů k výročí založení jejich klubu. Nakonec se průvod přesune do Komenského sadu, kde asi o půl šesté celá akce vyvrcholí.

Akce Návštěva císaře v Ostravě aneb tentokrát přijde i Sissi se uskuteční 3. června od 15 hodin v centru města Ostravy.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

RECENZE: Maloměšťáci vyměnili život za kulisy. Ikonického díla ruské…

17.12.2018 10:31 Brněnské experimentální HaDivadlo se v rámci 44. sezony ujalo premiérové inscenace Maloměšťáci…

Hej, Václave! V Huse na provázku vzpomínali na Havla, akce se konala již…

16.12.2018 20:05 Potřetí se dnes v podvečer uskutečnila v Divadle Husa na provázku akce s názvem Hej, Václave! Název…

Open Art: Talentovaní lidé s postižením tvoří plakáty pro Národní divadlo…

16.12.2018 17:53 Projekt OPEN ART. Komu to co říká..? Různé názvy a formy otevřených uměleckých aktivit se…

Poslední premiéra letošního roku: HaDivadlo diváky láká na Gorkého…

11.12.2018 10:59 Poslední premiérou roku 2018 v brněnském HaDivadle budou Maloměšťáci ruského autora Maxima Gorkého.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama