Divadlo J. K. Tyla uvede operu Medea v české premiéře

Plzeň – Luigi Cherubini napsal operu Medea před 220 lety, dosud však nebyla v České republice uvedena. To napraví soubor Divadla J. K. Tyla v Plzni, který operu uvede v české premiéře v režii Martina Otavy a hudebním nastudování Norberta Baxy.

Přidejte svůj názor

Ivana Veberová jako Medea v opeře Medea (foto: Pavel Křivánek)

Medea italského skladatele Luigi Cherubiniho měla světovou premiéru v roce 1797 v Paříži ve vlastní autorově režii. Cherubini se nechal inspirovat dramatem antického autora Euripída, který čerpal z řecké mytologie. Opera vypráví o kouzelnici Medee, který se zamilovala do vůdce argonautů Iásona a pomohla mu získat zlaté rouno. Iáson však poté Médeu zapudil, když si chtěl vzít dceru korintského krále Kreóna Glauké. Méda se mu krutě pomstila – zavraždila obě své a Iásonovy děti a Glauké poslala otrávené roucho.

„Médea je smyslná žena, čarodějnice, chce všechno nebo nic. Když miluje, tak až za hranice samotné smrti, je oddaná a panovačná zároveň,“ říká k námětu režisér plzeňské inscenace Martin Otava.

img-responsive

Pavel Klečka (Creonte) a Ivana Veberová (Medea) v opeře Medea (foto: Pavel Křivánek) | foto: Divadlo J. K. Tyla Plzeň

Operu později proslavila pěvkyně Maria Callas, pro níž se Medea stala jednou z největších životních rolí. Na českých jevištích se však dílo dosud neobjevilo, plzeňské Divadlo J. K. Tyla jej uvede v české premiéře.

„Jako režiséra mě vždy kromě ověřených titulů lákaly i opery, které se z nějakého důvodu u nás buď dlouho, nebo vůbec nehrály. Jsou to pro mě takové výzvy. A tak jsem uvedl třeba Rossiniho Straku zlodějku, Belliniho Náměsíčnou, Rubinsteinova Démona, Offenbachovu operu buffa Robinson Crusoe a naposledy v Liberci a v Plzni Puccinuho Edgara. A ukázalo se, že jsou to tituly divácké a životaschopné. Médea je mým dlouholetým snem, poprvé mě okouzlila prostřednictvím nahrávky s geniální Mariou Callas. Je to krásné klasicistní dílo s prvky rodícího se romantismu, “ pokračuje Otava.

img-responsive

Ivana Veberová (Medea) a Pavel Klečka (Creonte) v opeře Medea (foto: Pavel Křivánek) | foto: Divadlo J. K. Tyla Plzeň

Výrazným prvkem inscenace bude dekorativní výprava Jána Zavarského, která vychází z antiky, ale esteticky se vztahuje i k architektuře a módě čtyřicátých let. Inscenátoři našli paralelu mezi nástupem fašismu a tématem prosazování despotické moci v příběhu o Médee. Scéna tedy bude evokovat monumentální palác, podobný stavbám Hitlerova dvorního architekta Alberta Speera.

„Na světová jeviště se dnes vrací i původní francouzská verze libreta s mluvenými dialogy, my operu uvedeme s italským libretem s recitativy od Carla Zangariniho,“ vysvětluje dramaturg Zbyněk Brabec v tiskové zprávě.

V titulní roli se představí Ivana Veberová, Katarína Jorda nebo Lívia Obručník Vénosová. Její sokyni Glauké ztvární Petra Nôtová, Vanda Šípová nebo Monika Sommerová, Iásona Philippe Castagner nebo Paolo Lardizzone. V dalších rolích uvidíme Pavla Klečku, Nikolaje Někrasova, Janu Foff Tetourovou, Barboru Poláškovou a další.

Premiéra opery Medea se koná dnes, 3. června 2017, v Divadle J. K. Tyla v Plzni.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poslední premiéra letošního roku: HaDivadlo diváky láká na Gorkého…

11.12.2018 10:59 Poslední premiérou roku 2018 v brněnském HaDivadle budou Maloměšťáci ruského autora Maxima Gorkého.…

RECENZE: V roli opuštěné kariéristky Chýlková vystupuje grandiózně. Nebojí…

10.12.2018 09:02 Pražské divadlo Studio DVA v koprodukci s brněnským Divadlem Bolka Polívky divákům představuje hru,…

Oslava přátelství, soudržnosti i vlastenectví. Na brněnské jeviště…

07.12.2018 11:59 Pokud budeme uvažovat, která kniha z povinné četby v českém školství byla vždy přijata kladně, tak…

Jánošík Revisited. Zbojnická legenda ožívá v Národním divadle Brno

05.12.2018 20:59 Jánošík Revisited. Zbojnická legenda ožívá. Spravedlnost. Pomsta. Zrada a láska. Nezabiješ! Přesně…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama