Tajemství o císařovně Sissi? Dozvíte se v české premiéře Národního divadla moravskoslezského

Ostrava – Císařovnu Alžbětu Rakouskou, kterou známe jako Sissi, milovala celá Evropa. Národní divadlo moravskoslezské uvede v české premiéře drama Viliama Klimáčka Sissi (Útěky Alžběty Rakouská), která poodhalí tajemství, o nichž jste nejspíš neměli ani tušení. V titulní roli se představí Pavlína Kafková.

Přidejte svůj názor

Pavlína Kafková jako Sissi v inscenaci  v inscenaci Sissi (Útěky Alžběty Rakouské) (foto: Radovan Štastný)
doporučujeme

Národní divadlo moravskoslezské zařazuje do svého repertoáru demytizující současnou slovenskou hru Viliama Klimáčka Sissi (Útěky Alžběty Rakouské). Inscenace představí oblíbenou císařovnu Sissi nejen tak, jak ji známe – v jejím nekončícím souboji s dvorem a jeho přísnými pravidly, ale poodhalí také tajemství, o nichž jste nejspíš neměli ani tušení.

img-responsive

Pavlína Kafková a Izabela Firlová v inscenaci Sissi (Útěky Alžběty Rakouské) (foto: Radovan Štastný) | foto: Národní divadlo moravskoslezské (NDM)

„Slovenský dramatik Viliam Klimáček ve svém dramatu Sissi (Útěky Alžběty Rakouské) však nesleduje pouze osud jedné z nejoblíbenějších historických osobností evropských moderních dějin, ale postavu Sissi nahlíží i prizmatem moderní ženy. Je samostatná, sebevědomá, vzdělaná a krásná, ale stejně tak osamocená, frustrovaná a trpící,“ vysvětluje dramaturgyně Sylvie Rubenová v tiskové zprávě.

Inscenace tedy sleduje všestranně nadanou a obdivovanou hrdinku, která je zároveň lidská ve své bezbrannosti, v níž se nikdy nedovedla přizpůsobit přísné atmosféře dvora a autoritářské tchyni Žofii. Na to také doplatilo její manželství i děti. Jednoduché to neměla a zdaleka všichni ji nemilovali tak, jak tomu napovídá romantizující představa, která nám po její smrti zůstala.

img-responsive

Marie Logojdová ajko Žofie, arcivévodkyně v inscenaci Sissi (Útěky Alžběty Rakouské) (foto: Radovan Štastný) | foto: Národní divadlo moravskoslezské (NDM)

„Posledná premiéra činohry v sezóne 2016/2017 uzatvára sériu autobiografických divadelných textov o výnimočných osobnostiach (Je uchvatná!, Car Samozvanec, Zamilovaný Shakespeare). Text popredného slovenského dramatika Viliama Klimáčka je skvelým portrétom výnimočnej ženy – manželky, matky, političky, ktorá dokáže oslniť svojim bezprostrednom prístupom k životu, krásou tela i ducha. Je to portrét i plný bolesti, chladného odstupu k najbližším, absencie lásky a obrovskej túžbe po slobode,“ dodává režisér Peter Gábor.

Titulní roli ztvární Pavlína Kafková. „Sissi mě zajímala už dříve, aniž bych věděla, že ji někdy budu hrát. Dostala jsem se k různým materiálům o jejím životě, teď začínám objevovat jiné. Trošku předběhla svou dobu v mnoha ohledech. V mládí nebyla typickou princeznou, i když jako princezna vystupovala. Postupně se rozvinula v ženu, která tradici, jež svazuje, nerespektuje. Musela se ovšem se vším ‚popasovat‘ a žít v tom,“ uvádí herečka.

V dalších rolích uvidíme Petru Lorencovou jako věrnou společnici Idu Ferenczyovou, Petra Housku jako císařpána Františka Josefa I., Marii Logojdovou jako tchyni Žofii nebo Davida Janoška jako problematického korunního prince Rudolfa. Scénografii vytvořil Michal Syrový a kostýmy Alena Schäferová.

Česká premiéra inscenace Sissi (Útěky Alžběty Rakouské) se uskuteční 8. června v 18.30 hodin v Divadle Jiřího Myrona v Ostravě

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Děláme divadlo založené na kvalitním scénáři, dobrém hereckém projevu a…

13.04.2019 09:30 ROZHOVOR: Během dvou desetiletí v brněnské Mahenově činohře herec Petr Halberstadt ztvárnil řadu…

Nebezpečné vztahy v Brně: Proč znovu inscenovat Valmonta? Po premiéře je…

11.04.2019 12:43 RECENZE - Sedmou inscenací sedmdesáté čtvrté sezony Městského divadla v Brně byl známý příběh…

Maďarská opera vyřešila spor šalamounsky: Herci museli prohlásit, že jsou…

11.04.2019 08:31 Vedení maďarské státní opery žádalo po některých hercích, aby písemně prohlásili, že jsou …

Divadelní svět Brno slaví deset let a sní evropský sen!

02.04.2019 13:00 Prestižní a divácky oblíbený festival Divadelní svět Brno letos v termínu 23. – 28. května 2019…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama