Nohavica přebásnil Lazebníka sevillského. Opera o Figarovi a jeho pánovi se po patnácti letech vrací do Ostravy

Ostrava – Jaromír Nohavica vytvořil k příležitosti dvoustého výročí prvního uvedení Lazebníka sevillského nové libreto této opery. Národní divadlo moravskoslezské uvede příběh sluhy Figara a jeho pána v režii exkluzivního hosta Ondřeje Havelky.

Svatopluk Sem jako Figaro v inscenaci Lazebník sevillský!!! (foto: Martin Popelář)

Do Ostravy se po patnácti letech vrátí příběh sluhy Figara a jeho pána. Jaromír Nohavica vytvořil k příležitosti dvoustého výročí prvního uvedení Lazebníka sevillského nové libreto této opery pro Národní divadlo moravskoslezské. Režie se ujal exkluzivní operní režisér Ondřej Havelka a hudebního nastudování dirigent Marko Ivanović.

img-responsive

Lazebník sevillský!!! (foto: Martin Popelář) | foto: Národní divadlo moravskoslezské (NDM)

Národní divadlo moravskoslezské tuto Rossiniho operu uvedlo poprvé v roce 1919, tedy během vůbec první sezóny divadla. Poslední nastudování mělo premiéru v roce 2002, kdy dílo zaznělo v italském originále. Nyní se Lazebník vrátí již v deváté inscenaci.

„Naše nové nastudování je svým způsobem českou (vlastně světovou) premiérou. Už přidané tři vykřičníky v názvu díla Lazebník sevillský!!! upozorňují, že tento Lazebník je spojen s Ostravou ještě o něco více než inscenace předešlé! Zazní totiž v novém českém přebásnění Jaromíra Nohavici,“ uvádí ředitel NDM Jiří Nekvasil.

img-responsive

Veronika Holbová a Svatopluk Sem v inscenaci Lazebník sevillský!!! (foto: Martin Popelář) | foto: Národní divadlo moravskoslezské (NDM)

Jaromír Nohavica již pro ostravskou operu přebásnil libreta ke třem operám Wolfganga Amadea Mozarta a také k opeře H. A. Marchnera Vampýr. K vytvoření libreta k Lazebníkovi jej inspirovalo dvousté výročí prvního uvedení této opery.

„Tahle opera byla zřejmě nejtěžší. V čem tkvěla náročnost a záludnost práce nad českým libretem? Třeba už v tom, že Lazebník obsahuje spoustu recitativů, takže s trochou nadsázky bych si troufl říct, že je to divadelní konverzační komedie s vloženými zpěvy. Svižný dialog má v italštině jasnou a pregnantní melodiku – tu bylo třeba pro češtinu hledat. Malé tajemství snad můžu prozradit. Cestu mi ukázali polští hiphopeři,“ vysvětluje Jaromír Nohavic v tiskové zprávě.

img-responsive

Lazebník sevillský!!! (foto: Martin Popelář) | foto: Národní divadlo moravskoslezské (NDM)

V Národním divadle moravskoslezském bude poprvé hostovat operní režisér Ondřej Havelka. Ten plánuje vytvořit i zájezdovou verzi inscenace. „Otevře se tak šance, že se opera dostane i do menších divadel, dokonce snad i do alternativních prostorů, třeba kulturních domů nebo sokoloven. Zkrátka tam, kde se diváci s operou třeba nikdy nesetkali. To je zas to moje osvětové bláznovství. Podmínkou pro takové řešení bylo, že budeme minimálně užívat jevištní technologie. Vycházíme z principů commedie dell’arte, vždyť i charaktery a rozložení hlavních figur v Lazebníkovi vychází z tohoto tradičního divadelního stylu. Ke spolupráci jsem si přizval i klauna a choreografa Bilba Reidingera, který právě zná klasické gagy, typické pro tento druh improvizovaného divadla,“ říká Ondřej Havelka.

img-responsive

Jana Horáková Levicová a Martin Šrejma v inscenaci Lazebník sevillský!!! (foto: Martin Popelář) | foto: Národní divadlo moravskoslezské (NDM)

Silnou trojici inscenátorů doplňuje dirigent a hudební skladatel Marko Ivanović, který se ujal hudebního nastudování a také úprav instrumentace díla do zmíněné zájezdové verze. „Určitá velkorysost je vlastnost, která je vlastní nejen Rossinimu, ale sluší i jeho dílu. A tak jsem se jako dirigent rozhodl vzdát se v tomto případě pokusů o historickou interpretační věrnost a hlubokou analýzu skladatelových záměrů a více se zaměřit především na vlastní hudební a divadelní intuici,“ sdělil Ivanović.

Hlavní roli Hraběte Almavivy ztvární Ondřej Koplík a Martin Šrejma, v roli Bartola uvidíme Marka Gurbal´a a Miloše Horáka, v roli Rosiny Veroniku Holbovou a Janu Horákovou Levicovou a v roli Figara se objeví Jiří Hájek a Svatopluk Sem. Scénografii vytvořil Martin Černý a kostýmy Eva Kotková.

Premiéry inscenace Lazebník sevillský!!! se uskuteční 15. a 17. června v 18.30 hodin v Divadle Antonína Dvořáka v Ostravě. Inscenace bude hned týden po své ostravské premiéře rovněž uvedena na 59. ročníku Národního festivalu Smetanova Litomyšl 2017.

Premiéra inscenace S láskou Mary na Letní scéně Divadla Bolka Polívky v…

21.06.2021 01:57 Kvůli epidemii sice opožděnou, ale zato rovnou dvojitou premiéru bude mít hořká komedie S láskou…

Související:

Právě se děje