Národní divadlo moravskoslezské se stalo spoluorganizátorem nového mezinárodního festivalu

Ostrava – V úterý byla na zámku v polském městě Łańcut slavnostně podepsána deklarace vzniku mezinárodního festivalu umění TRANS/MISJE. Reprezentantem České republiky bylo zvoleno Národní divadlo moravskoslezské, které na ceremonii zastoupil ředitel divadla Jiří Nekvasil.

Přidejte svůj názor

Zástupci zapojených divadel – vpravo ředitel NDM Jiří Nekvasil – při četbě deklarace  (foto: archiv NDM)

V úterý 13. června se na zámku v polském městě Łańcut sešli zástupci měst Rzeszów, Košice, Debrecan, Lviv, Panevėžys a Ostrava a společně slavnostně podepsali deklaraci vzniku mezinárodního festivalu umění TRANS/MISJE. Českou republiku reprezentuje Národní divadlo moravskoslezské, za které deklaraci podepsal ředitel Jiří Nekvasil.

S myšlenkou vzniku nového festivalu přišlo řešovské divadlo v Polsku. Cílem festivalu TRANS/MISJE je především mezioborovost jak v oblast umění (divadlo, tanec, hudba, film, performance, tak v oblasti vědecké (politologie, sociologie, historie, literární věda, divadelní věda, sociologie). „Plánované festivalové akce by tedy neměly být pouze uměleckým projektem, ale prostorem pro vzdělávání, debaty, setkávání, konference a přednášky,“ uvedl ředitel divadla v Řešově Jan Nowara.

img-responsive

Ředitel NDM Jiří Nekvasil při podpisu deklarace (foto: archiv NDM) | foto: Národní divadlo moravskoslezské (NDM)

Název festivalu vypovídá o překročení hranic, o pomyslném stavění mostu. Právě to mají totiž společné všichni partneři projektu – jedná se o velká města, která musí stále bojovat o pozornost kvůli příhraniční poloze, jež však podporuje i prolínání kultur. „Byli jsme jeden státní prostor, a i když jsme každý jiné národnosti, to vědomí, že patříme do střední Evropy a že máme společnou evropskou kulturu, to nás stále propojuje,“ říká ředitel NDM Jiří Nekvasil.

První ročník festivalu proběhne od 25. srpna 2018 do 1. září 2018Řešově. Rok 2018 je zásadním rokem pro všechny zúčastněné státy – festival připomene i sté výročí reorganizace Evropy. Do festivalu se zapojilo polské Divadlo Wandy Siemaszkowej v Řešově, Státne divadlo Košice, Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě, maďarské Csokonajovo divadlo v Debrecíně, Národní akademické ukrajinské činoherní divadlo Marie Zankověcké ve Lvově a litevské Divadlo Juozase Miltinise ve městě Panevėžys.

Další ročníky se budou konat střídavě ve městech spoluorganizátorů festivalu. Jeden z ročníků tak bude hostit i Ostrava. „Záleží na nás, jakou kreativitou, jakými nápady, jakou diskuzí tento prostor naplníme – i přes hranice divadla. Považuji to za velkou výzvu, kterou se nám, věřím, podaří naplnit,“ dodává ředitel NDM Jiří Nekvasil v tiskové zprávě.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

RECENZE: Hudební komedie Klapzubova jedenáctka je opravdu zážitek. A to i…

18.12.2018 09:48 Eduard Bass v roce 1922 napsal krásný a veselý příběh o jednom úspěšném rodinném týmu, a to téměř…

Lednová Tell or Show bude (Ne)závislá. V Divadle Bolka Polívky se setkají…

18.12.2018 09:00 Brno – Originální divadelní talk show Tell or Show přivítá v lednu muže se srdcem jako kníže Rohan…

RECENZE: Maloměšťáci vyměnili život za kulisy. Ikonického díla ruské…

17.12.2018 10:31 Brněnské experimentální HaDivadlo se v rámci 44. sezony ujalo premiérové inscenace Maloměšťáci…

Hej, Václave! V Huse na provázku vzpomínali na Havla, akce se konala již…

16.12.2018 20:05 Potřetí se dnes v podvečer uskutečnila v Divadle Husa na provázku akce s názvem Hej, Václave! Název…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama