Národní divadlo moravskoslezské se stalo spoluorganizátorem nového mezinárodního festivalu

Ostrava – V úterý byla na zámku v polském městě Łańcut slavnostně podepsána deklarace vzniku mezinárodního festivalu umění TRANS/MISJE. Reprezentantem České republiky bylo zvoleno Národní divadlo moravskoslezské, které na ceremonii zastoupil ředitel divadla Jiří Nekvasil.

Přidejte svůj názor

Zástupci zapojených divadel – vpravo ředitel NDM Jiří Nekvasil – při četbě deklarace  (foto: archiv NDM)
doporučujeme

V úterý 13. června se na zámku v polském městě Łańcut sešli zástupci měst Rzeszów, Košice, Debrecan, Lviv, Panevėžys a Ostrava a společně slavnostně podepsali deklaraci vzniku mezinárodního festivalu umění TRANS/MISJE. Českou republiku reprezentuje Národní divadlo moravskoslezské, za které deklaraci podepsal ředitel Jiří Nekvasil.

S myšlenkou vzniku nového festivalu přišlo řešovské divadlo v Polsku. Cílem festivalu TRANS/MISJE je především mezioborovost jak v oblast umění (divadlo, tanec, hudba, film, performance, tak v oblasti vědecké (politologie, sociologie, historie, literární věda, divadelní věda, sociologie). „Plánované festivalové akce by tedy neměly být pouze uměleckým projektem, ale prostorem pro vzdělávání, debaty, setkávání, konference a přednášky,“ uvedl ředitel divadla v Řešově Jan Nowara.

img-responsive

Ředitel NDM Jiří Nekvasil při podpisu deklarace (foto: archiv NDM) | foto: Národní divadlo moravskoslezské (NDM)

Název festivalu vypovídá o překročení hranic, o pomyslném stavění mostu. Právě to mají totiž společné všichni partneři projektu – jedná se o velká města, která musí stále bojovat o pozornost kvůli příhraniční poloze, jež však podporuje i prolínání kultur. „Byli jsme jeden státní prostor, a i když jsme každý jiné národnosti, to vědomí, že patříme do střední Evropy a že máme společnou evropskou kulturu, to nás stále propojuje,“ říká ředitel NDM Jiří Nekvasil.

První ročník festivalu proběhne od 25. srpna 2018 do 1. září 2018Řešově. Rok 2018 je zásadním rokem pro všechny zúčastněné státy – festival připomene i sté výročí reorganizace Evropy. Do festivalu se zapojilo polské Divadlo Wandy Siemaszkowej v Řešově, Státne divadlo Košice, Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě, maďarské Csokonajovo divadlo v Debrecíně, Národní akademické ukrajinské činoherní divadlo Marie Zankověcké ve Lvově a litevské Divadlo Juozase Miltinise ve městě Panevėžys.

Další ročníky se budou konat střídavě ve městech spoluorganizátorů festivalu. Jeden z ročníků tak bude hostit i Ostrava. „Záleží na nás, jakou kreativitou, jakými nápady, jakou diskuzí tento prostor naplníme – i přes hranice divadla. Považuji to za velkou výzvu, kterou se nám, věřím, podaří naplnit,“ dodává ředitel NDM Jiří Nekvasil v tiskové zprávě.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Woody Allen zrežíroval operu, debutovat bude v milánské La Scale

03.07.2019 08:01 Po 51 filmech bude Woody Allen debutovat jako operní režisér ve slavné milánské La Scale. Od 6. do…

Muellerova zpráva se dočkala dramatizace. Jediné představení s řadou…

24.06.2019 21:26 Dnes už proslulá závěrečná zpráva amerických vyšetřovatelů o ruském vlivu na prezidentské volby v…

RECENZE: Romeo a Julie v nevšední inscenace pod brněnským nebem

17.06.2019 13:06 RECENZE - Slavná hra Williama Shakespeara se po letech vrátila do Brna a to na letní scéně, v…

Adaptace románu Hana v Národním divadle Brno: Úžasná inscenace s…

15.06.2019 12:52 RECENZE - Třetí román úspěšné autorky, Aleny Mornštajnové se dočkal jevištního zpracování. Povedlo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama