Letní shakespearovské slavnosti dnes zahájí skvěle obsazený Hamlet

Praha – Již dnes bude zahájen letošní ročník oblíbeného divadelního festivalu Letní shakespearovské slavnosti. V malebném prostoru Královské zahrady na Pražském hradě se dnes poprvé odehraje novinková inscenace Hamleta s Jaroslavem Pleslem v hlavní roli.

Přidejte svůj názor

Jaroslav Plesl v inscenaci Hamlet (foto: Viktor Kronbauer)
doporučujeme

Již dnes bude zahájen další ročník festivalu Letní shakespearovské slavnosti. V malebném prostoru Královské zahrady na Pražském hradě dnes bude mít premiéru novinková inscenace Hamlet v režii Michala Vajdičky a s Jaroslavem Pleslem, Hynkem Čermákem a Lenkou Vlasákovou v hlavních rolích. Dnešní premiéra je prvním z celkem 162 představení, které festival letos nabídne.

img-responsive

Vepředu Veronika Kubařová a Jaroslav Plesl v inscenaci Hamlet (foto: Viktor Kronbauer) | foto: Turner PR

Premiéra Hamleta a další pražská představení se letos přesouvají do nového prostoru v Královské zahradě před Míčovnou kvůli rekonstrukci tradičního dějiště Slavností – Nejvyššího purkrabství. Vstup pro diváky na novou letní scénu společně s pokladnou se nachází v ulici Mariánské hradby v docházkové vzdálenosti ze zastávky tramvaje Pražský hrad. Pokladna je přístupná v hracích dnech od 15 do 18 hodin z Královské zahrady a od 18 do 21 hodin z ulice Mariánské hradby.

Novinková inscenace Hamlet v úpravě a režii Michala Vajdičky se zatím setkává s nadšením herců. „Hlavní je tady totiž linie rodiny, vztahů a intimity. Zabýváme se tím, jak Hamlet naloží s informacemi, které v úvodu hry získá, jestli jim uvěří, jestli je dokáže využít, nebo ne. A také jestli je jeho touha po pravdě tak silná, že se kvůli ní dokáže vzdát lásky, úplně změnit svůj život, a dokonce i zabít. Do jaké míry je Hamlet mstitelem z vlastní vůle a do jaké z vůle jiných. To jsou velmi vzrušující otázky a možnosti,“ vysvětluje Jaroslav Plesl, kterého uvidíme v hlavní roli.

img-responsive

Jaroslav Plesl a Vladimír Polívka v inscenaci Hamlet (foto: Viktor Kronbauer) | foto: AGENTURA SCHOK

Představitel Claudia, Hynek Čermák, se s touto tragédií setkal na divadle vůbec poprvé. „Překvapuje mě, jak je Shakespearův text mnohovrstevný, víceznačný, a fascinuje mě způsob, jakým titulní roli zkoušeli Jarda Plesl s režisérem Michalem Vajdičkou. Oba šli směrem, který bych nečekal a který mě nesmírně zajímá,“ říká Čermák v tiskové zprávě.

Vajdička již pro Slavnosti režíroval Othella a stejně jako tenkrát i letos zvolil komorní interpretaci, aby tak vynikl konflikt postav a rodiny. „Hamlet je inteligentní empatický člověk, který v porovnání s jinými Shakespearovými postavami neřeší věci s horkou hlavou. Za všechna svá rozhodnutí a skutky nese plnou zodpovědnost. Hamlet hledá pravdu, život ve lži a nevědomosti ho sžírá. Sice za sebou nechává i oběti, ale stojí mu to za to. To mi je na něm velmi sympatické,“ dodává režisér.

Kromě Hamleta letošní program nabízí osm dalších inscenací. Nebude chybět loňská premiéra komedie Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete s Marií Doležalovou, Milanem Šteindlerem či Nelou Boudovou v hlavních rolích. Pouze deset srpnových představení rozehraje tragédii Romeo a Julie s Terezou Voříškovu a Janem Sklenářem a vrátí se také projekt Pocta Shakespearovi s Janem Třískou.

Více informací a vstupenky najdete na www.shakespeare.cz.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Děláme divadlo založené na kvalitním scénáři, dobrém hereckém projevu a…

13.04.2019 09:30 ROZHOVOR: Během dvou desetiletí v brněnské Mahenově činohře herec Petr Halberstadt ztvárnil řadu…

Nebezpečné vztahy v Brně: Proč znovu inscenovat Valmonta? Po premiéře je…

11.04.2019 12:43 RECENZE - Sedmou inscenací sedmdesáté čtvrté sezony Městského divadla v Brně byl známý příběh…

Maďarská opera vyřešila spor šalamounsky: Herci museli prohlásit, že jsou…

11.04.2019 08:31 Vedení maďarské státní opery žádalo po některých hercích, aby písemně prohlásili, že jsou …

Divadelní svět Brno slaví deset let a sní evropský sen!

02.04.2019 13:00 Prestižní a divácky oblíbený festival Divadelní svět Brno letos v termínu 23. – 28. května 2019…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama