Moravské divadlo Olomouc se raduje z vyšší návštěvnosti a tržeb

Olomouc – Divadelní sezóna právě skončila a nastal čas na prázdninovou rekapitulaci. Moravské divadlo Olomouc uvedlo dvanáct nových inscenací, z nichž většina se záhy zařadila mezi divácké hity. Olomoucké divadlo překročilo stotisícovou hranici návštěvnosti a může se radovat i z nárůstu tržeb a Ceny Thálie.

Yui Kyotani v baletu Don Quijote (foto: Jan Procházka)
doporučujeme

Moravské divadlo Olomouc nabídlo během právě skončené sezóny 2016/2017 celkem dvanáct premiérových titulů, z nichž většina se hned zařadila mezi divácké hity. Divadlo se může pochlubit z vyšší návštěvnosti – s přehledem překročilo stotisícovou hranici, a s tím souvisejícím vzrůstem tržeb. Sezóna divadlu také přinesla Cenu Thálie pro baletní soubor.

Průměrná návštěvnost představení za sezónu činí 76 procent, tedy o dvě procenta více než v loňské sezóně. Celkem do Moravského divadla Olomouc zavítalo přes 102 tisíc diváků (loni přes 95 tisíc). Tržby se zvedly z loňských osmnácti milionů na devatenáct.

„Není větší radosti, než když můžeme večer stanout před vyprodaným hledištěm a smíme se těšit z diváckého zájmu a ohlasu. Stejně jako v předchozích letech chci našim milým věrným divákům poděkovat za přízeň, kterou nám prokazují. Vnímáme ji také jako velký závazek vůči naší početné divácké obci,“ říká ředitel Moravského divadla Olomouc Pavel Hekela v tiskové zprávě.

Nejvíce diváků přilákaly inscenace Sluha dvou pánů, Labutí jezero Queen – The show must go on a Noc na Karlštejně. Z premiér výrazně zaujaly balety Don Quijote a Othello, činoherní tituly Central Park West, Jméno, Mistr a Markétka a Robin Hood a revuální opereta Hledám děvče na boogie woogie.

img-responsive

Tomáš Krejčí jako Robin Hood (foto: Jan Procházka) | foto: Moravské divadlo Olomouc (MDO)

Sezóna v činoherním souboru se nesla ve znamená nového vedení – Michaela Taranta vystřídal v roli uměleckého šéfa Roman Vencl. „Asi největší radost mám z toho, že žádná z šesti premiér, které jsme letos uvedli, neskončila propadákem. Ke všem novým titulům si diváci našli cestu a hned čtyři z nich – Robin Hood, Mistr a Markétka, Jméno a Central Park West – jsou od svých premiér v podstatě neustále vyprodané. Souboru činohry se o několik nezanedbatelných procentních bodů zvedla návštěvnost a podařilo se nám sehnat nové, vynikající herečky a herce, kteří od příští sezony posílí náš soubor To jsou asi ty největší radosti, kvůli kterým se těším, až se do toho po prázdninách vrhneme znovu,“ sdělil Vencl.

S olomouckou činohrou se loučí herečka Vendula Fialová, která odchází do nového angažmá v pražském Divadle pod Palmovkou, a herec Vojtěch Lipina, který nastupuje do ostravské Komorní scény Aréna. Novou hereckou posilou bude Vendula Nováková, jež má za sebou angažmá v šumperském divadle, a Lukáš Červenka, který do Olomouce přichází z ostravského Divadla loutek.

img-responsive

Vojtěch Lipina v inscenaci Úplné zatmění (foto: Jan Procházka) | foto: Moravské divadlo Olomouc (MDO)

„Jako zástup za mateřskou dovolenou Lenky Kočišové nastupuje Natálie Tichánková, která má vystudovaný muzikál na brněnské JAMU, a novou posilou je i čerstvý absolvent ostravské konzervatoře Marek Pešl. Úvazek po Aničce Stropnické, která odchází do Prahy na volnou nohu, přebírá Kristýna Krajíčková,“ doplňuje Vencl.

Soubor opery a operety má za sebou také úspěšnou sezónu. „Obě operetní inscenace, které jsme nabídli, jsou krásné a vydařené. Hledám děvče na boogie woogie je úsměvnou komedií, o kterou je od premiéry obrovský zájem. Jsem rád, že se diváci na představení dobře baví. Země úsměvů patří mezi top operety a naše inscenace je obrazem toho, že jde o velké, krásné a působivé dílo. Jsem rovněž pyšný na nové operní tituly. Pucciniho Bohéma je v našem nastudování na evropské úrovni po stránce scénické i interpretační. Řecké pašije Bohuslava Martinů byly v Olomouci uvedeny poprvé v historii a mohu s hrdostí říct, že šlo o uvedení jedinečné a originální. Už se těším na podzimní představení v Praze v rámci festivalu Opera 2017. Mám z celé práce v uplynulé sezoně velkou radost a jsem na náš soubor pyšný,“ shrnul umělecký šéf souboru opery a operety Miloslav Oswald.

img-responsive

Lucie Kordová v operetě Země úsměvů (foto: Jan Procházka) | foto: Moravské divadlo Olomouc (MDO)

Soubor si vysloužil také nominace na Ceny Thálie pro Ondřeje Koplíka za ztvárnění Vévody z Mantovy v inscenaci Rigoletto, Davida Szendiucha za Attilu ve stejnojmenné inscenaci v opavském divadle a Martina Štolbu za roli Papagena v olomoucké Kouzelné flétně. I tento soubor bude od nové sezóny obměněn. Po osmi letech jej opouští Ondřej Koplík. Novou posilu vybere vedení souboru po prázdninách.

Baletní soubor se nejvíce těší ze zisku prestižní Ceny Thálie pro primabalerínu Yui Kyotani za ztvárnění Kitri v nové inscenaci Don Quijote. „Jsem moc šťastný a přeji Yui toto ocenění z celého srdce. Zaslouží si jej nejen za to, s jakou bravurou zvládla tuto technicky náročnou úlohu, ale i za všechny její předchozí krásné role v Moravském divadle,“ zdůraznil umělecký šéf souboru Robert Balogh.

img-responsive

Yui Kyotani v baletu Don Quijote (foto: Jan Procházka) | foto: Moravské divadlo Olomouc (MDO)

„Při letmém zhodnocení uplynulé sezony lze říct, že byla opět velmi úspěšná. Zcela neoddiskutovatelné jsou úspěchy našeho souboru na domácích i zahraničních scénách, které se neustále stupňují. Soubor absolvoval tradičně vřele přijaté zimní turné v Německu, výhledově máme namířeno představit naše balety do Polska, Estonska a Litvy,“ pokračuje Balogh.

Po pětiletém angažmá se s baletním souborem loučí polská sólistka Karolina Zarach, odchází také tanečník Petr Ondrka. Nové posily oznámí vedení souboru po prázdninách.

Novou divadelní sezónu zahájí Moravské divadlo tradičním slavnostním galavečerem, který se letos uskuteční 10. září. Večer bude opět spojený s předáním cen za nejlepší umělecké výkony předchozí sezóny a provázet jím budou Daniela Krahulcová a její nový kolega v souboru činohry Marek Pešl.

Během prázdnin divadlo nabízí festival Moravské divadelní léto (25. 8. – 2. 9. v Olomouci, Křelově a Čechách pod Kosířem) nebo open-air představení Sluha dvou pánů, které se uskuteční 8. září na olomouckém Horním náměstí v rámci Dnů evropského dědictví.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Divadelní svět Brno jako pilotní projekt uvítal přes 2 tisíce diváků

26.05.2021 20:29 Mezi 20. a 25. květnem otevřel festival Divadelní svět Brno divákům 8 divadelních budov a uvedl…

Divadelní svět Brno startuje už od 20. května naživo v divadlech

14.05.2021 17:17 Aktualizováno Pořadatelům mezinárodního festivalu Divadelní svět Brno se podařilo získat výjimku a otevřít…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama