Národní divadlo zakončilo 134. sezónu. Příští sezónu zahájí s novými šéfy souborů

Praha – Národní divadlo odehrálo v sezóně 2016/2017 přes tisíc představení a na repertoáru mělo více než sto titulů. Podle ředitele Buriana byla 134. divadelní sezóna úspěšná.

Národní divadlo v Praze
doporučujeme

Národní divadlo úspěšně zakončilo svoji 134. sezónu, za kterou soubory odehrály celkem 1024 vlastních představení a na repertoáru bylo 108 vlastních titulů. Souhrnná hrubá tržba za vlastní představení v celé sezoně byla 254 636 134 korun.

Do Národního divadlo v uplynulé sezóně vyrazilo celkem 507 174 diváků a průměrná návštěvnost se v porovnání s loňskou sezónu o něco málo zvedla – letos činila 77,2 procent oproti loňským 76,0 procentům. „Naše divadelní mise je úspěšná. Diváci nás za ni odměňují stále vzrůstajícím zájmem o naše inscenace,“ shrnuje ředitel Národního divadla Jan Burian v tiskové zprávě.

Do nové sezóny vstoupí naše největší scéna s novým generálním partnerem. Komerční banku vystřídá společnost Reiffeisenbank. „Příchod nového generálního partnera do Národního divadla je pochvalou za naše umělecké výsledky i ocenění vzrůstajícího počtu diváků. Je také nadějí pro lepší podporu rozvoje českého divadla. Neseme společnou odpovědnost za morální a kulturní podobu naší společnosti,“ komentuje Burian.

„Je nám ctí, že můžeme podpořit jeden ze symbolů národní identity. Jsme hrdí, že naše jméno spojujeme s takto prestižní a reprezentativní kulturní institucí. Velmi se těšíme na budoucí spolupráci a budeme se maximálně snažit přispět k dalšímu rozvoji všech scén a uměleckých souborů Národního divadla,“ říká generální ředitel a předseda představenstva Raiffeisenbank, Igor Vida.

„Děkujeme Komerční bance, že doprovázela Národní divadlo na jeho cestě dlouhých patnáct let. I díky její podpoře se podařilo zrealizovat mnoho úspěšných projektů a inscenací,“ dodává ředitel Burian. Reiffeisenbank se stane generálním partnerem Národního divadlo na další tří divadelní sezóny s možností prodloužení spolupráce i na další období.

Nová sezóna se ponese také ve znamení personálních změn na vedoucích postech. Umělecký šéf baletu Petr Zuska v Národním divadle končí a vedení souboru předá Filipu Barankiewiczovi. Jana Dvořáková vystřídá na vedoucí pozici činoherního souboru Michala Dočekala a do zaslouženého důchodu odchází umělecký šéf Laterny magiky Zdeněk Prokeš. „Děkujeme za všechnu vykonanou práci a přejeme všem pánům mnoho pracovních úspěchů v nových projektech,“ loučí se se jmenovanými ředitel Burian.

Na uvolněné místo uměleckého šéfa Laterny magiky proběhlo otevřené výběrové řízení. Nikdo z uchazečů však nezískal více než jeden hlas. Z dvanácti kandidátů nikdo nepředstavil koncept, který by nabízel dostatečně zajímavou cestu rozvoje. „Ukazuje se, že budoucnost Laterny magiky je spjata s plánovanou rekonstrukcí Nové scény, neboť jak se ukazuje, bez zásadního technologického pokroku budeme za evropskými standardy stále zaostávat,“ konstatuje ředitel Burian.

Organizovat běžný provoz a práci souboru bude tedy nadále jeho stávající vedoucí Pavel Knolle. Běžnou ekonomickou a personální agendu povede Jana Dvořáková. Všechna plánovaná představení Laterny magiky i avizovaná premiéra v roce 2018 se uskuteční podle původního časového harmonogramu. Národní divadlo také vypsalo otevřenou výzvu na projekty inscenací k šedesátému výročí Laterny – z přihlášených projektů porota vybrala tři, které se budou během letních prázdnin konzultovat.

„Požádáme o dopracování projektů, aby vznikl předpoklad více reflektovat novou inscenací vývoj Laterny magiky za posledních šedesát let,“ prozrazuje ředitel Burian. „Laterna magika zůstane prostorem pro zajímavé a experimentální projekty jak externí, tak vznikající ve spolupráci ostatních uměleckých souborů Národního divadla. Nová inscenace i práce souboru jsou tedy zajištěny.“

Nová sezóna bude zahájena 1. září 2017 v 16 hodin na náměstí Václava Havla. Slavnostního zahájení se zúčastní umělci Národního divadla a na programu bude pohádka pro děti, opékání buřtů, občerstvení pro dospělé, výtvarné i baletní dílny a v neposlední řadě módní přehlídka nejlepších kostýmů z inscenací ND.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Divadelní svět Brno jako pilotní projekt uvítal přes 2 tisíce diváků

26.05.2021 20:29 Mezi 20. a 25. květnem otevřel festival Divadelní svět Brno divákům 8 divadelních budov a uvedl…

Divadelní svět Brno startuje už od 20. května naživo v divadlech

14.05.2021 17:17 Aktualizováno Pořadatelům mezinárodního festivalu Divadelní svět Brno se podařilo získat výjimku a otevřít…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama