Sólistka opery Národního divadla Brno se připravuje na Rusalku pod širým nebem

Český Krumlov - Sólistka operního souboru Národního divadla Brno, Jana Šrejma Kačírková, se právě připravuje na vystoupení v "divadle s nejvyšším stropem na světě". Které to je, ptáte se? Přece Otáčivé hlediště v Českém Krumlově, kde si Kačírková opět zazpívá pod širým nebem.

Přidejte svůj názor

Jana Šrejma Kačírková (operní zpěvačka)
doporučujeme

"Těším se na dobrodružství pod širým nebem," říká operní zpěvačka Jana Šrejma Kačírková, která letos vystoupí na jedinečné přírodní divadelní scéně s otáčivým hledištěm v nejvýše položené zahradě zámku Český Krumlov. Sólistka opery Národního divadla Brno se představí v titulní roli Rusalky ve stejnojmenné inscenaci slavné opery Antonína Dvořáka.

„Vystoupení pod širým nebem mají své kouzlo, ale také bývají velkým a mnohdy nečekaným dobrodružstvím," uvedla sopranistka, pro níž tato dobrodružství nejsou nic nového. Vystoupila například jako Violetta ve Verdiho opeře La traviata na hradě Špilberk v Brně, kde zpívala i během bouřky.

img-responsive

Jana Šrejma Kačírková (operní zpěvačka) | foto: Jihočeské divadlo

„Ve chvíli, kdy Violetta umírala, začalo pršet, když zemřela, lilo už jako z konve,“ vzpomíná pěvkyně. Nikdo z diváků však své sedadlo neopustil. „Lidé v prudkém dešti stáli a tleskali. I zcela promočení zůstali na svých místech. To je velké ocenění.“

V červenci vystoupila i ve svém rodném Vidově na koncertu při příležitosti 660. výročí založení obce. Počasí bylo opět nevyzpytatelné - pršet přestalo zhruba dvacet minut před zahájením koncertu, což značně ovlivnilo návtěvnost.

img-responsive

Jana Šrejma Kačírková (operní zpěvačka) | foto: Jihočeské divadlo

Držitelku dvou celostátních a tří jihočeských Thálií a její hosty, tenoristu Martina Šrejmu, zpěváka Adama Vojtěcha a houslistu Vítězslava Ochmana, doprovázené třicetičlenným orchestrem Virtuosi di Praga s dirigentem Oldřichem Vlčkem, přesto doprovázel standing ovation tisícovky nadšených posluchačů.

V podání Jany Šrejma Kačírkové zazněla ve Vidově i slavná árie Rusalky „Měsíčku na nebi hlubokém“. Tato velmi náročná skladba je pak v souvislosti s úskalími zpěvu pod otevřeným nebem důvodem toho, proč pěvkyně vystoupí v této roli pouze třikrát. „Kdybych ji zpívala častěji, mohla bych ohrozit svůj hlas," vysvětlila.

Partnerem Jany Šrejma Kačírkové bude před v roli prince Aleš Voráček. „S Alešem se známe velmi dobře, na jevišti je to můj častý partner a rozumíme si," těší se sopranistka na představení.

Počasí ovšem není jediným otazníkem, či dobrodružstvím, které přírodní představení před otáčivým hledištěm v Českém Krumlově přináší. Účinkující například nevidí na dirigenta a hudbu slyší z reproduktorů. V divadle je to jiné. Dirigent je mezi scénou a publikem a lze se lépe orientovat. Někdy se zvuk nenese, jindy je dobře slyšet. Jsme zase u toho prázdninového dobrodružství, které taková vystoupení přinášejí. Proto je mám moc ráda. Sice se dost naběháme, ale Jiří Heřman připravil opravdu krásnou režii. Moc se těším," doplnila sopranistka.

Jana Šrejma Kačírková vystoupí v Rusalce v úterý 8., ve čtvrtek 10., a v sobotu 12. srpna na Otáčivém hledišti v Českém Krumlově. Sopranistku bude možné slyšet na jihu Čech i v pátek 11. srpna. Konkrétně v Pištíně na Českobudějovicku, kde za účasti hejtmanky Jihočeského kraje Ivany Stráské zapěje českou národní hymnu při příležitosti slavnostního předávání cen jihočeská Vesnice roku 2017. Akce začíná ve 12 hodin ve Sportovně rekreačním areálu Pištín.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mne blesk se dotekl: Reduta uvedla zvláštní dílo, život spisovatele a…

23.03.2019 16:27 Málokdy se povede na jeviště dostat podrobný životopis známého autora tak, aby to nebyl jenom nudný…

RECENZE: Provázkovský Hráč je žánrový kočkopes. Nahota jako deus ex machina

22.03.2019 20:20 RECENZE – Inscenace klasického románu Dostojevského s názvem Hráč zaujme především anarchistickým…

Velký divadelní svátek v Brně: Blíží se 10. ročník festivalu Divadelní svět

20.03.2019 09:32 Divácky oblíbený festival Divadelní svět Brno letos v termínu 23. – 28. května 2019 vstoupí do…

RECENZE: Don G: Vtipná opera z Českých Budějovic

11.03.2019 13:47 Recenze - Je to už skoro rok (květen 2018) co Opera Jihočeského divadla uvedla v premiéře velmi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama