Kostýmy muzikálu IAGO budou díly známé návrhářky

Muzikál Janka Ledeckého s názvem IAGO bude mít premiéru 21. září v Divadle Hybernia. Jistým unikátem této produkce však budou kostýmy. Jejich výroby se totiž ujala úspěšná česká návrhářka Beata Rajská. Minimálně těch dámských.

Přidejte svůj názor

Beata Rajská upravuje střih Dashiných šatů
doporučujeme

Beata Rajská je známá svou návrhářskou tvorbou a ženskostí svých modelů. Tuto ženskost se snaží zakomponovat i do kostýmů postav. Pracuje na šatech pro Dashu, která představuje postavu Bahiyi, a Aničku Slováčkovou, ta se ujme role Desdemony.

Kostýmy přitom Rajská s ostatními probírala přes videohovor. Hlavní slovo při výběru měl americký režisér Johnson. Diskuze trvala dvě a půl hodiny a na jejím konci se všichni shodli, jak by kostýmy měly vypadat.

Pro Rajskou to nebude nic jednoduchého, každá herečka má mít několik kostýmů. K tomu je třeba ušít kostýmy ostatních a také alternujících hereček. S tím počet kostýmů vzrostl a Rajská by měla vypracovat kostýmů více než sedmdesát. Není to přitom nic jednoduchého.

Mezi šitím kostýmů a běžných modelů jsou rozdíly. Rajská zapojila většinu své dílny, ovšem mají trochu problémy. „Zatímco v naší tvorbě převládají krejčovské finessy a fajnovosti, tady jde hlavně o pevnost a způsob převlékání. Na jevišti se často počítají minuty,“ vysvětlila.

Jednoduché není ani ucelit si koncepci kostýmů. „Například Bahiya je dívka z Orientu, která tíhne k evropské kultuře. Vzniká tak určitá směs, která se projevuje i v oblékání. K tomu je potřeba počítat i s kombinacemi materiálů,“ komentovala Rajská.

Dasha má roli Bahiyi or Janka Ledeckého slíbenou již několik let. „Bahiya je sice menší, ovšem výrazná role s úžasnou písní,“ myslí si Dasha. Do muzikálu šla hlavně proto, že chtěla spolupracovat s Jankem Ledeckým, protože ji baví jeho díla a jejich témata. Je prý také zvědavá na kostýmy. „Zárukou je Beata, nebude podle mě třeba řešit žádné připomínky,“ dodala.

Anička Slováčkové o své roli zatím ví jen to, co je známé z původní Shakespearovy hry Othello. Co Desdemonu čeká pod vedením Janka Ledeckého, si není jistá. V nejbližších dnech se však mají konat první zkoušky a to by Slováčkové mělo dát šanci, aby si vše ujasnila.

Už když roli přijímala, si Slováčková uvědomovala, že její postava nebude mít šťastný konec. „Vzala jsem roli s chutí i kvůli tomu, kolik mých kolegů a přátel už je obsazeno,“ řekla. Kdo bude autorkou kostýmů, ji silně překvapilo. „Beata byla pro mě překvapením. Máma od ní má nejedny šaty a vždy si je pochvalovala a nosila je s velkou úctou. Určitě jí do tvorby nebudu mluvit,“ prohlásila Slováčková a dodala, že se na Šaty od Rajské opravdu těší.

Na muzikálu spolupracuje Janek Ledecký s americkým režisérem Robertem Johansonem. V rolích Desdemony se budou se Slováčkovou střídat Lucie Černíková a Dominika Richterová. V Dashině roli budou alternovat Markéta Poulíčková a Monika Sommerová.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

RECENZE: Santiniho jazyk aneb postmoderní výprava do fantazijní minulosti

29.10.2019 10:56 RECENZE - Městské divadlo v Brně uvedlo jako svou třetí inscenaci sezony a padesátou sedmou…

RECENZE: Světoznámý muzikál Mamma Mia! dorazil do Brna: Kdo umí, ten umí…

24.10.2019 09:18 RECENZE - Světový muzikál, vytvořený ze známých písní skupiny ABBA, který vidělo v 440 městech vice…

Rozloučení s Chramostovou: Lidé čekali ve frontě, u rakve se vystřídali…

14.10.2019 13:47 Aktualizováno Vynesením rakve z Národního divadla (ND) skončilo dnes před polednem poslední rozloučení s herečkou…

RECENZE: Pera markýze de Sade? Nahota a perverze na jevišti Národního…

14.10.2019 12:06 Národní divadlo v Brně uvedlo inscenaci, která osvětluje postavu známého spisovatele 18. století de…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama