Letošní podzim v Klicperově divadle bude opět patřit festivalu Čekání na Václava

Hradec Králové - Již po čtrnácté se letos bude v Klicperově divadle konat festival Čekání na Václava. Festival opět přinese rozmanitou přehlídku divadelních souborů z celé republiky.

Přidejte svůj názor

Ondřej Kavan alias Adolf Hitler ve hře Už je tady zas! (Foto: Ivan Kahun)

Letos na podzim se bude v Hradci Králové opět konat divadelní festival Čekání na Václava. Přehlídka nabídne představení divadelních souborů z celé republiky. Nebude chybět Východočeské divadlo Pardubice, které odehraje černou grotesku o útrapách manželského páru Živý obraz německého dramatika Maria von Mayenburga v režii Davida Šiktance.

Do Hradce Králové přijede i brněnské Divadelní studio Paradox s inscenací Podzimní sonáta od Ingmara Bergmana v režijním debutu Isabely Smečkové Bencové. V komorním dramatu dvou žen - matky, jež se snaží utéct před zodpovědností za nenaplněné osudy svých dcer, a mladé ženy, jež v sobě koncetruje minulá utrpení, se představí Marta Zaoralová, Kateřina Francová, Dušan Hřebíček a Anna Hřebíčková. 

Divadlo pod Palmovkou přiveze do Hradce inscenaci Laskavé bohyně, které jsou dramatizací světově proslulého románu Jonathana Littella. Fiktivní paměti Maximiliána Aueho, které jsou vystavěny na půdorysu antické tragédie v režii Michala Langa. V hlavní roli se představí Jan Teplý, který za roli Maxmiliána získal širší nominaci na cenu Thálie 2016.

Těšit se můžete také na pražský Činoherní klub s inscenací Tanec bláznů v režii Ladislava Smočka. Tragikomedie, jejíž autor s výjimečným tušením a inteligencí zobrazil naše bezprostřední obavy z nevyzpytatelného obra na hliněných nohou. V hlavních rolích se objeví Petr Nárožný, Marika Procházková, Ondřej Vetchý, Stanislav Zindulka, Nela Boudová a další.

Chybět nebude ani pražské Studio Hrdinů s inscenací Herec a truhlář Majer mluví o stavu své domoviny v režii Kamily Polívkové. Stanislav Majer za tuto inscenaci získal Cenu divadelní kritiky za Mužský herecký výkon roku 2016.

img-responsive

Inscenace Herec a truhlář Majer mluví o stavu své domoviny je monodrama Stanislava Majera | foto: Studio Hrdinů

S tragikomedií Už je tady zas bude hostovat soubor Divadla Na Jezerce. Hra o tom, co by bylo, kdyby Hitler v roce 1945 nespáchal sebevraždu, ale třeba jen usnul. A nyní se probudil. V hlavních rolích můžete vidět Ondřeje Kavana, Kristýnu Hrušínskou, Zdeňka Hrušku, Michala Kerna, Miluši Šplechtovou a další.

Jaký by to byl festival bez Antona Pavloviče Čechova. Divadlo v Dlouhé představí svoji novou inscenaci Racka. Hra ruského dramatika, ve které se o něčem jiném mluví, o něčem jiném se žije a o něčem jiném je život, pod taktovkou režijně-dramaturgického tandemu SKUTR. Roli Niny Zárečné ztvárňuje pro diváky Klicperova divadla dobře známá Marie Poulová a v roli Konstantina Trepleva se objeví Pavel Neškudla, který hostoval v inscenaci Klicperova divadla Unisex a nyní ho lze vidět v divadelní adaptaci Davida Drábka Čtyřlístek. Dále hrají Klára Sedláčková-Oltová, Pavel Tesař, Tomáš Turek, Petr Jeništa, Jan Vondráček a další.

Na programu bude i inscenace Naše třída brněnského Divadla PolárkaPřízraky Henrika Ibsena v provedení pražského Divadla X10 nebo inscenace Miss Dietrich lituje Divadla Ungelt

Kromě inscenací festival nabídne i koncertní zábavnou show Jana Budaře Seznamme se. Jan Budař se vtělí do čtyř rolí charismatických mužů, kteří se budou seznamovat s náhodnými divačkami s publika. 

Na přehlídce se samozřejmě představí i domácí Klicperovo divadlo. Celý festival zahájí populární inscenace Figarova svatba v adaptaci a režii Davida Drábka. Dále mohou návtěvníci vidět komedii Vincenc, dále Tři mušketýry Velkou mořskou vílu, Katy nebo nejnovější premiéru Davida Drábka Netopýr.

img-responsive

Vincenc v Klicperově divadle (foto: Patrik Borecký) | foto: klicperovodivadlo.cz

Těšit se můžete také na dvě domácí premiéry, kterými bude 14. ročníku festivalu Čekání na Václava ukončen. První premiérou, která se uskuteční 27. října 2017 ve Studiu Beseda, bude hra Jakuba Tvrdíka v režii Adély Laštovkové Stodolové Spybox. Civilizovaný svět máme rádi. Dřív jsme si mysleli, že svoboda a soukromí je něco jako jakási svátost a privilegium, ale naštěstí jsme tu blbost prokoukli. Ve velkém jsme se začali odhalovat, odkopávat a k velké radosti nás všech i svlékat, protože to zbožňujeme. Protože to potřebujeme. Sledovat cizí životy a být součástí něčeho velkého, něčeho skutečného. Šmírovat.

Velký dům někde v horách, sněhová vánice, osm žen, jedna mrtvola. Osm žen a každá je jiná, každá něco skrývá. A kdo je vrah? Kdo mluví pravdu a kdo lže? A je vše opravdu tak, jak to na první pohled vypadá? Druhou premiérou, která se divákům představí o den později, tedy 28. října 2017, bude detektivní hra Roberta Thomase Osm žen.

Festival Čekání na Václava bude probíhat od 28. září do 28. října 2017 na hlavní scéně Klicperova divadla a ve Studiu Beseda. Prodej vstupenek bude zahájen v pondělí 28. srpna v 10 hodin v předprodeji Klicperova divadla na Gočárově třídě a online prostřednictvím webových stránek www.klicperovodivadlo.cz a www.hkpoint.cz. Předplatitelé si mohou přednostně vyměnit kupony a zakoupit vstupenku na jedno představení již od čtvrtka 24. 8. 2017.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

RECENZE: Hudební komedie Klapzubova jedenáctka je opravdu zážitek. A to i…

18.12.2018 09:48 Eduard Bass v roce 1922 napsal krásný a veselý příběh o jednom úspěšném rodinném týmu, a to téměř…

Lednová Tell or Show bude (Ne)závislá. V Divadle Bolka Polívky se setkají…

18.12.2018 09:00 Brno – Originální divadelní talk show Tell or Show přivítá v lednu muže se srdcem jako kníže Rohan…

RECENZE: Maloměšťáci vyměnili život za kulisy. Ikonického díla ruské…

17.12.2018 10:31 Brněnské experimentální HaDivadlo se v rámci 44. sezony ujalo premiérové inscenace Maloměšťáci…

Hej, Václave! V Huse na provázku vzpomínali na Havla, akce se konala již…

16.12.2018 20:05 Potřetí se dnes v podvečer uskutečnila v Divadle Husa na provázku akce s názvem Hej, Václave! Název…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama