Letní shakespearovské slavnosti čekají dva večery s Othellem a tři s Komedií omylů

Praha - Hojně navštěvované Letní shakespearovské slavnosti čekají dva večery s tragédií o žárlivém Othellovi. Patřit mu budou poslední dva srpnové dny, na které pak v Praze naváže obnovená premiéra ostravské Komedie omylů.

Přidejte svůj názor

Othello (foto: Agentúra JAY production)

Oblíbený divadelní festival Letní shakespearovské slavnosti čekají dva večery s tragédií Othello. Příběh žárlivce, jeho milující ženy Desdemony a zrádného našeptávače Jaga se po loňském úspěchu vrací do Prahy a patřit mu budou poslední dva srpnové dny. Na Othella poté naváže obnovená premiéra ostravské Komedie omylů.

Inscenace Othello v režii Michala Vajdičky má na kontě pozitivní ohlasy z premiéry, které proběhla v loňském roce. „Vajdičkův Othello je precizně vystavěná hra o manipulaci, čitelná, mrazivá a aktuální. Bez zbytečných ornamentů a kliček mířící k cíli,“ napsala ve své recenzi Radmila Hrdinová.

img-responsive

Othello (foto: Agentúra JAY production) | foto: Turner PR

„Othello je drama o lidských slabostech. Když se řekne Othello, každého napadne, že je to hra o žárlivosti. Ale v Othellovi je témat mnohem více. Například frustrace. A my žijeme frustrované životy v naší krásné době, proto mi přijde toto téma zcela aktuální,“ říká režisér Michal Vajdička.

Roli Desdemony ztvárnila Veronika Khek Kubařová, Othella hraje Jozef Vajda a zákeřného intrikána Jaga Ľuboš Kostelný. Dále se představí Daniel Žulčák, Martin Varínsky a Rebeka Poláková. Hrát se bude na Malostranském náměstí v Lichtenštejnském paláci na Letní scéně HAMU, kde vznikne pouze pro toto představení aréna, v jejímž středu stojí architektonicky zajímavá scéna Pala Andraška doplněná projekcemi na sousedící stěny paláce.

img-responsive

Komedie omylů (foto: Radovan Šťastný) | foto: Turner PR

Po deseti letech se vrátí inscenace Komedie omylů. Fraška, v níž prim hrají dvojčata a jejich zaměněné identity, vznikla v Ostravě v roce 2008. Letos, u příležitosti 10. výročí Letních shakespearovských slavností Ostrava, se podařilo uspořádat její obnovenou premiéru.

Inscenaci režíroval umělecký šéf Národního divadla moravskoslezského Peter Gábor. V hlavních rolích se představí Jiří Sedláček, Aleš Bilík, Marek Holý, Tereza Dočkalová, Pavlína Kafková, Andrea Mohylová, Ivo Marták či Vladimír Polák.

„Úžasná atmosféra zkoušení se přenesla posléze i na diváky a nám se podařilo rozehrát jednu z mála shakespearovských crazy komedií a využít excelentní a brilantně vtipný překlad Martina Hilského,“ říká Vladimír Polák. V Praze se hraje od 31. srpna do 2. září.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

RECENZE: Hudební komedie Klapzubova jedenáctka je opravdu zážitek. A to i…

18.12.2018 09:48 Eduard Bass v roce 1922 napsal krásný a veselý příběh o jednom úspěšném rodinném týmu, a to téměř…

Lednová Tell or Show bude (Ne)závislá. V Divadle Bolka Polívky se setkají…

18.12.2018 09:00 Brno – Originální divadelní talk show Tell or Show přivítá v lednu muže se srdcem jako kníže Rohan…

RECENZE: Maloměšťáci vyměnili život za kulisy. Ikonického díla ruské…

17.12.2018 10:31 Brněnské experimentální HaDivadlo se v rámci 44. sezony ujalo premiérové inscenace Maloměšťáci…

Hej, Václave! V Huse na provázku vzpomínali na Havla, akce se konala již…

16.12.2018 20:05 Potřetí se dnes v podvečer uskutečnila v Divadle Husa na provázku akce s názvem Hej, Václave! Název…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama