Brněnské divadlo Buranteatr představuje dramaturgickou linii celoročních kurzů a workshopů

Brno - S novou divadelní sezónou láká Buranteatr na jedinečné lektory improvizace a fyzického divadla, kteří zde během celého roku povedou kurzy a workshopy. Největšími lákadly mezi lektory bude jistě kanadský herec a improvizátor Lee White, slovenský peformer Jaroslav Viňarský i čeští lektoři Tomáš Wortner a Petr Váša.

Přidejte svůj názor

Divadlo, ilustrační foto

Brněnské divadlo Buranteatr představuje s příchodem nové sezóny jedinečnou dramaturgickou linii celoročních kurzů a worskhopů. Šest vícedenních workshopů, jednu letní školu a pět dlouhodobých kurzů povedou významní čeští i zahraniční lektoři, mezi nimiž bude i kanadský herec a improvizátor Lee White, slovenský choreograf a performer Jaroslav Viňarský nebo čeští lektoři Tomáš Wortner a Petr Váša.

"Naším cílem je díky spolupráci s inspirativními a zkušenými lektory podpořit a rozvíjet platformu pro žánr fyzického a improvizačního divadla, umožnit profesionálům i širší veřejnosti vyzkoušet tyto dva divadelní žánry, které v posledních letech získávají na významu a oblibě a které jsou dosud v Brně značně opomíjeny," říká umělecký šéf divadla Juraj Augustín v tiskové zprávě.

"Pro jednotlivé kurzy jsme oslovili ty nezkušenější a nejzajímavější osobnosti. Jejich působení v Buranteatru je dokladem toho, že se divadlo proměňuje a prosouvá od klasického repertoárového divadla směrem k centru nezávislé kultury s širším dramaturgickým záběrem. Kromě divadelních inscenací vlastní produkce se nyní věnuje také autorským čtením, výtvarným výstavám, worskhopům či rezidencím," dodává dramaturgyně a produkční workshopové linie, Barbara Herucová.

Dílny jsou určené pro různé cílové skupiny - od rodičů se slyšícími i neslyšícími dětmi přes amatérské i profesionální herce až po širokou veřejnost, která se zajímá o současné divadelní trendy, nebo také pro anglicky mluvící obyvatele Brna.

Workshopy budou probíhat v češtině, slovenštině nebo v angličtině bez překdladu. Můžete se zúčastnit jako aktivní účastník, ale i jako pasivní divák. Vstupenky na většinu nabídky jsou k dispozici již nyní na webových stránkách divadla, kde se zájemci také mohou zapsat do dlouhodobých kurzů.

Sérii vícedenních workshopů s externími lektory zahajuje 28. září 2017 workshop Fyzická akce herce, tanečníka, performera, který povede zkušený performer zaměřený na fyzické divadlo Tomáš Wortner. Od 13. ledna 2018 se uskuteční workshop s názvem Fyzické básnictví pod vedením českého performera, spisovatele a výtvarníka Petra Váši. Ten představí fyzické básnictví jako soubor pohybových, hlasových, řečových a grafických cvičení, jako názor na život či metaforu svobodného tvůrčího postoje člověka.

Dále je v nabídce třeba improvizační workshop Character You Recognize, který účastníky provede tvorbou postav a naučí je, jak tyto charaktery používat k improvizaci. Lektorem bude slavný kanadský improvizátor Lee White, který povede ještě kurz Meet Long Form, jenž představí základní struktury takzvaných dlouhých forem. K příležitosti Whiteovy spolupráce budou uvedeny také dvě jeho improvzační vystoupení.

Celou linii uzavře červnový workshop V klidu v pohybu slovenského choreografa, tanečníka a performera Jana Viňarského. Zde se účastníci budou zabývat fenoménem tance z řady úhlů pohledu. Program doplní také dva workshopy s interními lektory Buranteatru. V listopadu se uskuteční ImproLab - Laboratoř improvizačního divadla pod vedením Barbory Herucové, jehož cílem je sestavit stálou skupinu experimentující na poli improvizačního divadla.

Z nabídky celoročních kurzů si můžete vybrat z pokračování Improdílen, které budou realizovány také v angličtině pod názvem Improv Open Class. Pro rodiče s dětmi ve věku od jednoho do patnácti let jsou připraveny Lekce tandemového divadla, které povede herečka Kateřina Jebavá. Již druhým rukem bude BuranTeatr zaštiťovat amatérský divadelní soubor AmaTeatr a posledním celoročním kurzem je Kondičák Juraje Augustína, v němž se účastníci mohou pravidelně věnovat zlepšení své kondice a posílení celého těla.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poslední premiéra letošního roku: HaDivadlo diváky láká na Gorkého…

11.12.2018 10:59 Poslední premiérou roku 2018 v brněnském HaDivadle budou Maloměšťáci ruského autora Maxima Gorkého.…

RECENZE: V roli opuštěné kariéristky Chýlková vystupuje grandiózně. Nebojí…

10.12.2018 09:02 Pražské divadlo Studio DVA v koprodukci s brněnským Divadlem Bolka Polívky divákům představuje hru,…

Oslava přátelství, soudržnosti i vlastenectví. Na brněnské jeviště…

07.12.2018 11:59 Pokud budeme uvažovat, která kniha z povinné četby v českém školství byla vždy přijata kladně, tak…

Jánošík Revisited. Zbojnická legenda ožívá v Národním divadle Brno

05.12.2018 20:59 Jánošík Revisited. Zbojnická legenda ožívá. Spravedlnost. Pomsta. Zrada a láska. Nezabiješ! Přesně…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama