Divadelní společnost Jana Hrušínského slaví patnácté narozeniny a vydává knihu

Praha - Divadelní společnost Jana Hrušínského brzy oslaví patnácté narozeniny. K této příležitosti vydává velkou výpravnou knihu mapující historii divadla.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Jan Hrušínský představuje obálku knihy o Divadle Na Jezerce
doporučujeme

Téměř čtyři tisíce představení Divadelní společnosti Jana Hrušínského zhlédlo asi devět tisíc diváků. Soubor brzy oslaví patnácté narozeniny a k této příležitosti v říjnu vydá velkou výpravnou knihu mapující uplynulých patnáct let a třicet sedm divadelních inscenací.

"Divadelní podnikání je v České republice napínavé dobrodružství," říká principál Divadla Na Jezerce, Jan Hrušínský. "Nikdy není nic jisté. Kvalitní inscenace spolu s našimi diváky nám v boji o přežití ale už 15 let pomáhají," vysvětluje. „Fakt, že jsme na začátku prodali dům, který jsme s manželkou postavili, abychom mohli realizovat hru Woodyho Allena Zahraj to znovu, Same, kterou mimochodem uvádíme před nabitým hledištěm dodnes, však stále považuji za nejlepší rozhodnutí svého života.“

img-responsive

Nový look Divadla Na Jezerce | foto: Divadlo na Jezerce

Divadelní společnost Jana Hrušínského založila Divadlo Na Jezerce, na jehož jevištích diváci mohou vídat Jiřinu Bohdalovou, Jaroslava Duška, Annu Polívkovou, Milana Kňažka nebo dříve Jana Třísku, Jiřího Macháčka, Kláru Issovou, Lenku Vlasákovou a další známá jména. Téměř polovina repertoáru divadla přesáhla hranici dvou set repríz a inscenace Zahraj to znovu, Same a Manželské vraždění překročily tří stou reprízu. Shylock se pyšní cenou Thálie za rok 2016, kterou za svůj herecký výkon v titulní roli obdržel Milan Kňažko.

K příležitosti patnáctého výročí vydává divadlo knihu 15 let Divadelní společnosti Jana Hrušínského - Divadlo Na Jezerce, kterou principál představí v polovině října. Výpravná kniha mapuje na 240 stranách slovem i fotografiemi třicet sedm inscenací, obsahuje mnoho recenzí, postřehů i vzkazů významných návštěvníků nuselské scény a zachycuje život na Jezerce tak, jak ho diváci neznají.

img-responsive

Milan Kňažko v inscenaci Shylock v Divadle Na Jezerce (foto: I. Kahun) | foto: Divadlo na Jezerce

Od září se mělo v divadle pokračovat ve zkoušení komedie Je úchvatná v režii Jana Hřebejka o Florence Foster Jenkins, která touží po kariéře úchvatné operní divy, aniž by uměla zpívat. Kvůli provozním překážkám je premiéra odsunuta až na jaro 2018. Stejně tak je divadlo nuceno přeložit i plánované uvedení Jirotkova Saturnina v režii Petr Vacka.

Od loňského roku Divadlo Na Jezerce vážně zatěžují nesplněné smluvní závazky ze strany provozovatele divadelní restaurace. „Letos se potýkáme s tím, že nám dlouhodobě neplatí provozovatel divadelní restaurace na Jezerce podnájemné, které je pevnou součástí rozpočtu divadla. Přesto bylo divadlo nuceno z podnájemného, které neobdrželo po mnoho měsíců, uhradit státu v plné výši DPH a samozřejmě za prostory restaurace hradit pravidelně nájem městské části Praha 4. Divadelní provoz to komplikuje natolik, že musíme u dvou zmíněných her jejich uvedení pozastavit," prozrazuje důvod dvou odložených premiér Jan Hrušínský.

"Máme sice často vyprodáno, o divadlo je velký zájem, ale ani letošní úspěšně rozjetá sezóna s cenou Thálie za hru Shylock a mimořádným úspěchem premiéry Už je tady zas! není zárukou, že tu budeme schopni působit i nadále. Nízká vymahatelnost práva podnikání v ČR značně komplikuje. Navíc Divadlo Na Jezerce není dotováno srovnatelně s většinou pražských divadel včetně některých soukromých (ale přesto s nimi už 15 let drží krok). Náklady hradí z 94% z privátních zdrojů a z prodeje vstupenek. Tak nám, prosím, držte palce a přijďte nás na Jezerku podpořit právě zakoupením vstupenky," uzavírá Hrušínský.

I přes zmíněné problémy představí divadlo na podzim nové webové stránky a novou podobu prograpace. Nové stránky umožní divákům snadnější přístup k informacím a pohodlnější komunikaci s divadlem včetně mobilních aplikací. Nový look bude laděn do příjemných pastelových barev a divadlo investuje i do upgradu on-line prodejního systému.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rozloučení s Chramostovou: Lidé čekali ve frontě, u rakve se vystřídali…

14.10.2019 13:47 Aktualizováno Vynesením rakve z Národního divadla (ND) skončilo dnes před polednem poslední rozloučení s herečkou…

RECENZE: Pera markýze de Sade? Nahota a perverze na jevišti Národního…

14.10.2019 12:06 Národní divadlo v Brně uvedlo inscenaci, která osvětluje postavu známého spisovatele 18. století de…

Rozloučení s Vlastou Chramostovou (†92): Národní divadlo zveřejnilo…

10.10.2019 16:29 Půl hodiny před zahájením pondělního obřadu posledního rozloučení s herečkou a někdejší disidentkou…

RECENZE: Mirandolína v Brně ukázala, jak se bránit Mee Too

07.10.2019 19:55 RECENZE - Ten titulek prosím neberte až tak vážně. Současné šílenství kolem obtěžování žen se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama