K vrcholům letošního festivalu Ostravské dny patří koncert Radikální minulost

Ostrava - Jedním z nejlákavějších částí programu letošního ročníku festivalu Ostravské dny je koncert na scéně Divadla Antonína Dvořáka s názvem Radikální minulost. Dva ostravské orchestry provedou posluchače skladbami autorů, kteří patřili v průběhu poslední stovky let mezi průkopníky a často předznamenávali hudební vývoj. Koncert bude vysílat Český rozhlas Vltava.

Na festivalu Ostravské dny vystoupí i String Noise
doporučujeme

Jedním z vrcholů letošního ročníku festivalu Ostravské dny bude jistě patřit koncert s názvem Radikální minulost, který proběhne na scéně Divadla Antonína Dvořáka. Mezinárodní symfonický orchestr mladých ONO / Ostrava New Orchestra a Ostravská banda pod vedením dirigentů Petra Kotíka a Bruna Ferrandise posluchačům představí sladby autorů, kteří patřili v průběhu poslední stovky let mezi průkopníky a často předznamenávali hudební vývoj. Koncert bude v přímém přenostu vysílat i Český rozhlas Vltava.

Koncert zahájí první orchestrální skladba Mortona Feldmana Marginal intersection. Jeden z nejsvérznějších autorů dvacátého století skladbu napsal v roce 1951 - v době, kdy se potkal s  s Johnem Cagem. Kompozice je plná náhodných procesů, které později Feldman naprosto opustil.

V kontrastu s "náhodou" zazní Metamorfózy, studie pro 23 strunných nástrojů, kterou napsal Richard Strauss a uzavřel jí jednu velkou kapitolu hudebních dějin. Ve skladbě je patrná obrovská deziluze, bolest válkou zničeného světa i rozčarování jeho představ o německém národu.

Nejstarší skladbou večera je křehký Central Park in the Dark Charlese Ivese z roku 1906. Ives se inspiroval zvuky horké letní noci v newyorském Central Parku před tím, než si zvukový prostor pro sebe uzurpovaly spalovací motory, rozhlas nebo televize.

Zazní také dvě části Afrického cyklu, který v roce 1961 napsal Jan Rychlík pro svůj legendární pražský soubor Musica Viva Pragensis, kde se setkal s Petrem Kotíkem a Rudolfem Komorousem. Uslyšíte také skladbu Olympia z roku 1964 posledního jmenovaného člena uskupení, která pro svou zdánlivou jednoduchost vedla dobovou kritiku k chápání kompozice jako zdařilého hudebního žertu a nikoliv jako mimořádnou předzvěst budoucícho evropského redukcionalismu či amerického minimalismu. Hudba pro tři in memoriam Jan Rychlík od Petra Kotíka vyvolala na Varšavské jeseni v roce 1964 skandál a vedoucí oficiální československé delegace Ctirad Kohoutek hudebníky po koncertě slovně i fyzicky napadl.

Two Pages (Dvě stránky) Philipa Glasse z roku 1968 jsou jednou z jeho nejlepších raných prací a zřetelně reprezentují Glassův počáteční a tolik převratný minimalismus.

Na závěr koncertu Radikální minulost usedne za klavír legendární newyorský klavírista Joseph Kubera, aby spolu s orchestrem přednesl Koncert pro klavír a orchestr Johna Cage z roku 1958 - dílo, které obsahuje 63 stran a 84 typů kompozice, přehrávaných náhodně, v celcích i po částech a v různých formách.

img-responsive

Na festivalu Ostravské dny vystoupí Neue Vocalsolisten (foto: Martin Sigmund) | foto: SMART Communication

Bienále nové a experimentální hudby Ostravské dny patří mezi unikátní akce v celosvětovém měřítku s bohatou mezinárodní účastí na straně účinkujících i návštěvníků. Festival, který pořádá Ostravské centrum nové hudby v čele s hudebním skladatelem a neúnavným propagátorem moderní hudby Petrem Kotíkem, se letos koná po deváté.

Festival nabízí orchestrální kompozice i současnou operu, zvukové instalace i maraton elektronické hudby, virtuózní sóla a experimentální performance za účasti renomovaných skladatelů a zahraničních hostů, v industriálních prostorách, klubech i kostelích. Součástí Ostravských dní je také vzdělávací Institut, který je mezinárodním pracovním prostředím pro skladatele a interprety pod vedením umělců z celého světa.

„Za 16 let intenzivní práce se nám podařilo zanést Ostravu na mapu významných metropolí soudobé hudby. Dochází zde k unikátním setkáním napříč generacemi hudebníků, skladatelů i publika. Na tři týdny měníme ,nenormální'´hudební situaci, což je ta, která nás dnes obklopuje, na prostředí ,normální', a to je to, které se primárně zaměřuje na tvorbu své doby,“ říká Petr Kotík v tiskové zprávě.

Ostravské dny 2017 se konají od 24. srpna do 2. září 2017 v Ostravě. Podrobný program najdete na webu www.newmusicostrava.cz/cz/ostravske-dny/.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Ambasáda" nezávislé běloruské kultury v Brně pošle dopisy vězňům, jeden…

17.11.2020 14:05 Centrum experimentálního divadla v Brně dnes vyvěšením historické vlajky Běloruska zahájilo činnost…

Thálie za výkony v činohře získali Groszmannová a Štěpán

14.11.2020 23:28 Ceny Thálie za mimořádné výkony v činohře dnes získali Tereza Groszmannová a Petr Štěpán.…

Pražské Divadlo v Dlouhé zrušilo program do konce roku 2020, akce budou…

14.11.2020 15:21 Divadlo v Dlouhé po domluvě se zřizovatelem a s ostatními městskými divadly zrušilo původní program…

Zemřel dramatik a scenárista Israel Horovitz

12.11.2020 04:41 Zemřel americký dramatik, režisér a scenárista Israel Horovitz, jehož divadelní hry byly přeloženy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama