Pět premiér a dvě nové tváře. Švandovo divadlo představuje novou sezónu

Praha – Světová klasika z jiné perspektivy, původní autorské inscenace i malé české příběhy na pozadí velkých diktatur. Švandovo divadlo na Smíchově připravuje na novou sezónu pět premiér. Soubor také obohatí dvě nové herecké tváře.

Přidejte svůj názor

Hlavní herecká trojice z říjnové novinky Lámání chleba: Tomáš Červinek, Jacob Erftemeijer a Petr Buchta (foto: Jozef Hugo Čačko)
doporučujeme

Pražské Švandovo divadlo chystá na sezónu 2017/2018 pět premiérových inscenací. Diváci se mohou těšit na světovou klasiku z jiné perspektivy, původní autorské inscenace i malé české příběhy na pozadí velkých diktatur. Vedle Oscara Wildea, Friedricha Schillera nebo generace Husákových dětí se divadlo zaměří také na média a teroristy, jak je již v sedmdesátých letech minulého století popsal Heinrich Böll.

Soubor obohatí dvě nové herecké tváře. První z nich je herečka Marie Štípková, držitelka Ceny divadelní kritiky za rok 2015, kterou diváci mohou znát například z Městského divadla Kladno. Z Klicperova divadla v Hradci Králové do divadla nastupuje Natálie Řehořová, která ve Švandově divadle zazářila již v inscenaci Pohřeb až zítra v roli prostořeké Andy. Soubor získá také dalšího dramaturga, kterým se stává dosavadní dramaturg činohry Národního divadla Brno, Martin Sládeček.

Mottem nadcházející sezóny je ve Švandově divadle „uvidět jinak/uvidět nově“. „Nadále budeme bourat stereotypy. I na známé dílo či všudypřítomný fenomén chceme nahlédnout jinak, než je obvyklé,“ vysvětluje kmenová dramaturgyně souboru Martina Kinská.

img-responsive

Hlavní herecká trojice z říjnové novinky Lámání chleba: Tomáš Červinek, Jacob Erftemeijer a Petr Buchta (foto: Jozef Hugo Čačko) | foto: Švandovo divadlo

„Pokusíme se o výraznou interpretaci klasických děl a nabourání jejich interpretačních stereotypů, které mnohdy dané dílo umrtvují a dnešnímu divákovi oddalují. Sázíme na silné příběhy, které rezonují s námi i v nás“, říká režisér a umělecký šéf Švandova divadla Dodo Gombár. „Usilujeme o osobní i osobitý pohled,“ prozradil Gombár, sám zkušený divadelní autor a režisér.

První premiérou nové sezóny bude konfrontační drama s názvem Lámání chleba, které diváky provede domácími událostmi od poválečné doby až po Sametovou revoluci. Původní divadelní hra spisovatele Josefa Holcmana (známého například jako autora románu Cena facky) vychází ze skutečných událostí na jižní Moravě a z její sebereflexe po roce 1989. Příběh přátelství, které se ocitalo v soukolí velkých dějin, bude mít premiéru ve Velkém sále 21. října 2017 v režii Doda Gombára.

„Josef Holcman nás nechává velice otevřeným způsobem nahlédnout do rodinných kronik, abychom zase z nového úhlu zkoumali i svou vlastní minulost,“ uvádí Gombár a dodává: „Naše divadlo objevuje ve zkušeném autorovi – romanopisci poprvé také dramatika.“

Další premiérou bude v únoru klasika Oscara Wildea o kráse a jejím nestárnoucím odlesku Obraz Doriana Graye v režii Martiny Kinské, která chce v inscenaci překročit tradiční rámec činohry. Na inscenaci tedy bude spolupracovat tanečnice a performerka Miřenka Čechová.

Klasika bude mít zastoupení i v inscenaci vrcholného německého díla Friedricha Schillera Úklady a láska, kterou uvede režisér Martin Františák. Do komorního studia ŠD se vrací jako režisér i spoluautor David Šiktanc, které zde uvede světoznámou novelu Ztracená čest Kateřiny Blumové dalšího německého velikána Heinricha Bölla. V návaznosti na inscenace Gottland a Země Lhostejnost, které reflektovaly různé etapy českých dějin, rozšíří v nové sezóně smíchovský repertoár autorská inscenace Daniela Hrbka a Pavla Holého nazvaná Husákovy děti.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Děláme divadlo založené na kvalitním scénáři, dobrém hereckém projevu a…

13.04.2019 09:30 ROZHOVOR: Během dvou desetiletí v brněnské Mahenově činohře herec Petr Halberstadt ztvárnil řadu…

loading...

Nebezpečné vztahy v Brně: Proč znovu inscenovat Valmonta? Po premiéře je…

11.04.2019 12:43 RECENZE - Sedmou inscenací sedmdesáté čtvrté sezony Městského divadla v Brně byl známý příběh…

Maďarská opera vyřešila spor šalamounsky: Herci museli prohlásit, že jsou…

11.04.2019 08:31 Vedení maďarské státní opery žádalo po některých hercích, aby písemně prohlásili, že jsou …

Divadelní svět Brno slaví deset let a sní evropský sen!

02.04.2019 13:00 Prestižní a divácky oblíbený festival Divadelní svět Brno letos v termínu 23. – 28. května 2019…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama