Janáčkova opera zahájí sezónu světovou premiérou napsanou na tělo

Brno – Janáčkova opera Národního divadla Brno pokračuje i v této sezóně s uváděním soudobých oper. Po českých premiérách oper Powder Her Face Thomase Adése a Láska na dálku finské skladatelky Kaaji Saariaho nyní uvede operu psanou přímo na objednávku brněnského souboru. Autorem je skladatel Michal Nejtek a režie se ujal Jiří Adámek.

Přidejte svůj názor

Pravidla slušného chování v moderní společnosti v Národním divadle Brno (foto: Marek Olbrzymek)
doporučujeme

Janáčkova opera Národního divadla Brno pokračuje s uváděním soudobých oper. Po české premiéře opery Powder Her Face Thomase Adése v sezóně 2015/2016 a české premiéře Lásky na dálku Kaaji Saariaho v minulé sezóně nyní uvede novinku psanou přímo na objednávku souboru. Vedení oslovilo dvojici renomovaných umělců mladé generace – skladatele Michala Nejtka a režiséra Jiřího Adámka, kteří mají na kontě řadu úspěšných autorských projektů.

img-responsive

Pravidla slušného chování v moderní společnosti v Národním divadle Brno (foto: Marek Olbrzymek) | foto: Národní divadlo Brno

Zbrusu nová opera Pravidla slušného chování v moderní společnosti vychází ze stejnojmenného monodramatu francouzského spisovatele, herce a režiséra Jean-Luca Lagarce (1957-1995). Hra je založená na populárním kodexu etikety sepsaném baronkou Staffe v roce 1892 a tvoří soubor pravidel slušného chování, který mapuje život člověka od narození až po smrt.

Hra je psaná jako monodrama, v operním pojetí však nabízí možnosti rozčlenění mezi více postav.  V opeře tak jednu herečku, která úsměvná a někdy až absurdní pravidla vypráví v jednom květnatém monologu, nahradí kvartet pěvců, představujících odvěké strážce morálky a slušného chování.

img-responsive

Pravidla slušného chování v moderní společnosti v Národním divadle Brno (foto: Marek Olbrzymek) | foto: Národní divadlo Brno

„Zásadní in­spiraci jsou filmy Louise Buñuela jako Nenápadný půvab buržoazie a Přízrak svobody. Ty nejsou neseny příběhem, ale absurditou, jež se vznáší nad životy postav. Za tím účelem Buñuel svobodně řetězí epi­zody a o celkovou strukturu se nijak moc nestará. Chtěli jsme postu­povat podobným způsobem, tedy rezignovat na jasné, slovy sdělitelné poselství. Místo toho okouzlit nejprve sebe, a pak snad i diváky, jed­notlivými momenty, vystihujícími cosi z naší lidské existence,“ říká režisér inscenace Jiří Adámek v tiskové zprávě.

Česká republika se poprvé s dílem Jean-Luca Lagarce seznámila až v roce 2008, kdy byla v Divadle na zábradlí uvedena hra Nous, les héros (My, hrdinové). I Pravidla slušného chování v moderní společnosti se dočka­la několika českých činoherních inscenací v překladu Kateři­ny Neveu.

V inscenaci se představí Marta Reichelová, Daniela Straková-Šedrlová, Jitka Klečanská, Josef Škarka a Petr Vančura.

Premiéra opery Pravidla slušného chování v moderní společnosti se koná 15. září 2017 v divadle Reduta v Brně.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

RECENZE: Pucciniho Turandot - Scénický zázrak opery na otáčivém hledišti

07.08.2019 11:48 RECENZE - Nad Českým Krumlovem se v ten den mračila obloha, občas se objevily krátké bouřky. Jako…

Podivná cesta Podivného odpoledne doktora Zvonimíra Burkeho

29.07.2019 11:47 RECENZE - Divadlo Bolka Polívky na Biskupském dvoře v objektu Moravského zemského muzea v Brně…

Po těžké nemoci zemřel Jan Řeřicha, ředitel festivalu Mene Tekel

24.07.2019 15:42 Aktualizováno Ve věku 72 let zemřel v úterý v Praze po delší těžké nemoci režisér a herec, autor literárních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama